• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Tutorial Mega Program dla początkujących programistów

Keram

Member
Joined
Jan 8, 2012
Messages
491
Reaction score
12
Location
DUBLIN
Widzę osoby komentujące, że to program tylko dla początkujących a nie dla zaawansowanych... No przecież po co tak komentować skoro w samym tytule tematu jest napisane "dla początkujących"... Wiadomo, że nie będę tego programu polecał jakiemuś superowemu programiście.

Witam ;p

Otóż nie wiem czy ktoś z Was już o takim programie słyszał. Zaczęliśmy go w szkole używać kilka miesięcy temu. Nazywa się Scratch i jest dostępny na Linuxa, MAC oraz Windowsa. Link do ściągnięcia na samym końcu postu.

Program po zainstalowaniu jest dostępny w kilkunastu językach a w tym Angielskim i Polskim. Radzę używać Angielskiego bo wtedy przypomina lua. Można sprawdzić do czego służy każda funkcja poprzez naciśnięcie PPM na danym kodzie :)

Opiszę co można tym programem robić a posłużę się skryptem, który wykonałem na szybko.

Otwieramy program:

1j2jup.png


Górnego paska narzędzi chyba nie muszę opisywać. Powiem tylko iż żeby zmienić język trzeba nacisnąć na tą kulę, którą zaznaczyłem na żółto.

352gp3l.png


Niżej jest to menu z kategoriami, które zawierają kody (funkcje). Każdy chyba wie, że po naciśnięciu opcji "Pen" pojawią nam się kody, które mają coś związanego z pisaniem/rysowaniem.

2lnxo0.png


Efekty wszystkich skryptów jakie zrobimy pokazywane są w białym oknie, które można zmniejszać lub zwiększać. Pod nim, znajdziemy pozycję x i y naszego kursora (radzę używać pozycji, które znajdują się tylko na białym tle ponieważ tylko tam będą wyświetlane rezultaty naszych skryptów).
Opcje nad białym oknem są to po prostu takie skróty, których możemy użyć żeby zmodyfikować naszego sprita.

2a5ni8g.png


Niżej możemy znaleźć informacje o naszym spricie. Możemy go obrócić, zmienić mu nazwę i zobaczyć, na której pozycji aktualnie się znajduję. Na szarym polu poniżej są wyświetlane nasze skrypty dotyczące TYLKO tego sprita, który jest wyświetlany na obrazku wyżej.

16ay04l.png


W lewym górnym menu, są dostępne różne opcje typu: Control, Pen, Looks, Sound itp. Czyli np. jak chcemy zmienić wygląd obiektu to zamiast szukać nie wiadomo gdzie to klikamy na "Looks" i mamy wszystkie dostępne kody dotyczące wyglądu.
Pokażę tylko przykładowe kody z kategorii Control:

e6xeki.png


No dobra, to teraz przejdźmy do praktyki. Co taki program może zrobić? Ja w tym poście pokażę tylko maluteńki skrawek tego co to potrafi. Tak na szybko zrobiłem skrypt rysujący bardzo fajny trójkąt równoboczny w "3D" :).

Pierwsze co musicie wiedzieć: żeby stworzyć cokolwiek, musicie mieć minimum 1 sprita, w moim przypadku to będzie ten kot. Można użyć czego się chce np. własnoręcznie zrobionych spritów. Bez ani jednego sprita, większość funkcji będzie niedostępna.

Pierwsze co to szukam kodu, który "uruchomi" skrypt w kategorii Control. Użyję pierwszego lepszego czyli po wciśnięciu zielonej flagi, skrypt się uruchomi :) Jak przenieść kod? Po prostu przeciągamy go na szare pole po prawej stronie :) Teraz mój skrypt na razie wygląda tak:

ivjtbs.png


Ja do tego co planuję, nie potrzebuję tego kotka no ale jak powiedziałem, żeby zrobić jakiś skrypt to musimy mieć minimum jednego sprita... No to ja sobie go usunę innym sposobem. Wchodzę w kategorię "Looks" i dodaje kod hide łącząc go z poprzednim. Ma to wyglądać tak:

29nyvxf.png


Teraz po kliknięciu zielonej flagi, nasz obrazek kota nam się usuwa :) W przyszłości jak już będziecie tworzyć np. jakąś prostą grę w tym programie i będzie miała nastąpić nowa gra to warto żeby wszystko co zostało zrobione od początku gry do końca zostało usunięte prawda? Dlatego wchodzę w kategorię Pen i dodaję funkcję clear.

Nasz skrypt musi wiedzieć w jakim miejscu rozpocząć daną akcję. Wchodzę w Motion i dodaję funkcję go to x:~ y:~. Pozycje trzeba oczywiście ustawić jak kto woli. Ja wybrałem -100, -100.

sm83f9.png


Teraz wchodzę w Pen i dodaję funkcję pen down. Pen down oznacza tak jakby położenie długopisu na stół a pen up podnosi go. Wiadomo, że w powietrzu długopisem nic nie narysujemy/napiszemy.

Zostaję w kategorii Pen i szukam dwóch skryptów na zmianę rozmiaru i koloru długopisu: set pen size to: ~ oraz set pen color to: ~. Bez znaczenia, który dodamy najpierw. Ustawcie rozmiar na 100 a kolor na jaki chcecie.

2pr7i4w.png


Skrypt musi obrać kierunek. Żeby zmienić kierunek wchodzę w kategorie Motion i dodaję point in direction ~. Zmieniam na 90 stopni (prawo). Potem ta funkcja będzie miała ogromne znaczenie jednak teraz może się wydawać inaczej.

Teraz wchodzę w Control i dodaję funkcję forever.

Do tej funkcji dodaję kolejną o nazwie repeat ~. Zmieniamy wartość repeat na 3.

Teraz z kategorii Motion dodajemy do funkcji repeat 3 kod o nazwie move ~ steps. Zmieniamy wartość na 150.

Cały czas w funkcji repeat 3 ale po kodzie move ~ steps, dodajemy kolejny kod z kategorii Control repeat ~ i zmieniamy wartość na 2.

W tej funkcji repeat 2 umieszczamy kod z kategorii Motion o nazwie turn ~ degrees i zmieniam wartość na 60. Jak mówiłem, będzie to trójkąt równoboczny.

Nasz skrypt powinien wyglądać następująco:

6hrlvd.png


Teraz zrobimy efekty 3D.

Idziemy do kategorii Pen i szukamy kodów: change pen size by ~ oraz change pen color by ~.

Dodajemy te kody na samym końcu funkcji forever. Kolejność obojętna.

Wartość dla change pen size by ustawiamy na -1.
Wartość dla change pen color by ustawiacie na co chcecie (ja daję 10).

Całościowy kod powinien wyglądać tak:

2585ouq.png


Skrypt gotowy. Naciskamy na zieloną flagę i patrzymy jak nasz trójkąt się tworzy ;).

Oto rezultat jaki powinniście dostać jeżeli zrobiliście wszystko jak mówiłem:

2ecj8ut.png


Życzę miłej zabawy i dzielcie się swoimi projektami w tym temacie. W przyszłości w tym temacie umieszczę np. jak zrobić jakąś prostą grę dla dwóch graczy :)

Strona do ściągnięcia znajduje się tutaj.
 

Attachments

Last edited:
wow nice, ale założę się, że póki jakiś "pro gje em tego forum" się nie wypowie (czyt. np. elf/samme/don daniello/diath/...?), że to git jest, to ludzie oleją to, mnie natomiast zainteresował ten programik, zwłaszcza, że jest bardzo prosty.
 
@Seminari,
No wypowiedź kogoś z administracji forum (moderatora czy kogoś tam) by na 100% przyciągnęła więcej osób. Jednak jeżeli ktoś jest zainteresowany programowaniem to myślę, że będzie miał na tyle rozumu, że sam zobaczy czy warto zacząć pracę w tym programie czy nie.

Chciałem tylko dodać, że coś pierwsze kilka obrazków wyświetla się jako linki do obrazków. Jak będę miał czas to poprawię żeby normalnie się pojawiały.
 
po 1. za długie by czytać, po drugie obrazki "404 not found", po trzecie programista powinien się uczyć w kompilatorze, nie w jakiś programach, bo się przyzwyczai za mocno.
 
@Ernest

fajnie to idź i przeczytaj 100x dłuższe poradniki na temat kompilatorów, wszystkich kodów itp. Skoro tego czegoś ci się nie chce czytać to sorry. :)

jak widzisz, jest to poradnik a nie temat, w którym po prostu ściągniesz coś co nie jest opisane.

Jest to dla zupełnie początkujących osób, którzy chcą najpierw mieć jakieś pojęcie. Np. jak zrobią jakiś skrypt to potem mogą próbować go skrócić.

Gdzieś się zaczyna bo nikt się nie rodzi programistą.


@edit
co do obrazków, poprawię zaraz.

@edit2
obrazy poprawione
 
Last edited:
Polecam "programistom" w szkole. Sam nie będę używał, bo jeszcze nie słyszałem żeby komuś płacili za programowanie w tym ;)
 
Jeju no przecież w temacie jest, że to dla początkujących lol xD

Przecież wiadomo, że nie będę tego programu polecał zaawansowanym programistom. Pff, nawet jak ktoś jest średnio zaawansowany to już nie program dla niego. No ale tacy amatorzy szukający wszelakich informacji o programowaniu powinni być takim programem zainteresowani ;)
 
Gdzieś się zaczyna bo nikt się nie rodzi programistą.
chyba, ze mną jest odwrotnie. Nigdy nie lubiłem czytać i nie czytałem żadnych poradników, byłem w 6kl. postawówki jakoś i zacząłem się bawić otsami, wtedy zacząłem się uczyć metodą prób i błędów ściągając kod innych osób i rozkminiać co jak i dlaczego tak zrobił, jak ogarnąłem tą metodą coś to ściągałem inny kod itd. tak się nauczyłem LUA, zaraz później PHP, potem z C++ było troche ciężej, ale w 3kl. gimnazjum w LUA, PHP już śmigałem świetnie i ogarniałem w C++, teraz mineły 4 lata od ukończenia gimnazjum, a ja dalej się rozwijam. Później ogarnąłem poradników trochę, żeby zobaczyć jak robią ci z poradników itd i nie ze wszystkim się zgadzam, bo w poradnikach próbują bardziej rozjaśnić sytuację, dać kod jak najprostszy do zrozumienia dla laika. Jedyne poradniki, które czytałem odkąd uczyłem się ogarniać kody to poradniki haxorzkie, typu sqli, rfi, xss itd. bo zawsze byłem zdania, że trzeba umieć wykorzystać cudzy błąd, aby go uniknąć u siebie w SQLI podszkolił mnie też apitis na przykładach, np. hakowałem se na elothu top chary jak eloth był popularny, on se zajebał datapack. Po czym Loosikowi przekazal, że ma Blinda w sygnaturkach itd.
 
Nie rozumiem co to ma wspólnego z tym co ja powiedziałem lol...

Powiedziałem, że gdzieś trzeba zacząć. Ty zacząłeś w 6 klasie podstawówki bawiąc się otsami... No ale jednak gdzieś zacząłeś. Ja też nie przeczytałem ani jednego poradnika w życiu.. Noo chyba, że poradnik jak zaczynałem to jak ustawić uniserver i bazę itp xD

Wracając, nikt nie rodzi się i od razu po urodzeniu nie programuje takiego otsa...

Poradnik ten co napisałem o tym programie jest w bardzo prostym języku lol. Tak jak ty to powiedziałeś:
dać kod jak najprostszy do zrozumienia dla laika.
ja tutaj tłumaczę jak dla takich "laików" jak ty to ująłeś. Tyle, że nie daje im kodów tylko po prostu mówię bardzo prostym językiem. Poradnik ma być prosty do zrozumienia bo inaczej nikt by się z niego nic nie nauczył bo co z tego, że ktoś używa słów jakich używają profesjonaliści jak taki amator nawet nie będzie wiedział o czym mowa i po przeczytaniu zorientuje się, że zmarnował np. 10 minut swojego życia i albo musi to przeczytać znowu albo olać.
 
Od kiedy sie uczy w katolickim gimnazjum.

lol inni chyba nie skumali, ale tobie chyba chodziło, że gimnazja katolickie są dla tempaków?

tzn twoja odpowiedź była zapewne do posta elfa
(ew. gimnazjum, jeśli jesteś tępy)

a ty o jakimś katolickim gimnazjum zaczynasz pierdolenie...

właśnie w takich szkołach często poziom nauczania jest dużo wyższy.


[...], teraz mineły 4 lata od ukończenia gimnazjum, a ja dalej się rozwijam...

hmm czyżbyś nie zdał szkoły średniej, że zamiast pisać "kończe liceum/technikum/zawodówę" to napisałeś, że tylko po gimnazjum jesteś?xd ;D
btw. twój brat już wie co pierdoli, czy tylko powtarza dissy po tobie?;s



Od kiedy to się wyrywa na programy?

Hmmm
patrz taki elf nie wiem ile z tego prawdy, bo każdy może cokolwiek napisać w necie, ale patrz

możesz być takim programistą elfem pewnie ma jakąś tam dobrą pracę i kasę = dupy lecą też na hajs (domniewam, gdyż kiedyś tam w poście elf coś pierdolił o jakiejś blondynce 175 z niebieskimi oczyma/oczami/gałami ;s

a możesz też być "programistą" lua i wyrywać jak sasir tirówy i potem ruchać we 3 kumpli pokolei w jakimś burdelu w niemczech ;s




#temat

nie pierdolmy się w ocenianie programu, typek dał tutorial, myślę, że tutorial oceniam na 8/10, w miarę dobrze wytłumaczone, trochę za dużo tekstu, oraz obrazki takie jakieś dziwne (wiem teraz poprawiłeś już je)
 
Jezu Kochany (żeby podtrzymać trochę temat o religii xD),

ja tutaj o programie, godzinę mnie nie ma bo film oglądałem a tu już temat się zmienił w jakąś szkołę katolicką...

xD
to w tej chwili wygląda następująco:
Ja o gównie a wy o jedzeniu ;P

@Seminari,

wiem właśnie, za dużo tekstu trochę dałem i w wielu punktach się za bardzo powtarzam. Postaram się to teraz jakoś skrócić xD


@EDIT:
#temat
a jestem przekonany, że w tej chwili Elf i Don się bawią teraz w tym programiku jak cała reszta z Was bo to po prostu fajne jest xD Amatorów to coś nauczy a przy okazji fajna zabawka ;p
 
Przydatność tego programu kończy się na etapie podstawówki, tudzież gimnazjum, jak to elf określił.

Takie samo zdanie widocznie mieli nawet autorzy tego programu, co można wywnioskować chociażby po jego wyglądzie.
 
Poradnik znacznie skróciłem... Wiele niepotrzebnych zdań wywaliłem. Myślę, że jak go pisałem to skupiałem się jakbym rozmawiał do dzieci z zerówki xD

Teraz jest wszystko krótko i na temat :)

Czy komuś udało się zrobić jakiś fajny skrypt? ;D
 
Nam mnie, ale możesz się pochwalić co Ty zrobiłeś już.
 
Back
Top