• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Darowizny

sn3ejk

This account is inactive.
Joined
Nov 16, 2011
Messages
2,121
Solutions
1
Reaction score
145
Pytanie głównie do osób, które są (lub były) właścicielami serwera/ów.

Czy zakładaliście działalność gospodarczą? I czy jest taki przymus, gdy akceptujesz wyłącznie darowizny (w Waszym przypadku najczęściej przez system Paypal) od użytkowników? I co jeśli w zamian za darowizny użytkownicy mają z tego jakieś korzyści (bo poniekąd jest to niejawne zarabianie)?
 
Jeśli chodzi o zwykłe SMSy i przelewy to niestety działalność gospodarcza jest konieczna.
Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły
Co do uznawania tego jako darowizn - nie wiem czy coś takiego przyjdzie. Teoretycznie właściciel serwera otrzymuje od graczy pieniądze, a w zamian daje im punkty, a to już chyba jest traktowane bardziej jako sprzedaż.

Może niech ktoś inny się wypowie, o darowiznach nie mam za dużego pojęcia. Możesz też poszukać / popytać na forum prawnym.
 
Kontaktowałem się z firmą Homepay i stwierdzili ,że działalność gospodarcza nie jest wymagana. Pieniądze od graczy idą do firmy typu homepay/dotpay ,a Ty pracujesz tak jakby na umowę o dzieło :D Mógłby jeszcze ktoś się wypowiedzieć?
 
wydaje mi się, że obejdzie się bez zakładania działalności. Można to przyjąć tak, że oni ci wysyłają darowiznę(którą w każdej chwili na pp mogą cofnąć), a ty im dobrowolnie dajesz punkty premium.

Gdzie miałby tu być jakiś konflikt? donatorzy Cię nie posądzą bo mogą cofnąć hajs, konkurencja też nie bo przecież wysyłają pieniądze dobrowolnie niczego OFICJALNIE za to nie oczekująć + dodatkowy argument na twoją stronę, że nie dajesz im nic fizycznego, wtedy mógłby być większy problem.
 
Tu nie chodzi o gdybanie, tylko o prawo. Każdy sąd może prawo interpretować inaczej. Teoretycznie sprzedaż ciągła podchodzi pod działalność gospodarczą, jednak jakby mieli się do kogoś przyjebać to dawno by się już przyjebali do np cryptona który ma vestię, (oni leją na zarobki 2-4k) ich interesują większe sumy. A że ktoś działa na umowe zlecenie. (tak jak napisał crypton, to już ich mniej interesuje. bo odprowadzasz podatki). Także może ktoś gadać co myśli, ale to należy zapytać doświadczonego prawnika.).
 
To zależy od regulaminu usługodawcy. W większości jest tak, że nie możesz jej używać dla darowizny czy celów charytatywnych, bo jest na zasadzie coś za coś np.item za punkty. Działalność gospodarcza pierwsze słyszę ja nie mam i nigdy nie miałem z tym problemu, a hajs z sms wpadał.
 
Mając umowę o dzieło, pracodawca czyli firma która akceptuje płatności SMSowe lub przelewy odprowadza już za ciebie połowę podatku, lub odwrotnie (nie chce mi się patrzyć), jednak ty przyjmujesz tylko darowizny - dobrowolne wpłaty (dotacje).
Pod koniec roku bądź jak dobrze pamiętam początek roku podpisujesz PIT, składasz wniosek że dostałeś np 100 zł w ciągu roku i tyle.
Nie potrzebna jest żadna działalność gospodarcza (DG).
 
Sprostuje wszystkie wypowiedzi w temacie.

Do sprzedaży usług wszystkiego rodzaju (tudzież punktów premium) podpisujemy "Umowę o dzieło" zwalnia nas to z posiadania działalności (tylko i wyłacznie opcja SMS), niemniej jednak do przyjmowania pieniędzy poprzez przelewy nawet poprzez Homepay czy innego usługodawcę niestety powinniśmy mieć już działalność gospodarczą gdyż podatki nie są odprowadzane poprzez Homepay , nie mniej jednak kwotę zarobioną poprzez przelewy możemy zamiescić w formie "ukryte dochody" z których odprowadzany jest podatek chyba 50%, w sumie przy zarobkach dość niszowych raczej nie powinno być problemu, ale jeżeli ktoś ma stały dochód z przelwów w wysokości ponad 2 tyś netto miesięcznie zalecałbym otwarcie działalności gospodarczej, za pierwszą działalność płaciłem lekko ponad 310zł miesięcznie (zus) i odprowadzicie podatek od wzbogacenia.

Suma sumarum, chcesz mieć 400zł więcej miesiecznie?
- Nie zakładaj działalności, ale kiedyś może się to odbić, nie zmienia faktu że musi.

O darowiznach zapraszam do artykułu:

http://www.pit.pl/kto-placi-i-za-co-placi-podatek--darowizna--podatki-w-praktyce-10546/
 
A co w przypadku zagranicznych firm, które oferują usługę Premium SMS? Czy one też za nas będą odprowadzać podatek?
 
Małe sprostowanie, podatek za "ukryte dochody" wynosi aż 75%. Jednak nie zapominajmy o kwocie zwolnionej od podatku, która w naszym kraju wynosi aż 3091 zł (inne kraje dla porównania). Oznacza to, że do tej kwoty podatków nie trzeba odprowadzać.

Kwota wolna od podatku dotyczy całego roku, więc te 3k na pewno będą przekroczone.

Btw czego tu się obawiać? Że ktoś bd cie ścigać za smsy albo darowizny?
 
Małe sprostowanie, podatek za "ukryte dochody" wynosi aż 75%. Jednak nie zapominajmy o kwocie zwolnionej od podatku, która w naszym kraju wynosi aż 3091 zł (inne kraje dla porównania). Oznacza to, że do tej kwoty podatków nie trzeba odprowadzać.

Dlatego napisałem chyba 50% :D, co prawda to prawda, co do aż nie przesadzałbym :p w UK kwota wolna od podatku na zeszły rok była dokładnie 9800 funtów , teraz równe 10000 (zależne od kodu podatkowego na którym jesteś, ja wpisałem przykład na swoim) tutaj powiedziałbym aż, chyba że była to ironia. Nie zapominaj że kwoty z umów o dzieło w przypadku sms łączą się wraz z ukrytymi, a wszyscy wiemy że tyle można na miesiąc wyciągnąć.

A co w przypadku zagranicznych firm, które oferują usługę Premium SMS? Czy one też za nas będą odprowadzać podatek?

Nie oni nie odprowadzają za Ciebie podatku, musisz to zrobić we własnym zakresie, czyli to samo co przelewy w PL np. w Homepay. czy po prostu na konto.

Btw czego tu się obawiać? Że ktoś bd cie ścigać za smsy albo darowizny?

Nigdy nie wiadomo, żyjemy w Polsce.
 
Czyli jeśli wszystko dobrze zrozumiałem, aby uniknąć założenia działalności gospodarczej wystarczy wyłącznie korzystać z polskim serwisów, które oferują usługę Premium SMS. Zgadza się?
 
Czyli jeśli wszystko dobrze zrozumiałem, aby uniknąć założenia działalności gospodarczej wystarczy wyłącznie korzystać z polskim serwisów, które oferują usługę Premium SMS. Zgadza się?

Nie wszystkie oferują rozliczanie za klienta, ale większość tak, i wtedy korzystać wyłącznie z płatności SMS.
 
@Potar

Akurat ten kraj jest tak specyficzny, że lepiej unikać jakichkolwiek wpisow o Tobie gdziekolwiek, np. zakładając działalność.
 
Nie zapominaj że kwoty z umów o dzieło w przypadku sms łączą się wraz z ukrytymi, a wszyscy wiemy że tyle można na miesiąc wyciągnąć.
A wiesz może jak to wygląda np tutaj:
Powiedzmy, że korzystamy z Homepaya (SMS + przelewy) i mamy
SMS - Netto: 3000zł, Zysk: 1500 zł [prowizja 50%], od tego jeszcze odcinają nam 18% i zostaje 1230zł
Przelewy - Zysk: 200zł

Bierzemy teraz pod uwagę, że zarobiliśmy (3000 + 200) = 3200zł (przekroczyliśmy kwotę 3091 o 109zł) i od tych 109zł już trzeba odprowadzić 75% podatku?
Czy jak na razie zarobiliśmy 1500zł (1230zł?) + 200zł i podatku odprowadzać nie trzeba?
 
Last edited:
Logicznie Twoim zarobkiem jest 1500, a nie 3000, więc podatku nie trzeba, ale deklarację złożyć trzeba. Jak zapomnisz to kara może przekroczyć ewentualne podatki.
 
No dobra ale zarobione jest 1500 czy bez 18% (podatek dochodowy) a więc 1230zł i ta kwota się wlicza do ogólnych zarobków?

Jeszcze jedno pytanie - wie ktoś co w przypadku gdy ktoś np zarobi sobie z przelewów na początku 3 tysiące a dopiero potem odpali usługę SMS premium (jednocześnie wyłączając przelewy) i z SMSów zarobi kolejne 2 tysiące (na czysto)? Łącznie w skali roku ma zarobione 5 tysięcy, przekroczył próg o prawie 2 tysiące, ma z tego odprowadzić 75% podatku skoro tak właściwie już od tych dwóch tysięcy podatki odprowadzone były?
Bo rozumiem, że ten 75% podatek zaczynamy odprowadzać od momentu, gdy suma przekroczy 3091zł, czyli teoretycznie robiąc z samych przelewów taką kwote i następnie włączając SMS premium powiedzmy robi się zarobek na SMS 500zł i na przelewach 700zł to tylko z tych 700zł odprowadzamy 75% podatku?
 
Last edited:
Zarobione jest 1500 zł, od tego się liczy 18% podatku, ale "podstawa podatku" to 1500 zł.
 
Back
Top