• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

TFS - prywatne svn

Czy dostęp do TFS powinien być publiczny i tak samo dostępny dla wszystkich?

  • Tak

    Votes: 21 48.8%
  • Nie

    Votes: 20 46.5%
  • Używam TFS tylko do stawiania nowych real mapek więc jego los jest mi obojętny

    Votes: 2 4.7%

  • Total voters
    43
Status
Not open for further replies.

slaw

Software Developer
Joined
Aug 27, 2007
Messages
3,682
Solutions
126
Reaction score
1,121
Location
Germany
GitHub
slawkens
Witam,

Chciałbym poznać waszą opinię na temat udostępniania kodu TFS tylko wybranym osobom (czytaj donatorom).

Prosiłbym o podanie ewentualnym argumentów za i przeciw takiego rozwiązania, ale jeśli nie masz nic do dodania, to chociaż oddaj głos w ankiecie.

Piszę tutaj, bo chcę się dowiedzieć co o tym sądzi szacowne grono polish board'u.
 
Więc myślę, że to ogólnie chujowy pomysł. Zależy to jeszcze od kilku czynników, takich jak do kogo miałby trafiać taki TFS, ale myślę, że to i tak nie wypali. Bo z jednej strony, jeśli miałby trafiać do grup: mod + global mod itd. to dla mnie byłoby ok. Gorzej, gdyby trzeba było zrobić dobrze elfowi ;d. Tak bardziej poważnie: wątpię, aby Talaturen zgodził się na coś takiego, wtedy nie miałby żadnych dochodów na utrzymanie Otland [no chyba, ze zrobi z niego choinkę reklam, co i tak tylko zepsuło by społeczność Otlandu. Napisałem zepsuło, ale jednak przy głębszym spojrzeniu na tę sprawę, jeśli kod miała by tylko elita, to posłańcy stiana, i inne dzieci nie mieliby do niego dostępu - co możliwie przyczyniło by się do tak wielkiego rozpowszechniania bugów/crashów. Następna sprawa to czy licencja na to pozwala? Nie pamiętam zbyt dobrze, ale myślę, że nie - popraw mnie jeśli się mylę. W sumie nie udostępniona będzie aplikacja bez kodu źródłowego, więc mogłoby przejść... Następna sprawa, to przyczyna, dla jakiej chcecie to zrobić; zbyt wiele bugów, z którymi nie dajecie sobie rady stosując metodę: poprawiam->jest_ok->tworzę_kolejną_lukę (no cry, tylko nie liczni). Myślę, że jednak nie jest to główną przyczyną. A główną przyczyną jest stian, hm? ;). Tak, to bardzo dobry pomysł, który by go powstrzymał, no ale nie zachowujmy się jak dzieci, które chowają swoje zabawki - trzeba też racjonalnie myśleć, bo taki pomysł jak ten może tylko namącić jeszcze bardziej. Nie jestem w stanie wypowiedzieć się w pełni, bo nie podałeś głównych czynników: dlaczego, po co?
 
Last edited:
Moje zdanie jest takie, że to prywatne SVN powinno zostać takie jakie jest, lub niech nawet podniosą cenę za donatora jak ktoś już w PB wspomniał.
Mi nawet by pasowało gdyby TFS był na innej licencji niż GNU.

slawkens a jakie jest Twoje zdanie?
 
Nie wiem czy ta ankieta ma w ogóle sens bo jak widać na ot-listach, to przeważa liczba otsów postawionych pod klienta 8.6 gdyż jest pod tą wersję ostatnia wersja elfbota, co jest równoznaczne z dużą ilością gracz. Jeśli w niedalekiej przyszłości wyjdzie jakiś bot który będzie tak funkcjonalny jak elf to zamknięcie źródeł dla ludzi bez donatora będzie miało jakiś sens. Poza tym drugą sprawą będzie masowa "zbiórka" na donatora, jedna osoba ściągnie całe archiwum i wyjdzie na + bo zaczną sprzedawać revy.
 
zaczną sprzedawać revy.

lepiej już by je sprzedawali niż za darmo udostępniali.

jak by donator nie był tak tanio i ogólno dostępny dla każdego oraz wyszedł by elf bot pod 8.7 to robienie custom otsów miało by większy sens ponieważ ten kto posiadał by silnik miał by i graczy a tibia 8.6 kiedyś się znudzi ^^
 
Last edited:
od jakiegos czasu dostępny jest na forum vap**.**t więc ...
 
Last edited:
z jednej strony dla zaawansowanych użytkowników lepiej byłoby mieć dostęp do prv svn(choć ci jeszcze trocghę bardziej zaawansowani i bez tego sobie poradzą), poza tym to ograniczenie nie spełnia swojej roli(żeby nooby nie marudziły, że coś nie działa itp)
ale bez tego ograniczenia 95+% dotacji zniknie

można by zrobić coś jak:
donatorzy dostają access ale jeśli zaczną się noobić tracą go na czas określony lub na stałe
osoby zaufane itp mogą otrzymać access po prostu, niezależnie od statusu użytkownika
 
z jednej strony dla zaawansowanych użytkowników lepiej byłoby mieć dostęp do prv svn(choć ci jeszcze trocghę bardziej zaawansowani i bez tego sobie poradzą), poza tym to ograniczenie nie spełnia swojej roli(żeby nooby nie marudziły, że coś nie działa itp)
ale bez tego ograniczenia 95+% dotacji zniknie
W pełni bym się z Tobą zgodził, ale niestety nie ma dobrego rozwiązania, dlatego najlepiej nic nie ruszać.
można by zrobić coś jak:
donatorzy dostają access ale jeśli zaczną się noobić tracą go na czas określony lub na stałe
Już można zabrać każdemu premium, ale musieliby to robić administratorzy, a ci się nie sklonują żeby nadążyć.
osoby zaufane itp mogą otrzymać access po prostu, niezależnie od statusu użytkownika
I tu powstaje problem kto by to był. Wywołałoby to taką wojnę, że nic by nie zostało... więc patrz pkt 1 -> nic nie ruszajmy.

Wniosek: nic nie zmieniajmy :)
 
Udostępnić pierwszą wersje a nowe revy już dla donatorów.
 
Już była udostępniona :) 0.4 b1
A nowe revy są tylko dla premium :)
 
Wszystko powoli idzie w TFS bo developerzy nie sprawdzaja swojego kodu nawet pod wzgledem kompilacji oraz dlatego ze jest priv svn to nie duzo osob ma okazje sprawdzic czy ten kod rzeczywiscie dziala a potem sie robia rozne bugi bo niby to bylo juz "naprawione".
A nawet jak ktos ma priv svn to nikt nie korzysta z najnowszej rewizji pod jednym wzgledem , bo wie ze tam jest w kij critical bugow z ktorymi sobie nie poradzi + nie umie sobie convertnac na 8.6 .
Sad truth.
 
A ja powiem ze tak powiem
''Zdanie amatora'' który jakoś sobie radzi kosztem czasu i nerwów =D

Silniki to jedno.
Moim zdaniem po zakupie donatora, każdy jego posiadacz powinien prosić o link do jednorazowego downloadu silniku
Co by zmniejszyło ilość bezpłatnych silników w necie

Ale najgorsze jest to ze
Gdy ktoś ambitny z wieloma pomysłami i trudem stworzył coś pięknego a to zostało skradzione
I wstawione na otland (do neta) ...
No może i niektórzy sami wstawili ... ale to wyjatki

Ja osobiście wchodząc na stronę OTS-LIST widze :
Przerobione :
Rl Map (100% lub Edited)
Kosmos Ots (full z neta lub Edited)
Moon OTS (full net / edit)
Oraz wiele innych gotowo sciagnietych Data Pack


///Kiedyś za czasów 8.1~ Evo servery były naprawdę ciekawe ludzie brali tylko miasto + cześć wyspy
Tworzyli jakieś proce z amunicja na kamienie (ciezko dostepne) ..
Teraz nikomu sie nic nie chce a kase każdy by chcial
 
Według mnie to co teraz dzieje się z TFS jest złe. Kod powinien zostać upubliczniony jak najszybciej i dostępny dla każdego, bez względu na stan portfela, pozycję na forum czy inne czynniki na które nie mamy wpływu lub mamy ale w nieznacznym stopniu. Mówiąc bardziej precyzyjnie, chodzi mi o to, że tak samo jak wiedza jest dostępna dla każdego i wszystkie najlepsze programy których zapewne używacie na co dzień są darmowe (wliczając w to różne przeglądarki, systemy których używacie do stawiania swoich serwerów itd - można by wymieniać bez końca, ale nie w tym rzecz), tak samo dostęp do kodu serwera TFS powinien być otwarty i przejrzysty. TFS aktualnie stoi w miejscu i od roku nie było żadnego nowego wydania z serii 0.3/0.4. Jedynie nieliczni (czyt. osoby które zakupiły donatora lub nabyły TFS w inny 'nielegalny' sposób) mają do niego dostęp i to oni najbardziej na tym korzystają. Spytacie no i co z tego? A to z tego że znaczna cześć tych osób traktuje to jakby faktycznie nabyli oni jedyną legalną licencję na TFS i to tylko oni mają prawa go używać, a przecież prywatne repozytorium powstało w zupełnie innym celu, a mianowicie takim żeby ograniczyć liczbę początkujących osób które zbyt często od razu po pomoc z kompilacją waliły na forum, a wiadomo że w repozytorium była masa niedokończonego i niestabilnego kodu, ale to można by zrobić w inny sposób tak jak to jest w innych projektach. To jest właściwie jedyny powód o którym mi wiadomo dla którego stworzono 'private subversion'. Ogólnie w ten sposób większość pobierających nie wnosi nic z powrotem do oryginalnego kodu, a jedynie używają go do swoich własnych (przeważnie zarobkowych) celów i czekają na poprawki ze strony developerów. To na pewno nie prowadzi do niczego dobrego i dlatego też postanowiłem założyć ten wątek.

Więc myślę, że to ogólnie chujowy pomysł. Zależy to jeszcze od kilku czynników, takich jak do kogo miałby trafiać taki TFS, ale myślę, że to i tak nie wypali. Bo z jednej strony, jeśli miałby trafiać do grup: mod + global mod itd. to dla mnie byłoby ok. Gorzej, gdyby trzeba było zrobić dobrze elfowi ;d. Tak bardziej poważnie: wątpię, aby Talaturen zgodził się na coś takiego, wtedy nie miałby żadnych dochodów na utrzymanie Otland [no chyba, ze zrobi z niego choinkę reklam, co i tak tylko zepsuło by społeczność Otlandu. Napisałem zepsuło, ale jednak przy głębszym spojrzeniu na tę sprawę, jeśli kod miała by tylko elita, to posłańcy stiana, i inne dzieci nie mieliby do niego dostępu - co możliwie przyczyniło by się do tak wielkiego rozpowszechniania bugów/crashów. Następna sprawa to czy licencja na to pozwala? Nie pamiętam zbyt dobrze, ale myślę, że nie - popraw mnie jeśli się mylę. W sumie nie udostępniona będzie aplikacja bez kodu źródłowego, więc mogłoby przejść... Następna sprawa, to przyczyna, dla jakiej chcecie to zrobić; zbyt wiele bugów, z którymi nie dajecie sobie rady stosując metodę: poprawiam->jest_ok->tworzę_kolejną_lukę (no cry, tylko nie liczni). Myślę, że jednak nie jest to główną przyczyną. A główną przyczyną jest stian, hm? ;). Tak, to bardzo dobry pomysł, który by go powstrzymał, no ale nie zachowujmy się jak dzieci, które chowają swoje zabawki - trzeba też racjonalnie myśleć, bo taki pomysł jak ten może tylko namącić jeszcze bardziej. Nie jestem w stanie wypowiedzieć się w pełni, bo nie podałeś głównych czynników: dlaczego, po co?

1) Do kogo miał by trafiać? Do jak większej ilości nowych użytkowników których nie stać lub po prostu nie chcą płacić za nic nie warty dostęp do 'specjalistycznych' (czyt. płatnych) działów tego forum, w których przy okazji nic nie znajdą poza wspomnianym wcześniej kodem TFS, fakt są jakieś inne dodatki typu kolor, zmiana nicku itd. ale to nic nie jest warte w porównaniu do TFS który jest zapewne jednym z ważniejszych czynników wpływającym na decyzję o zakupie donatora.

2) Po co tworzyć jakieś podziały, na modów i niemodów? Czy mod to osoba która od razu musi wszystko wiedzieć i musi interesować się programowaniem? Otóż wcale nie.

3) Po co mieszasz w to w/w użytkowników? Myślę, że sformułowałem pytanie w sposób jasny, a mianowicie co macie za lub przeciw, a nie czy użytkownik x czy y się na to zgodzi, bo to się dopiero okaże w swoim czasie.

4) Koszty utrzymania serwera? Przelicz sobie ilość aktywnych donatorów i koszty jego zakupienia to wyjdzie Ci taka kwota za którą utrzymałbyś kilka takich 'społeczności' jak to nazwałeś, przecież można się utrzymywać z innych rzeczy, chociażby z samego donatora, ale nie w takim połączeniu jak jest teraz, czyli z dostępem do TFS, bo to jawne zarabianie na kodzie TFS pod przykrywką donatora i dostępu do sekretnych działów tego forum. Taki sam model na utrzymanie jest zresztą na otfans, gdzie donator w zupełności wystarcza, bez żadnych dodatków.

5) Tutaj mnie zawiodłeś, powiedz mi dlaczego podejmujesz się w ogóle oceniania rozwoju TFS skoro sam nie za wiele do niego wniosłeś? Błędy to rzecz normalna, wszędzie ich wiele, a to że czasami było robione wiele rzeczy zbyt pochopnie, to inna sprawa. Powodem też nie są żadne rzekome błędy o których wspominasz, bo to w ogóle nie ma żadnego związku z publicznym dostępem do kodu. Sam zresztą od jakiegoś czasu nie dorzucam nic od siebie, ale to z przyczyn osobistych.

6) Po raz kolejny, po co mieszasz w ten wątek innych użytkowników? Nie obchodzi mnie kto co i kiedy robi z TFS, ale na pewno mają do tego powody.

7) To po co w ogóle się wypowiadasz skoro 'nie zrozumiałeś'? Nie rozumiem..

Moje zdanie jest takie, że to prywatne SVN powinno zostać takie jakie jest, lub niech nawet podniosą cenę za donatora jak ktoś już w PB wspomniał.
Mi nawet by pasowało gdyby TFS był na innej licencji niż GNU.

slawkens a jakie jest Twoje zdanie?

Po co podnosić cenę? Chcesz więcej płacić za rzeczy które powinny być za darmo? Toć to nic nie zmieni, a jedynie zwiększy przychody otlandu a zmniejszy zasobność naszego portfela.

Nie wiem czy ta ankieta ma w ogóle sens bo jak widać na ot-listach, to przeważa liczba otsów postawionych pod klienta 8.6 gdyż jest pod tą wersję ostatnia wersja elfbota, co jest równoznaczne z dużą ilością gracz. Jeśli w niedalekiej przyszłości wyjdzie jakiś bot który będzie tak funkcjonalny jak elf to zamknięcie źródeł dla ludzi bez donatora będzie miało jakiś sens. Poza tym drugą sprawą będzie masowa "zbiórka" na donatora, jedna osoba ściągnie całe archiwum i wyjdzie na + bo zaczną sprzedawać revy.

Jaki bot, jakie otlisty? Nie zrozumiałeś w ogóle pytania i idei tego wątku, nie pisz proszę.

od jakiegos czasu dostępny jest na forum vap**.**t więc ...

Co z tego? Tak samo mam dostęp do domów publicznych, ale oficjalnie jest to nie legalne. Poza tym to co podajesz, to tylko sposób na zdobycie TFS, ale nie jest to w pełni zgodne z zasadami które aktualnie obowiązują z udostępnianiem kodu na otlandzie.

z jednej strony dla zaawansowanych użytkowników lepiej byłoby mieć dostęp do prv svn(choć ci jeszcze trocghę bardziej zaawansowani i bez tego sobie poradzą), poza tym to ograniczenie nie spełnia swojej roli(żeby nooby nie marudziły, że coś nie działa itp)
ale bez tego ograniczenia 95+% dotacji zniknie

można by zrobić coś jak:
donatorzy dostają access ale jeśli zaczną się noobić tracą go na czas określony lub na stałe
osoby zaufane itp mogą otrzymać access po prostu, niezależnie od statusu użytkownika

I kto według Ciebie miał by się tym zajmować? Zatrudnić kilku dodatkowych użytkowników do nadzorowania jeszcze innych użytkowników? Strata czasu. A ja zapytam się tak, pobierając kod źródłowy przykładowo Firefoxa, ktoś się Ciebie pyta w ogóle o Twój status użytkownika czy też zaufanie?

W pełni bym się z Tobą zgodził, ale niestety nie ma dobrego rozwiązania, dlatego najlepiej nic nie ruszać.

Już można zabrać każdemu premium, ale musieliby to robić administratorzy, a ci się nie sklonują żeby nadążyć.

I tu powstaje problem kto by to był. Wywołałoby to taką wojnę, że nic by nie zostało... więc patrz pkt 1 -> nic nie ruszajmy.

Wniosek: nic nie zmieniajmy :)

A właśnie że zmieniajmy i w ogóle nie przekonaliście mnie że TFS powinien być dalej zamknięty i tkwić w miejscu. Jedyny wniosek jaki wyciągnąłem z tego wątku to taki że nie chcecie niczego zmieniać bo uważacie że tak jest dobrze, pewnie dlatego że sami owy silnik już nabyliście.

Pozdrawiam osoby które cierpliwie przeczytały cały wątek i doszły do tego miejsca :)
 
@up:jak pobieram kod firefoxa to nie marudzę, że to czy tamto nie działa albo nie umiem nic z tym zrobić mimo obecności co najmniej 1 poradnika na każde forum, chodziło o zachowanie popularności dotacji ale przy okazji udostępnienie kodu osobom, które wiedzą co robią
(poza tym porównywanie tfsa do firefoxa gdzie w zasadzie nightly jest lepiej wykonany niż większość publicznych jakichkolwiek serwerów, gdzie poza źródłem zawsze jest do pobrania instalka na windę, odpowiednie gówna na linuxa i maca)
(i nie chodzi mi o to, że silniki ots są źle wykonane, jak patrzę co cipsoft potrafi zrobić to otserv stoi lepiej ze wszystkim moim zdaniem)

udostępnienie kodu MOŻE ruszyć rozwój ale tylko jeśli dorwie się do niego ktoś, kto wie co robi, będzie mu się chciało coś z tym zrobić i sie tym podzielić i do tego teraz nie ma dostępu(na pewno jest kilka takich osób ale czy przyniesie to spodziewany skutek?)
 
Zakius, w obecnej chwili jeżeli ktoś chciałby dodać jakąś łatkę poprawiającą stabilność 0.4 musiałby zakupić wpierw donatora. W przeciwnym razie łamie regulamin forum. To jest trochę chore.Myślę że otwarcie wersji spowodowałoby że błędy byłby wyłapywane już dwa dni po wydaniu wersji i natychmiastowo naprawiane.

TFS przypomina obecnie Open Source na płatnej licencji. Nie takie było założenie stworzenia Open Tibia Server
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top