• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Homepay a rozliczenia

Ernest331

New Member
Joined
Oct 22, 2012
Messages
4
Reaction score
1
Witam, jestem użytkownikiem homepay, mam dopiero 18 lat.
Od maja otworzyłem swoją stronke gdzie użytkownicy płacą mi za premium w grze.

Wyciągam około 30tyś miesięcznie, z czego homepay bierze ok. 50% za prowizje oraz podatek dochodowy 18% wiec mam na reke jakies 12tyś za premium sms i około 1,5 tyś za przelewy

Jestem osobą prywatną, tak też zaznaczyłem podczas rejestracji. Pieniądze wpływają na konta rodzciów gdyż nie mam jeszcze swojego konta.

Od pewnego czasu martwi mnie ten cały urząd skarbowy. Czy skoro homepay pobiera mi podatek dochodowy to czy będę musiał płacić coś podczas rozliczeń? Czy od homepay otrzymam jakiś pit ? czy jako osoba prywatna bez zadnej dzialalnosci itp bede mogl wyslac ten pit bez zadnych konsekwencji.
Co z moimi kosztami utrzymania serwera ? (około 2tyś miesięcznie).

Proszę o odpowiedź

pozdrawiam
 
1. Nic więcej nie musisz płacić, skoro już płacą podatek za ciebie
2. Tak, przyślą ci PIT który składasz, i po to ci go przyślą że możesz go złożyć...
3. A twoje koszty sobie w dupę wsadź, bo nie masz nawet działalności gospodarczej a co dopiero być płatnikiem VAT (bez tego można mieć koszty, ale ryczałtem czy jakoś tak)
4. Jak masz na rękę 12 tysięcy zł, to gratuluję, a teraz zapłać prawnikowi za poradę, bo masz z czego, a nie pytasz losowych ludzi na forum, bo ani się nie obejrzysz a ci 12 tysięcy ucieknie
5. Nie spamuj na forum, jak forum mówi ci, że post czeka na moderację, to forum ma rację.
 
ok dzięki za odpowiedź

odnośnie czekania aż moderator zaakceptuje post komunikat jest za krótki, zmieniłem na chwilę kartę i już zniknęło, to skąd miałem wiedzieć?

jeżeli chodzi o ten pit, to czy to będzie jedynie rozliczenie za sms premium ? co z przelewami za ktore homepay nie odprowadza zadnych podatkow?
 
ok dzięki za odpowiedź

odnośnie czekania aż moderator zaakceptuje post komunikat jest za krótki, zmieniłem na chwilę kartę i już zniknęło, to skąd miałem wiedzieć?

jeżeli chodzi o ten pit, to czy to będzie jedynie rozliczenie za sms premium ? co z przelewami za ktore homepay nie odprowadza zadnych podatkow?

Jeżeli zarobki przekraczają kwotę wolną od podatku to musisz go zapłacić, no chyba że wolisz lecieć w chuja i poczekać aż upomną się sami i karę zapłacisz.
Poza tym koleś użyj mózgu, jeżeli rzeczywiście tyle zarabiasz to szkoda Ci wydać 200zł za poradę prawną?? W ogóle poszedłbyś do jakiegoś prawnika, dałbyś chodź by te 500zł i Ci wszystko dokładnie opisze co i jak..
 
Tak otrzymasz PIT. Jezeli rozliczaja Ciebie w taki sposob jak Dotpay (a spodziewam sie ze tak), to:
a) otrzymasz PIT za uslugi smsowe, ktore rozliczane sa na podstawie umowy o dzielo, ktora podpisujesz co miesiac
b) nie otrzymasz PITu za sprzedaz przy pomocy przelewow/paypala. Tutaj sam musisz to rozliczyc. Przypomne tylko ze ciagla sprzedaz towaru/uslugi ma znamiona dzialalnosci gospodarczej i w swietle polskich przepisow powinna zostac zarejestrowana. Co oznacza ciagla? Zalezy od interpretacji danego US. Dla niektorych to 2 tyg, dla innych 3 miesiace. Dodatkowo najprawdopodobniej bedziesz musial oplacic 23% VAT - chociaz nie wiem jak obecnie wygladaja ulgi co do VATu takze nie traktuj tego jako pewnik.

Co do kosztow. Jezeli prowadzisz DG mozesz sobie odliczyc bardzo duzo. Warto odliczac bo dzieki temu:
a) nie zaplacisz VATu
b) nie zaplacisz dochodowego
c) nagle niektore produkty dzieki umiejetnej optymalizacji podatkowej beda Cie kosztowac 40% taniej
d) jezeli masz prawo jazdy i duzo jezdzisz, ceny benzyny nie beda juz tak okropne
e) w przypadku gdy wpadasz w II prog podatkowy, mozesz prowadzic dzialalnsoc gospodarcza i placic podatek liniowy (19% dochodowy) zamiast 32%. Rezygnujesz wtedy z ulg (typu ulga za internet). Od pewnych kwot sie to zdecydowanie bardziej oplaca.

W przypadku umowy o dzielo wypisywanej przez Dotpay i zapewne rowniez Homepay jest rubryka koszty uzyskania przychodu. Sa pewne ramy kiedy US zaczyna sprawdzac te koszta, w przypadku umow o dzielo jest to prog powyzej 20%. Dlatego tez Dotpay wpisuje tam standardowe 20% kwoty ktora zarobiles. W tym momencie podatek dochodowy obliczany jest jako kwota zarobiona - koszt uzyskania * 0,18. To sa koszta o ktore pytasz. Z racji tego ze nie prowadzisz dzialalnosci gospodarczej nie przysluguje CI odliczanie kosztow.

Jezeli jest tak jak piszesz, tzn. zarabiasz ok 15k miesiecznie, to PIT wyslany przez Homepay/Dotpay jest bezuzyteczny. Homepay/Dotpay pobiera zaliczke podatkowa w postaci 18% kwoty zarobionej. W przypadku zarabiania 15k miesiecznie wkraczasz w drugi prog podatkowy (od 85.528zł w skali roku), gdzie podatek dochodowy wynosi 32%. W tym przypadku co roku, podczas rozliczen, musisz obliczyc sobie ile Dotpay/Homepay pobral od CIebie podatku, ile wyplacil a ile jestes dluzny US i zaplacic roznice. Z tego co widze to nie masz za bardzo pojecia o podatkach takze lepiej zebys z papierami udal sie do jakiegos biura rozliczeniowego, zaplacil im a oni Ciebie rozlicza i wezma odpowiedzailnosc za rozliczenie. Wtedy za kilkaset zlotych kupujesz sobie swiety spokoj.
 
Last edited:
Dodam tylko do tej wypowiedzi, że jeżeli sprzedajesz usługi także jako przelewy nie musisz mieć zarejestrowanej działalnosci gospodarczej, nawet jeżeli jest to sprzedaż ciągła, lecz niestety wtedy w PICIE wpisujesz ową kwotę z transferów (wypłat) do "Przychodów gdzie indziej nie ujawnionych", na podstawie tej tabelki rozliczasz się także z przelewów bez działalności gospodarczej :)
 
A czy te nieujawnione dochody nie podlegają przypadkiem cudnej stawce 50% podatku dochodowego?
 
@Potar:
I tutaj wlasnie sie mylisz. Kazda sprzedaz, wykonywanie uslug prowadzona w sposob ciagly i zorganizowany wg polskiego prawa nosi znamiona dzialalnosci gospodarczej i powinna zostac zarejestrowana. Jak sprzedajesz przez miesiac nie wiem, zloto tibijskie na Allegro mozesz, a w dobie szukania kazdej zlotowki przez Pana Rostowskiego, pewnie bedziesz uznany za przedsiebiorce a co za tym idzie, bedziesz musial zaplacic zalegle skladki zus + ewentualna kare.

Don Daniello:
nie 50% a 75% kwoty + dodatkowa kara tj. mandat karny
 
czyli jak dobrze rozumiem, jezeli nie ujawnie w pit te przelewy to bede musial zaplacic tak jakby kare w postaci podatku dochodowego 75%, tak ? a jak ujawnie to 20% dochodowy + 20% vat?
 
Podatków to się nie zaokrągla. Poza tym nie wystarczy "ujawnić". Tutaj trzeba zarejestrować np. jednoosobową działalność gospodarczą, papierkologia i te sprawy.
A jak nie, to masz podatek dochodowy 75% jeśli xinn się nie myli + mandat. A ten sobie liczą w wysokości XXX stawek dziennych, ale mogą być duuuże (5? 20? 50? tysięcy zł).
 
do pewnego typka za opierdalanie golda w wowie sie kiedys dowalili jak zarobil 50kafli to dostal do zaplaty 75% podatku + 20 kafli kary takze duzo dosc.

#edit:
ale sprzedawal na allegro, latwo to przykminic
 
Kiedyś się dało :D może nie co miesiąc po 20 k ale dało się konkretne sumy :D
W metinie do tej pory da się po ładnych parę k wyciągnąć.
 
chyba w pare dni, oczywiscie nie w kazdym przypadku, ale w przypadku xinna/inwoba to raczej sporo więcej.
 
Back
Top