• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Nowy OTS parę pytań(czytałem "Odpowiedzi na wszystkie pytania !")

Julek12

New Member
Joined
Feb 19, 2008
Messages
160
Reaction score
0
Location
Universe -> Milky Way -> Solar System -> Earth ->
Witam,
Chciałbym założyć własnego OTSa(jak większość osób na tym forum :D).
Jednak nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać. Znaczy wiem oczywiście podstawowe informacje, może nawet i więcej, ale mam problem ponieważ lubię pisać skrypty, ale nic poza tym.
Mam parę pytań:
  • ile tak mniej więcej kosztowało by zmontowanie zespołu do zrobienia tego OTSa
  • ogólnie kogo potrzebuje żeby serwer był fajny i długoterminowy ja mogę być programistą lua/php i mam coś do hostowania
  • jakieś pomysły na skrypty itp.
  • jak rozplanować rozpoczęcie i prowadzenie tego OTSa biznesowo, czyli ile włożyć trzeba kasy i ile potrzeba na następne miesiące
  • czy jeśli będę miał donatora i ściągnę TFSa 0.4 i będę miał innego programistę to będę mógł udostępnić silnik temu programiście, żeby zapoznał się itp.
Ogólnie ja lubię pisać, ale ma dość ubogą wyobraźnię i jakoś nigdy nie potrafię sobie tego dobrze zaplanować. Ja muszę mieć jakiś plan działania, coś określonego do robienia. Z takim podejściem mógłbym iść do czyjegoś projektu wiem, ale ja OTSa chciałbym zrobić dla swojej satysfakcji na kasie aż tak mi nie zależy oczywiście mam nadzieję, że chociaż wkład się zwróci.

Ten OTS nie ma być na tydzień tylko na dłużej jeśli masz jakieś rady, propozycje, pomysły, uwagi lub inne rzeczy do mnie napisz w temacie. Proszę tylko o jedno nie piszcie postów typu "szukanie nie boli", bo googli umiem używać. Wolę krytykę konstruktywną. Jeśli uważacie, że nie nadaję się do zrobienia własnego OTSa napiszcie to, żebym wiedział jak widzą mnie inni.
 
Last edited:
Powiem Ci to grzecznie bo widze, ze przynajmniej wlozyles troche wysilku inapisalem 'ladny post.
Watpie zeby ktos podsuwal Ci tu pomysly na skrypty czy inne rzeczy bo jest to dla nich konkurencja.
 
Nie wymagam, żeby ktoś mi pisał takie pomysły, ale chociaż na te inne pytania. Nie wszyscy mają jednak OTSy, a może chcą podzielić się pomysłem. Oczywiście jeśli uda się postawić ten serwer to jeśli te osoby będą chciały grać to będą nagrody czy inna forma podziękowania.
 
Całość zamyka się w 1200 (razem z maperami), później to już czysty zysk. Jak się domyślam piszesz o RPG, w takim przypadku trzeba płacić jeszcze za dobrego mapera, no chyba ze wezmiesz jakiegoś dzieciaka z tnetu który jest pro elo maperem i ogarnia rme... Serwer brac w kimsufi.pl (3 pozycja najdogodniejsza). Silniku raczej nie musisz udostepniac programiscie, robi ci na zamowienie co chcesz, jemu tez trzeba troche placic. Zadbaj o reklame serwera, jesli chcesz by ludzie grali.

To tyle ode mnie na teraz, jutro napisze wiecej jak bedziesz chcial. Joł
 
Bullshit. Ja zaczynałem mając 350zł zaoszczędzone po wakacjach. Żadnej wiedzy o maperstwie (no dobra - potrafilem odpalić RME) a Lua było dla mnie kompletną nowością.
 
Last edited:
Ja mogę być skrypterem, ale i tak bym jeszcze kogoś potrzebował. Z mapą sobie sam nie poradzę, bo nie lubię tego robić. W domu mam serwer (nieużywany komputer) z debianem więc hosta na razie potrzebuje. Mam około 300zł wystarczy na start, żeby zrobić porządny serwer RPG?
 
Porządny serwer RPG - starczy. Będziesz miał serwer miesiąc :)
 
@up
Jak tak kochasz OVH to kupuj sobie "porządny serwer".
Po jaką cholerę płacić 300zł za serwer, skoro na średnio-rozbudowany RPG wystarczy (tj. mapka zamykająca się w granicach 40MB, optymalnie zbudowane skrypty) - dedyk za 120zł lub VPS za 80zł (zagraniczny).

ile tak mniej więcej kosztowało by zmontowanie zespołu do zrobienia tego OTSa

Zapamiętaj sobie, że większość osób "wolnych" w środowisku OpenTibi to dzieciaki. Każdy dzieciak jak wiadomo chce zarobić swoje kilka złotych, bo się nauczył, że za darmo się nawet nie oddycha (a co!). Tacy myślą, że skoro umieją np. mappować to muszą od razu na tym szastać kasą. Szanse, że trafisz na kogo kompetentnego, który będzie pracował za pieniążki są bardzo małe. Najlepiej robić samemu - ewentualnie jak kogoś znasz z RL możesz popytać czy by mu się nie chciało robić tego i tego. Trzeba znaleźć kogoś zaufanego - albo jak mówię robić samemu (mniej przy tym problemów).


ogólnie kogo potrzebuje żeby serwer był fajny i długoterminowy ja mogę być programistą lua/php i mam coś do hostowania

A jak myślisz :)? Mapper, Hoster (jak nie masz kasiory na serwer), Skrypter. Do tego trochę wyobraźni, pomysłu i chęci.


jakieś pomysły na skrypty itp.

Jak ktoś dał by tu jakiś pomysł (fajny) na skrypt to w przeciągu kilku dni pojawił by się na *nastu OTSach ;).


jak rozplanować rozpoczęcie i prowadzenie tego OTSa biznesowo, czyli ile włożyć trzeba kasy i ile potrzeba na następne miesiące

Tyle ile kosztuje serwer + tyle, żeby ludzie w teamie nie jęczeli, że nie mają za co kupić chleba ;X (bo i tacy się zdarzają).


czy jeśli będę miał donatora i ściągnę TFSa 0.4 i będę miał innego programistę to będę mógł udostępnić silnik temu programiście, żeby
zapoznał się itp.


Myślę, że tak. Nie wczytywałem się w licencje/regulaminy i inne chuje-muje, ale na chłopski rozum: Kupujesz, więc masz prawo korzystać. Jeżeli silnika będziesz używał w obrębie jednego OTS to problemów nie powinno być. Oczywiście to jest moja opinia - czyli mogę być w błędzie :).


Czy się nadajesz do założenia OTS?

Zbyt biznesowe podejście do stawiania serwera. Może to dobrze, bo ja na niebiznesowym podejściu wyszedłem tak, że żaden OTS nie wstał :).
 
ciezko sie wybic z RPG ots ( musi byc dobrze zrobiony a na to potrzeba i ochoty i czasu), ale panowie , trzeba wyjebac te RL mapy z otlist, nie po to powstala Open Tibia...
 
1200zl ale to z porzadnym otsem, ja zaczynalem z 60zl w 3 kumpli sie zlozylismy na jakiegos noob dedyka. Dobierz sobie porzadnych ludzi najlepiej kogos starszego ~30 lat co nie ma problemow finansowych.
 
Na każdym forum są ludzie i są szmaty.
Zapewne na tnp też jest paru rozgarniętych ludzi ;]
Jeżeli już szuka, to niech szuka pełna parą, znam tam kilka osób i nie sa to dzieciaki ;], chodź muszę przytoczyć że 75% osób są to dzieci w okresie "; o do czego jest to coś".

Jeżeli chcesz zarobić to rpg się nie zwróci, popatrz na przykład wypasa.
Świetny serwer a żeby utrzymać to elf musiał założyć "haj" hitere ;]


Regards
 
To zalezy od servera drogi Julku , zrobisz cos fajnego co przyciagnie i utrzyma ludzi to bedziesz mial kase na oplacenie dedyka i moze cos dla siebie , zrobisz gó*no bedziesz musial doplacac ( i tu mozna postawic Rl server Sasira <haha>)...
 
Wcale tak dużo kasy nie trzeba... np kupujesz VPS3 z vps4u.pl, później dokupujesz dodatkowy ram (512MB rsm burstable), więcej dysku twardego na sam start wynosi koszt tylko 36zł więc nie dużo a później możesz przenieść serwer na jakąś lepszą maszynę lub pozostać na tej. Czyli mówiąc razem twój serwerek ma 1GB RAM jak na sam początek :)
 
Back
Top