• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Dedyk ? Chyba nie...

jak to nie , mój komp chodzi 24/7 , raz na tydzień zrobie mu restart i tyle , wcześniej miałem kompa 6 lat i tak samo robiłem w skutek tego raz wymieniałem procesor , ale jeśli robi małego otsa na np. 100 osób jak są te dragon balle czy coś to po co mu lepszy? skoro rodzice mu pewnie płacą za prąd i on myśli ,że taniej ^^? wszystko pewnie pod xp bo szkoda te 50 zł na miesiąc za vpsa , ale trzeba znać podstawy linuxa : /

Dlaczego trzeba znac podstawy linuxa zeby postawic otsa na vps ? A od czego sa vpsy z windowsem ? I wcale taki vpsik z winda nie jest duzo drozszy od takiego z debianem np
 
2. bierzesz pod uwage koszty amortyzacji sprzetu ? Zapewne wiesz, ze PC chodzac 24/7 zuzyje sie duzo szybciej niz przy normalnym uzytkowaniu.

z resztą się zgodzę, ale to?! wat!?

czyli jak mój PC chodzi 2 lata 24/7, i spali się dysk czy we. to gdybym wyłączał go częściej prawdopodobnie pochodziłby drugie dwa, albo chociaż rok?
 
2. bierzesz pod uwage koszty amortyzacji sprzetu ? Zapewne wiesz, ze PC chodzac 24/7 zuzyje sie duzo szybciej niz przy normalnym uzytkowaniu.

Weź się pan w łeb **********. Od kiedy komp się "zużywa" od uzywania ?! Ja zawsze miałem kompa równo włączonego i zawsze działał. Awarie dysków/zasilaczy nie mają nic wspólnego z uptimem. Nie wiem jakiego ty kompa używasz, ale mój został zrobiony do używania.
 
Weź się pan w łeb **********. Od kiedy komp się "zużywa" od uzywania ?! Ja zawsze miałem kompa równo włączonego i zawsze działał. Awarie dysków/zasilaczy nie mają nic wspólnego z uptimem. Nie wiem jakiego ty kompa używasz, ale mój został zrobiony do używania.

Do używania to jest kondom .
 
sprzęt elektroniczy jest czuły na skoki napięcia, więc nie polecam włączać i wyłączać często xD ale te nowe kondensatory chyba są już trwalsze niż kiedyś
 
sprzęt elektroniczy jest czuły na skoki napięcia, więc nie polecam włączać i wyłączać często xD ale te nowe kondensatory chyba są już trwalsze niż kiedyś

Skąd masz takie informacje? Nonsensopedia? Przecież gdyby sprzęt elektroniczny był taki jak Ty go opisujesz to by nie trafił w ogóle na rynek....
 
Weź się pan w łeb **********. Od kiedy komp się "zużywa" od uzywania ?! Ja zawsze miałem kompa równo włączonego i zawsze działał. Awarie dysków/zasilaczy nie mają nic wspólnego z uptimem. Nie wiem jakiego ty kompa używasz, ale mój został zrobiony do używania.

Mod i takie odzywki? Raczej nie wypada.
Kazda mechaniczna czesc w komputerze jest zaprojektowana na pewien okres czasu uzytkowania ( oczywiscie zalezy to od wielu czynnikow np od jakosc wykonania ). Zasilacz, dysk twardy, coolery - tam sa czesci mechaniczne i najzwyczjniej w swiecie sie zuzywaja. Ciezko to zrozumiec ? Desktopy nie sa przystosowane do pracy 24/7. Zobacz sobie jak wyglada prawdziwy serwerowy sprzet ( o ile wogole widziales cos takiego poza jpgami w necie ) i porownaj do desktopa.
 
Nie chce mi się czytać całego tematu, ale zgodzę się z tym że sprzęt się "zużywa", prosty przykład to dysk czy cokolwiek, wiadomo ma wyznaczone swoje lata.
Mój laptopowy dysk ma 750 dni uptime (mam go ok. 5 lat), i działa jak działa. Bad sektory, często się zawiesza system przez to, można to zaliczyć jako eksploatację sprzętu.

Co do PC 24/7 na chacie, imo to głupota - nie ma takiej stabilności jak serwer, łącze można zapchać byle neostrada 10 mbps.
Trzeba też zadbać o temperaturę, a co taki wiatraczek w PC zrobi? Jak TFS potrafi jeść nonstop 100% CPU na windowsie.
Kiedyś może te czasy były dobre jak się hostowało serwery 7.6 na łączu 2 mbps/256 kbps. Ale teraz nie.

I ogólnie w PC masz kartę graficzną, różne pierdoły które też jednak są prądożerne.
 
Mod i takie odzywki? Raczej nie wypada.
Kazda mechaniczna czesc w komputerze jest zaprojektowana na pewien okres czasu uzytkowania ( oczywiscie zalezy to od wielu czynnikow np od jakosc wykonania ). Zasilacz, dysk twardy, coolery - tam sa czesci mechaniczne i najzwyczjniej w swiecie sie zuzywaja. Ciezko to zrozumiec ? Desktopy nie sa przystosowane do pracy 24/7. Zobacz sobie jak wyglada prawdziwy serwerowy sprzet ( o ile wogole widziales cos takiego poza jpgami w necie ) i porownaj do desktopa.

Więc na jedno mu wyjdzie, czy będzie używał kopa przez 2 lata po 2 godziny dziennie, czy przez rok po 8 godzin dziennie (przykład). Bo i tak w końcu jakąś część szlag trafi.
 
@up: Dokładnie
---
Nie rozumiem o co wam chodzi z chłodzeniem, ja często zostawiam kompa stacjonarnego lub laptopa i sobie np 48 godzin renderuje filmy na 100% procesora. Oprócz tego, że wiatraczki się WŁĄCZAJĄ to nic innego się nie dzieje. Dodam, że chłodzenie jest takie jakie było od początku - "stockowe".
 
Dedyk jak komp. Myślicie że w serwerowni za 500zł na miecha czy tam ileś dostaniecie coś na wypasie ??. Zwykły komp jest w stanie znieść bardzo duży okres uptimu ale trzeba o nie go dbać i mieć dobrą obudowę itp itd.

//edit
Dodam jeszcze że kumpel miał 10 letniego pcta. Wcześniej był kopany, wirusowany wgl on przeżył tortury o dysku twardym to nie wspomnę był formatowany chyba z 200 razy, pasta pod procem jeszcze oryginalna od nie go i co ?? Chodził miesiąc lajtowo. Więc nie pierdolcie ze nowy komputer się nie nadaje bo tamten miał 10 lat i wytrzymał miecha lajtowo.

Pozdro5
 
Last edited:
@up: jeśli zasiłka nie padnie to powinien ustać(poza tym molex może się odłączyć od wibracji czy coś)
 
sprzęt elektroniczy jest czuły na skoki napięcia, więc nie polecam włączać i wyłączać często xD ale te nowe kondensatory chyba są już trwalsze niż kiedyś

Prąd zmienny hellołł?

GŁUPOTA. Windows to chyba najgorsze co można wybrać dla serwera :).

Komputer 24h/7 przez pół roku? Co ty chcesz ogrzewanie sobie z niego zrobić? Kolejny nonsens.

Lepiej zapłacić za dedyka i mieć dostępne łącze 100Mbit/s, super procesor i dużo ramu, aniżeli płacić za prąd i naprawy; Ja tam nie rozumiem idei "w chacie będzie lepiej", po prostu to sie nie oplaca.
 
Czemu nie, można mieć u siebie w domu serwerek tylko, że wiatraki chodzą w nim jak w odkurzaczu hehe :) Wyliczyłem, że przy 98% uptime pobiera na ok. 150zł prądu na miesiąc. I łącze jak tam mówili lipaaa


150 ZL za miesiac wlaczonego kompa ?

idz to sprawdz jeszcez raz i wruc.


Moj komp ma niecale 3 lata
Chodzi codziennie praktycznie 12/24 czasem 24/7
I narazie siadl dysk i monitor =)

Monitor siadl mialem jeszcez gwarancje 2 letnia
na dysk jest do 3 lat wiec all Nowe dostalem
 
1kWh = 0,40gr
komp 24h 450W -> 10,8kWh
30 dni komputerka -> 324kWh

cena: 12960gr = 129,6zł
 
Prąd zmienny hellołł?

GŁUPOTA. Windows to chyba najgorsze co można wybrać dla serwera :).

Komputer 24h/7 przez pół roku? Co ty chcesz ogrzewanie sobie z niego zrobić? Kolejny nonsens.

Lepiej zapłacić za dedyka i mieć dostępne łącze 100Mbit/s, super procesor i dużo ramu, aniżeli płacić za prąd i naprawy; Ja tam nie rozumiem idei "w chacie będzie lepiej", po prostu to sie nie oplaca.

Jeszcze raz powtarzam - znam osobiście (nie z bajek) ludzi, których komputer bardzo długo stoi 24/7, u mnie od lutego jest komputer włączony z 5 restartami na koncie a za prąd dałem jedynie 18 złotych więcej niż normalnie. Gracze twierdzą, że lagów nie ma i są przekonani, że ots stoi na dedyku - skoro nie widać różnicy to po co przepłacać ?
 
Jeszcze raz powtarzam - znam osobiście (nie z bajek) ludzi, których komputer bardzo długo stoi 24/7, u mnie od lutego jest komputer włączony z 5 restartami na koncie a za prąd dałem jedynie 18 złotych więcej niż normalnie. Gracze twierdzą, że lagów nie ma i są przekonani, że ots stoi na dedyku - skoro nie widać różnicy to po co przepłacać ?

Teraz tak, ale biada Ci, jak się zaczną problemy:
* Awarie sprzętu ( -100zł do -1,000zł )
* Przerwy w dostawach prądu / neta ( mniejszy zarobek )
* Ataki DDoS / DoS ( mniejszy zarobek, ryzyko awarii )
pewnie wiecej tego jest ale mi teraz nie przychodzi do głowy;
 
Teraz tak, ale biada Ci, jak się zaczną problemy:
* Awarie sprzętu ( -100zł do -1,000zł )
* Przerwy w dostawach prądu / neta ( mniejszy zarobek )
* Ataki DDoS / DoS ( mniejszy zarobek, ryzyko awarii )
pewnie wiecej tego jest ale mi teraz nie przychodzi do głowy;
+ Ograniczona ilość adresów IP (max 1 przeważnie)
+ Nie każdy ISP zgadza się na działalność hostingową
+ Hałas
+ Ciepło

Swoją drogą to tani prąd masz.. a argument że w serwerach dedykowanych są lepsze bebechy jest trochę nietrafiony, z tego co wiem to w pewnej francuskiej firmie ładują zwykłe dyski, zwykłe(non-ecc) pamięci itd.. no ale cena skądś się bierze ;)
 
Back
Top