• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Linux (Ubuntu) poradnik TFS 1.0 / 1.1 / 1.2

Webo

Otland 4ever
Joined
Oct 20, 2013
Messages
621
Solutions
10
Reaction score
229
Location
Warsaw
Siema zrobiłem mały poradnik dotyczący kompilowania TheForgottenServer wersje: 1.0 / 1.1 /1.2.

Wiele osób ma problemy z kompilacjami serwerów na różnych dystrybucjach najpopularniejsze z nich to : Windows, Linux: (Debian, Ubuntu)
Po kilku latach doświadczenia doszedłem do wniosku że kompilacje na windows jest zbyt trudna dlatego dla nowych użytkowników tworzących OTS w związku z tym pokaże wam jak prościej pracować nad naszym serwerem na lokalnej maszynie.

Od Siebie Polecam system Linux wielu osobom którym pomagałem proponowałem zainstalowanie linuxa ale jak zawsze mówili ze nie lubią komend i tak dalej...
Więc pewnie i Wy zapytacie: ''dla czego?'' ''po co?'' ''nie lubię linuxa...'' No więc właśnie dlaczego? A to dlatego że:

1. Większość serwerów hostuje się głównie na dystrybucjach linuxa. Nie od dziś wiadomo że linuxy są wydajniejsze, stabilniejsze i szybsze od windowsa.

2. Nawet jeśli robisz serwer na windows to nie będziesz go chyba hostował na windows a to za sprawą problemów z połączeniem czy też cen serwerów. Linux jest darmową dystrybucją i płacimy tylko za serwer i instalacje a w przypadku windowsa musimy płacić dodatkowo za system nie wiem jakie są ceny w tym momencie ale jakiś czas temu była to cena 79,99zł/ m-c.

3. Nauczysz się kompilować serwer i zrozumieć jego działanie co przyniesie ci korzyści przy stawianiu twojego serwera na twoim hostingu.

4. Masz satysfakcje że skompilowałeś czysty kod serwera bez obaw że ktoś coś dodał jakiś złośliwy kod który może narazić twój serwer na crashe czy bugi...

To chyba wystarczające powody!

Uwierzcie i zobaczcie w kilku krokach jakie to proste. Pozdrawiam i zapraszam do poradnika:



1. System OperacyjnyPrzejdźmy na stronę pobierania: http://www.ubuntu.com/download/desktop
Nie martwcie się system ten możecie śmiało zainstalować obok Windowsa przy starcie będziecie mieli do wyboru oba systemy :)
Pobieramy wersję 14.04 LTS (Long Team Support) waga systemu to zaledwie 1GB a po instalacji ok 5-8GB mało prawda?
Instalacja jest bardzo łatwa a na pewno łatwiejsza niż windowsa.
Poradnik Instalacji: Instalacja Ubuntu 14.04

0ef138e9-developer-laptop.png


2. Kompilacja Serwera
Po zainstalowaniu systemu możemy przejść do kompilacji serwera.
Co będzie nam potrzebne ? A no właśnie NIC! oprócz podłączenia do internetu (tu też wspomnę że na linuxach internet działa sporo szybciej)

Tak wygląd nasz pulpit po instalacji system:
wsk7Ydn.png


2a. Klikamy na ikonę ubunta i wyszukujemy frazę "terminal"

hI13HQf.png


2b. Kolejnym krokiem będzie wprowadzamy komend do terminala nie będę wam opisywał co robią poszczególne komendy. Podstawowe z nich znajdziecie TU

Cytat:

apt-get update
Cytat:

apt-get upgrade2c. Przejdźmy na stronę GitHub z kodem źródłowym serwera TheForgottenServer.

Opisze wam jak wybrać wersję
Switch branches/tags - Klikając w to pole mamy do wyboru wersje serwera 1.0 / 1.1 lub Master czy li 1.2 (wersja nad którą aktualnie pracują deweloperzy)
8r1Eyf8.png


Po wybraniu wersji serwera wracamy do terminala i wpisujemy komendę:
Cytat:

git clone https://github.com/otland/forgottenserver.gitmożemy też wybrać wersje i pobrać ja ręcznie klikając Download ZIP
t2HoNIt.png


Komenda ta pobrała nam kod serwera automatycznie i zapisała go w folderze Katalog Domowy

zWjGoeF.png


Wracamy jeszcze raz do terminala i wpisujemy komendy do pobrania kompilatora cmake oraz wymaganych paczek:
Cytat:

sudo apt-get install git cmake build-essential liblua5.2-dev libgmp3-dev libmysqlclient-dev libboost-system-devpaczka waży ok 160 MB konfiguruje się automatycznie.

znów wracamy do terminala i wpisujemy:
Cytat:

cd forgottenserver
Cytat:

mkdir build && cd build
Cytat:

cmake ..
Cytat:

makeNasz komputer zacznie kompilować serwer zajmie to kilka minut.

qeYqNAM.png


Gratuluję skompilowałeś swój serwer
pojaw on się w folderze: Katalog Domowy / forgottenserver / build / tfs

To koniec 1 części poradnika.
W 2 części pokaże wam jak:
- uruchomić oraz z konfigurować połączenie
- zainstalować serwer: apache, mysql, php

Pozdrawiam i mam nadzieję że poradni się komuś przyda jeżeli macie problemy piszcie je w komentarzach.
 
Back
Top