• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Gotowanie - Rozmowy ogólne

Aeven


Joined
Dec 29, 2010
Messages
335
Reaction score
4
Zakładam ten wątek, bo zauważyłem, że w użytkownikach PL-Boardu drzemią małe kucharzyki ^^
Możecie tutaj umieszczać jakieś fajne, najlepiej proste przepisy na potrawy które są smaczne, smakują Wam, Waszym znajomym itd.

Ja na początek zarzucę moim przepisem na smaczne tosty/zapiekanki.

Składniki:
- Chleb (najlepiej zwykły, ale może być też tostowy lub bułka)
- Masło
- Ser żółty
- Czubryca zielona
- Czosnek
- Ketchup (jeśli ktoś używa/lubi)

Przepis:
Tip na początek: Najlepiej mieć toster (taki) ale można zrobić też w mikrofalówce/piekarniku.

Na początek bierzemy kromkę chleba (jeśli mamy toster to dwie, bo wiadomo, że trzeba będzie 'zamknąć' naszego tosta), kładziemy na jego powierzchnię ser żółty, a jego powierzchnię smarujemy bardzo małą ilością masła. Następnie bierzemy nasze przyprawy (czubrycę zieloną oraz czosnek) i posypujemy posmarowany masłem ser (czubrycy mniej, czosnku więcej). Później to już tylko pozostaje nam włożyć to do tostera/mikrofalówki/piekarnika i podgrzewać aż ser się rozpuści/chleb zrobi się chrupiący.

Pewnie zapytacie po co smarować ser masłem? A po to, że jak roztopiony ser wystygnie to często robi się z niego guma, albo po prostu nie jest taki fajny, ciągnący się, a jak dodacie trochę tego masła to serek nawet jak wystygnie będzie taki zajebisty :cool:


Piszcie swoje przepisy/rady co do kotowania/kuchcikowania :D
 
fryty domowe

Składniki:
4 ziemniaki, obrane i pokrojone na frytki
olej roślinny do głębokiego smażenia, np. słonecznikowy
sól

Przepis:
W garnku dobrze rozgrzać olej (do temperatury 190 stopni), na wysokość 10 -15 cm (nie więcej niż 3/4 garnka oleju).
Smażyć osuszone i pokrojone ziemniaki, w małych porcjach, po 8-9 frytek w jednej partii.
Po obsmażeniu w wysokiej temperaturze (po około minucie) wyjąć frytki łyżką cedzakową i położyć je na ręcznik papierowy. Smażyć resztę partii ziemniaków w tak samo gorącym oleju.
Rozgrzać olej do temperatury trochę niższej niż wyjściowa (około 160 stopni) i ponownie smażyć wszystkie partie frytek przez około 4 minuty każdą partię. Wyjąć łyżką cedzakową, posypać solą i zaraz podawać.
 
Nom, aż mi się przypomniała stara atmosfera na PB jak jeszcze nikt nie był skorumpowany :)
 
dodam coś od siebie, a więc dam wam przepis na super smaczne kanapki z szynką i pomidorem.

składniki
Chleb (zależy od ciebie ile jesz)
Szynka (tu trzeba zastosować algorytm liczący proporcje chleba z szynką ponieważ wszystkie kromki i nasze plasterki szyneczki nie są identyczne)
Pomidor (zależy od tego czy lubisz może być 1 plasterek na 1 kanapke albo 2 plasterki na 1 kanapke)

Sposób przygotowania
1.Bierzesz nóż i chleb.
2.Kroisz chleb tak by kromki były odpowiednio grube (1,4cm)
3.Jeżeli masz chleb krojony to pomiń punkty powyżej
4.Na nasze śmieszne kromeczki nakładamy odpowiednio dużo szynki(musi być dokładnie obliczona do proporcji chleba)
5.Na nasze swietne kromki z szynką kładziemy pomidora
6.Delektuj się wyśmienitym przepisem wujka kajtka

a co do frytków lancqa to takie zabiegi robi się poto by frytki nie wchłaniały tłuszczu :p
 
Taki zabieg nazywa sie blanszowaniem. Male porcje sa po to, aby wrzucenie zimnych frytek nie spowodowalo znaczacego spadku temperatury - blanszowanie wykonuje sie krotko, ale w wysokiej temperaturze! Im wiecej oleju, tym wiecej frytek mozemy na raz wrzucic. Zalezy to tez od naczynia, w ktorym bedziemy smazyc nasze fryteczki. Jesli jest porzadne (ciezkie) to zgromadzi duzo ciepla i sprawnie przekaze energie z kuchenki/plyty. Kwestia wyczucia (jak w znanej nagrywce - "trzeba sobie wyczuc zbroje").

Aby frytki pozbawic skrobi nalezy zamoczyc je w cieplej wodzie na kilka-kilkanascie minut. Wtedy skrobia przejdzie do wody, przeplukac i mozna smazyc.

Ostatecznie w Polsce wciaz kupujemy "ziemniaki", a nie konkretna ich odmiane. Niektore sa lepsze do frytek, inne do pieczenia, inne do salatek, a inne to ku*wa nie wiem do czego sa, ale wciaz nam je sprzedaja.
 
Jak kogoś zadowolą grube frytasy pełne tłuszczu to nie trzeba blanszować a poza tym jest dużo szybciej, natomiast jak ktoś lubi jeść frytasy z restauracji profeszynal to tylko blanszowane suchutkie, lekko chrupiące a w środku miękkie to polecam mój przepis.
 
Jak kogoś zadowolą grube frytasy pełne tłuszczu to nie trzeba blanszować a poza tym jest dużo szybciej, natomiast jak ktoś lubi jeść frytasy z restauracji profeszynal to tylko blanszowane suchutkie, lekko chrupiące a w środku miękkie to polecam mój przepis.

i pierdolić się z tym 5x razy dłużej, a te tłuściutkie też są dobre <3
 

Nazwa dania:

Pieczonki w sosie czosnkowym z dodatkiem curry...

Składniki:

- 4-5 świeżutkich ziemniaków
- Sos czosnkowy z Knorra albo Develey
- Maślanka, bądź kefir
- Przyprawa curry

Metoda przyrządzania:

- Rozgrzewasz masło na patelni
- Obierasz świeże ziemniaki a'la chipsy
- Wrzucasz na patelnie na 20-25 minut
- Przyprawiasz curry
- Na talerz wlewasz półokrąg sosu czosnkowego - możesz dodać ketchup/majonez/musztarda etc. jak kto woli.
- Wlewasz maślankę do szklanki, bądź zalewasz wrzucone ziemniaczki do talerza.

Robione na bazie moich doświadczeń - pyszne!
 
Nazwa dania:
chleb z masłem

Składniki:
chleb
masło

Metoda przyrządzania:
bierzemy kromke chleba i smarujemy masłem

Smacznego !
 
Nazwa dania:
chleb z margaryna

Składniki:
chleb
margaryna

Metoda przyrządzania:
bierzemy kromke chleba i smarujemy margaryna

Smacznego !
 

Nazwa dania:

Pieczonki w sosie czosnkowym z dodatkiem curry...

Składniki:

- 4-5 świeżutkich ziemniaków
- Sos czosnkowy z Knorra albo Develey
- Maślanka, bądź kefir
- Przyprawa curry

Metoda przyrządzania:

- Rozgrzewasz masło na patelni
- Obierasz świeże ziemniaki a'la chipsy
- Wrzucasz na patelnie na 20-25 minut
- Przyprawiasz curry
- Na talerz wlewasz półokrąg sosu czosnkowego - możesz dodać ketchup/majonez/musztarda etc. jak kto woli.
- Wlewasz maślankę do szklanki, bądź zalewasz wrzucone ziemniaczki do talerza.

Robione na bazie moich doświadczeń - pyszne!


sos z torebki/sloika? szto zbrodnia! Sie bierze swiezy czosnek, najlepiej nie taki chinski /z marketu kazdy jest chinski, z targu 3/4, wiec kupujcie na targu/. Bierzesz smietane 18stke, dodajesz czosnek. Moze byc tez np koper zeby plywaly takie zielone farfocle jezeli komus takie efekty wizualne sprawiaja dodatkowa przyjemnosc. Im wiecej czosnku tym mocniej zdziera papę z dachu!
 
Ale pyszności robicie, aż się głodny zrobiłem :D

Podawajcie więcej ciekawych przepisów na pyszne (i dobrze, żeby były proste) potrawy ;)
 
sos z torebki/sloika? szto zbrodnia! Sie bierze swiezy czosnek, najlepiej nie taki chinski /z marketu kazdy jest chinski, z targu 3/4, wiec kupujcie na targu/. Bierzesz smietane 18stke, dodajesz czosnek. Moze byc tez np koper zeby plywaly takie zielone farfocle jezeli komus takie efekty wizualne sprawiaja dodatkowa przyjemnosc. Im wiecej czosnku tym mocniej zdziera papę z dachu!

Koper raczej zmienia smak, a nie dodaje efekt wizualny :blink:
 
Back
Top