• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Tutorial Podkręcanie procesora - overClocking - Polecam!

iDELTI

C++
Joined
Jan 15, 2010
Messages
2,033
Reaction score
69
Location
Zimbabwe
Dobra, jako, że cały czas się błaźnie ciągłymi pytaniami, pragnę pokazać Wam pewien trick - oczywiście niektóre. a nawet wiele osób powinny owy trick już znać, ale początkujący 'uzytkownicy komputerow' - niekoniecznie.
Zatem dzisiaj zajmiemy się overClockingiem, czyli innymi słowy podkręcaniem procesora:
Dosłownie przed chwilą podkręcałem procesor na dwóch komputerach i chce się z wami podzielić filmem na YT, który przebieg operacji wyżej wspomnianego overClockingu.

Rzeczy o których musimy pamiętać:
  • Max. temperatura procesora wynosi 65' C
  • Extremalna temperatura procesora wynosi 70' C
  • Temperatura powyzej 70' C = prawdopodobne spalenie procka
  • Max. napięcie dla procesora 1.35v-1.40v
  • Program do monitorowania temperatury:
    SpeedFan
  • Minimalna wiedza jak obchodzimy się w BIOSIE


Zapraszam do zabawy!
Jeżeli macie tylko 1 komputer - nie polecam! Spalenie procesora = utrata komputera na pare dni, oczywiscie, chyba, ze kupisz kolejny proc z dnia na dzien. ;p

Ja swojego i3 z komputera na którym to przed chwilą robiłem wyciagnalem ponad 1ghz wiecej, mianowicie z 2.80 na 3.6~ GHZ z groszami.

`Każdy procesor może być wydajniejszy!
[video=youtube;e147FXy_JwI]http://www.youtube.com/watch?v=e147FXy_JwI[/video]


 
Last edited:
Taka mała uwaga, temperatury maksymalne są różne dla różnych typów procków.
 
@up

Owszem, aczkolwiek trzymajmy się progu: 60-65' C, choć z tego co wiem i7 wytrzymuje 70' C.

100_images_Twin_Turbo_II_1.jpg
- kup coś takiego, to możesz podkręcać do 80' C nawrt.
Arctic Cooling chłodzi do x-15' C dany procesor.

x - temperatura aktualna procesora

 
Arctic Cooling chłodzi do x-15' C dany procesor.
x - temperatura aktualna procesora

Hm, czyli jak wyjdę z tym na dwór w zimę, i temperatura będzie 0 stopni to procesor będzie miał -15?
Czepiam się wiem, ale technik musi być konkretny, pamiętaj.
 
Czyś ty sie Ethan do szkoły dowcipu Sztrasburgera zapisał?
Also, MSI ma utility do podkrecania z poziomu pulpitu (ofc. reboot wymagany), wiec "wiedza nt. BIOS-u" w tym przypadku nie jest potrzebna.
 
Last edited:
Mój i7-860 pracuje normalnie w temperaturze 95C przy pełnym obciążeniu prime95.
 
Dla ciekawskich:
Członek forum Xtreme Systems o pseudonimie TIN_EOF uzyskał zwiększone taktowanie dzięki usunięciu zintegrowanego radiatora i chłodzeniu ciekłym azotem. Procesor spłonął, jednak wcześniej udało się zapisać uzyskany, rekordowy wynik. CPU zawiera rdzeń Cedar Mill, wykonany w 65 nanometrowym procesie technologicznym i oparty na architekturze NetBurst (Intel Celeron (model 347), 267,6% normy zakładanej przez producenta, z 3060 MHz do 8190 MHz).

Dane oczywiście z wikipedii, więc raczej potwierdzone.​
 
Zapachniało tanimi sztuczkami komputerowymi rodem z technikum xD. Zapomniałeś dodać ,że im więcej sobie sprzęt podkręcisz tym mniej on pożyje ,bo w końcu jakiś głupek tych optymalnych ustawień nie wymyśla...

@Oczywiście zakładam ,że przeciętny zjadacz chleba nie dokupi sobie po tym wymyślnym "tuningu" super zajebiaszczego chłodzenia
 

Ja swojego i3 z komputera na którym to przed chwilą robiłem wyciagnalem ponad 1ghz wiecej, mianowicie z 2.80 na 3.6~ GHZ z groszami.




a przetestowałeś ten O/C pod obciążeniem? bo takie 15sekundowe OC to sobie można ;P
 
a przetestowałeś ten O/C pod obciążeniem? bo takie 15sekundowe OC to sobie można ;P
860 można podkręcić z 2.8 do 3.6 na standardowym chłodzeniu, więc czemu nie i3 też?
Działa dobrze podczas obciążenia przy grach, ale nie przy prime95.
 
@up

Owszem, aczkolwiek trzymajmy się progu: 60-65' C, choć z tego co wiem i7 wytrzymuje 70' C.

100_images_Twin_Turbo_II_1.jpg
- kup coś takiego, to możesz podkręcać do 80' C nawrt.
Arctic Cooling chłodzi do x-15' C dany procesor.


x - temperatura aktualna procesora


Ja na start systemu mam 70'C a gdy napierdalam w lol to dochodzi do 80 to źle ?;<


@edit
SPkGl.png
<< od razu po włączeniu systemu
 
@up

Właśnie muszę zainwestować w pastę na procka bo ostatnio jak zdrapałem z procesora i tak mi trochę się grzeje ;<
 
Yup, yup, yup.
Właśnie testowałem i5 na windykatorze moim i w temperaturze 80' C działa normalnie.
Więc jak wspomniał ktoś wyżej, prawdopodobnie Cuddlez.
Temperatura zależna od rodzaju procesora.
 
Max. temperatura procesora wynosi 65' C
Extremalna temperatura procesora wynosi 70' C
Temperatura powyzej 70' C = prawdopodobne spalenie procka

1. Bzdura. Zależy jaki ma się model procesora. 90-100'C dla starych celeronów to nic nowego.
2. Tak jak wyżej
3. Jeżeli chodził przy 90'C to nie spali mi się przy 70'C czyż nie?

Dobra, jako, że cały czas się błaźnie ciągłymi pytaniami, pragnę pokazać Wam pewien trick
Wkleiłeś filmik z YT na forum i przepisałeś żywcem to co tamten debil powiedział i uważasz, że to jest coś lepszego niż "błaźnienie się ciągłymi pytaniami"?

OC zależy od wielu czynników:


- Trzeba posiadać dobry zasilacz, który nie wachluje napięciami a nie jakieś no-namowe gówno które nie tyle co spali Ci procesor to pociągnie za sobą inne podzespoły komputera np. płytę główną.

- Często bywa tak, że podkręcanie zależy też od samego procesora. NP. Mając dwa takie same modele I5-760 przy takich samych podzespołach w komputerze jeden procek podkręci się do 4,0GHZ a drugi pociągnie ledwo do 3,5. Dużo zależy od tego czy dany procesor został solidnie wyprodukowany.

- Dobra płyta główna. Jeżeli się posiada jakiś szmelc to nie tyle co za dużo nie będziesz mógł podkręcić ale możliwe, że po prostu płyta gł. będzie miała zablokowane mnożniki, szynę FSB poprzez które podkręca się procesor.

- Pamiętaj, że podkręcając procesor poprzez FSB podnosisz także taktowanie kości RAM. Jeżeli masz np. pamieć RAM o taktowaniu 1333 to zaleca się obniżyć taktowanie do 1033 ponieważ po podkręceniu procesora poprzez FSB taktowanie ramu automatycznie się powiększy do mniej więcej swoich poprzednich parametrów. Możliwe, że będzie konieczna także zabawa z TIMINGAMI kości RAM.

-Tak samo bezpieczne maksymalne napięcia dla każdego modelu procesora są inne.

- Maksymalne Temperatury dla rożnych modeli procesorów także inne

- Napięcie w procesorze sprawdza się MIERNIKIEM a nie jakimiś gównianymi programami, które często podają okłamane dane.

- Stabilność systemu po OC testuje się przez około 30 minut programami, które sprawdzają jak procesor radzi sobie w 'stresie'. To, że system się włączy to nie znaczy, że działa stabilnie.

- Nie zaleca się podkręcać na BOXowym coolerze, ale to nie znaczy, że nie można :)

- Obudowa powinna być dobrze wentylowana

To są takie główne założenia, o których powinno się wiedzieć przez podkręcaniem :)
 
Back
Top