• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Czy AMD Athlon 64 x2 3800+ i 8gb ram podoła?

Asghatoon

New Member
Joined
Mar 28, 2010
Messages
8
Reaction score
0
Witam

Wpadł mi w ręce zestawik z procem amd athlon 64 x2 3800+ i 8gb ram'u. Orientuje się ktoś ile to może utrzymać osób, biorąc pod uwagę, że postawiłbym coś typu war ots, lub coś z małą mapą? Myślałem o kliencie 8.6+

Raczej wątpię, że uciągnie dużo graczy, ale czy będzie się dało chociaż trochę pobawić?
 
Jeśli chodzi o pc to utrzyma 500+ osób nawet na rl mapce
zależy jeszcze jakie masz łącze
 
rl mapki raczej nie udzwignie z 500 osobami na tym sprzecie. To jest dual core 2GHz i 8GB ramu. (Jesli gracze chodza i smiecia latwo pojdzie ponad 8GB ramu), jak potwory beda chodzily to kolejny cpu bottleneck moze sie zrobic.

Na War ots jest to bardzo maszynka do 80-100 ludzi w zaleznosci ile bedzie osob i jak duza mapka.
 
łącze 100mb/s
O rl mapie nie myślałem nawet, ale jakieś evo albo własnie war ots :) Sądziłem, że to śmieć i uciągnie ze 20 osób max, no to się zdziwiłem :D
 
Z zrozumiem ze bedzie na linuxie; jesli windows to moze nie udzwignac 50 - w zaleznosci jak sobie ogole sam system poradzi.
 
Tak, chciałem zainstalować ubuntu, chociaż na jednym filmiku, który mi się przewinął podczas szukania info, autor powiedział, że najlepszy będzie debian, faktycznie jest jakaś duża różnica?

Jak uciągnie 100 osób to dla mnie i tak będzie bardzo dużo :D
 
Ubuntu jest dla dzieci - pelno spywaru i sharewaru... to kiepski system (chyba ze lubisz system ktory jest dzieckiem androida i windows'a 8 i 10 .
Debian jest bardziej profesjonalny lecz ze Gnome3/Whizzy sie zaczal staczac; najlepszy na ta chwile jest CentOS do hostowania.
 
No więc zainstaluję tego CentOS, wybór padł na ubuntu bo kiedyś miałem z nim styczność, ale skoro nie ma sensu, to nie będę sobie nim zawracał głowy. Ten temat wydaje mi się jest już wyczerpany, ale żeby nie śmiecić forum i nie zakładać za jakiś czas nowego wątku, to spytam tutaj.

Jeśli spodobałaby mi się ta 'zabawa' to w jaki sprzęt celować, aby na dość dużej mapie (rl+ sporo nowych miejsc myślę, że ze 150mb), ze sporą ilością skryptów pociągnął z 1000 graczy i jakiś serwer ts3? Oczywiście pytanie czysto teoretyczne, bo wtedy raczej zainwestowałbym w dedyka, ale kto wie :D Chociaż wydaje mi się, że przy długoterminowej zabawie, o wiele korzystniej wychodzi własny serwer niż opłata dedyka...
 
Last edited:
Teorytycznie na 150mb mape powinnies miec 32GB ramu, i min 6 rdzeni z dobrym taktowaniem, jesli mowimy o 1000 graczy online w tym samym czasie by nie doznali lagow i by server sie wyrobil.
Mozna jednak wziac 2-3 tansze servery i uzyc jeden do Web, drogi do MySQL a trzeci do servera gry. (profesjonalnie)

Ts3 lepiej samemu nie hostowac, lepiej wykupic serwis.
 
Przeglądałem teraz procki, i wpadły mi w oko takie dwa, ten ma 8 rdzeni AMD FX-8350, X8, 4.0GHz a jest tylko 60zł droższy od tego 6 rdzeniowego AMD FX-6350, 3.9GHz czy jednak intel by się tu lepiej sprawował?
 
Powinnienes patrzec na to w ten sposob:

Intel : Szybkie pojedynczo rdzeniowe zadania
AMD: Wielo watkowosc

Jesli bedziesz mial duzo graczy ktorzy rozne rzeczy beda robili na mapie, to wielo watkowosc wygra z szybkoscia intela. (Do Servera gry)
Do mysql defakto jest lepiej miec szybsze pojedyncze watki by egzekucja zapytan do bazy danych byly szybkie. (MySQL)
Apache bedzie lepiej dzialalo na wielu watkach, mozna wlaczyc writeback caching co da dosc duzy burst performance. (Web)

Na MySQL i Apache powinnienes patrzec na dosc szybkie dyski, albo mysl o cachowaniu czego sie tylko da.
 
mysql przedewszystkim bedzie siedzial tylko w ramie;

W zaleznosci ile bedzie smieci i ludzi na servie mozesz potrzebowac 2x tyle co mapa bedzie ci zzerala wiec trzeba patrzec 16-24GB.
Apache duzo ramu nie bedzie zzeral, moze z 300-1GB jesli duzo osob bedzie caly czas odswiezalo strone, co mozna zalatwic poprzez installacje squida czy cloudflare cache.
 
ale wy głupoty gadacie xD 8 lat temu stawiało się rl mapy na o wiele gorszych maszynach i dawały rade ciągnąć 500+ osób
 
ale wy głupoty gadacie xD 8 lat temu stawiało się rl mapy na o wiele gorszych maszynach i dawały rade ciągnąć 500+ osób

Dokładnie. Miałem serwer równo 8 lat temu, w 2010 roku. Trzymał 800 osób. Jakie mógł mieć parametry? Tego już niestety nie pamiętam. Ale 8 lat to jest technologiczna przepaść. Także, przy dzisiejszych serwerach nie ma się co martwić o parametry. Nawet niższa półka uciągnie masę graczy.
 
oczywiscie dawaly 'rade', ale otsy tez byly inne kiedys, i mniej robily. Tak dawly ze procki czesto nienadganialy i potwory sie lagowaly (chodzily po jedna klatke na turn); i chyba zapomnieliscie ze min na 60mb mapke bylo 4GB ramu (bez ladowania nawet monsterow, sam server tyle potrzebowal za mape). Z jednej strony bardziej wszystko zostalo zoptymalizowane a z drogiej bardziej uzywamy wielu threadow co ma mniejszy impakt na sprzecie.
A ten procek jest z kwietnia 4, 2005; 'przepasc technologiczna'

Dla porownania (To sa pierwsze dual core procki, ten jest taktowany 2GHz, i jest budrzetowym na tamte czasu)
PassMark - AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3800+ - Price performance comparison
 
Last edited:
No dokładnie, to jest bardzo stary sprzęt, więc żadnej przepaści technologicznej nie ma względem hostingów sprzed 8 lat, a w sumie to nawet jest i starszy :D Proc tak jak kolega wyżej napisał jest z 2005, do tego ram ddr2

Mam jeszcze nieco 'nowszy' procesor Intel Pentium e6700 3.2GHz, również dwurdzeniowy, jednak musiałbym specjalnie kupować do niego mobo co kompletnie się nie opłaca jeśli rzucę tą zabawę po tygodniu :D Ale kto wie jak to się potoczy dalej, póki co nie mam nawet czasu na to, żeby postawić serwer na tym amd.
 
Z zrozumiem ze bedzie na linuxie; jesli windows to moze nie udzwignac 50 - w zaleznosci jak sobie ogole sam system poradzi.

Dlaczego jest aż taka różnica? i jaki Windows 10 7 server 2008 2012 2016?
 
Back
Top