• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

OTS a ACTA

Status
Not open for further replies.

Murach

Banned User
Joined
Aug 22, 2010
Messages
136
Reaction score
3
Wielu graczy pyta mnie jak to będzie z OTS-ami po wprowadzeniu ACTA, nie za bardzo wiem jak im to wytłumaczyć, więc chciałbym poznać także waszą opinie.

Czy po wprowadzeniu ACTA prowadzenie serwerów będzie legalne? Nie będą nam ich wyłączać?
Czy to my będziemy łamać prawo utrzymując serwery czy gracze łącząc się za pomocą klienta CipSoftu ?

Nie wpierdalać komentarzy typu "hahaha", nie każdy wie jak to jest, i dobrze by było aby był taki temat na którym będą wyjaśnione sytuacje dot serwerów Open Tibia.
 
Same w sobie serwery OTS są legalne, nielegalne jest łączenie z klientem. Moim zdaniem za nim się do tego doczepią(mowa o nielegalnej zmiane IP w kliencie) to TIBIA upadnie, najpierw się wezmą za poważniejsze serwisy. Najlepszym wyjściem będzie zapłata dobremu programiście za napisanie własnego klienta, lub odkupienie od kogoś np. ron ots, wtedy nie mają o co się doczepić.

OFC na stronie będzie trzeba unikać wszelkich rzeczy autorskich, jeśli nie mamy do nich praw.
 
Last edited:
#up
napisałem praktycznie to samo 30 min temu na tnp, a ty przed chwilą też. ; p
 
#up
napisałem praktycznie to samo 30 min temu na tnp, a ty przed chwilą też. ; p

Daj spokój, nie da się czytać tych debilnych postów, przed chwilą od kolesia na GG dostałem spam, cytuje:

Seud (3991****)
23:38:53
Chłopie.
23:39:00
Pakuj sie i spierdalaj szybko z dedyka.
23:39:08
Zoabczysz jak sie A.C.T.A za ciebie wezmną.
23:39:11
do tego RL map.

Nie wiem tylko jednej rzeczy, jak to wygląda w sytuacji zrobienia własnego klienta z użyciem grafik ćipsoftu.
 
Daj spokój, nie da się czytać tych debilnych postów, przed chwilą od kolesia na GG dostałem spam, cytuje:

Seud (3991****)
23:38:53
Chłopie.
23:39:00
Pakuj sie i spierdalaj szybko z dedyka.
23:39:08
Zoabczysz jak sie A.C.T.A za ciebie wezmną.
23:39:11
do tego RL map.
Podaj swoje imię, nazwisko, imię ojca i w którym ZK będziesz siedział, wyślę ci w rakiecie parę zpiraconych płytek ;d
 
Co z tego, że RON ma swój klient jak CIĄGLE używają Cipowskich spirtów... to nie czyni ich client legalnym, wręcz przeciwnie.

Tak, ACTA zamkną OTS, mam nadzieje! :D
 
Co z tego, że RON ma swój klient jak CIĄGLE używają Cipowskich spirtów... to nie czyni ich client legalnym, wręcz przeciwnie.

Tak, ACTA zamkną OTS, mam nadzieje! :D


No to w takim przypadku ostatnim, ostatecznym wyjściem będzie dogadać się z cipsoftem, zapłacić im za wykupienie licencji na klienta i tyle. Jak są mądrą firmą to powinni się zgodzić, upadną OTSY, ludzią się w końcu znudzi gra u nich i będą szukać nowej, lepszej gry a tymczasem wygląda to tak Real exp, real war - chwila odpoczynku, idziemy na OTS, później znowu real i dzięki temu moim zdaniem ta tibia się jeszcze trzyma.

Martwi mnie tylko SKEYBA, co zrobi jak OTSY upadną, za co utrzyma rodzine XD.
 
Last edited:
Same w sobie serwery OTS są legalne, nielegalne jest łączenie z klientem. Moim zdaniem za nim się do tego doczepią(mowa o nielegalnej zmiane IP w kliencie) to TIBIA upadnie, najpierw się wezmą za poważniejsze serwisy. Najlepszym wyjściem będzie zapłata dobremu programiście za napisanie własnego klienta, lub odkupienie od kogoś np. ron ots, wtedy nie mają o co się doczepić.

OFC na stronie będzie trzeba unikać wszelkich rzeczy autorskich, jeśli nie mamy do nich praw.
IMHO same głupoty to, że kod otsa został stworzony od podstaw waszym zdaniem powoduje jego legalność? OTS emuluje grę Tibię wraz z jej wszystkimi opcjami, funkcjami, możliwościami które zostały wymyślone i stworzone przez CipSoft. Fakt ten daje przesłankę aby stwierdzić, że jest to ich własność intelektualna. Nie pod postacią kodu, a jego praktycznego wykorzystania. Takie wnioskowanie ma swoje wady ale ma uzasadnienie. Nasuwa się też następujące pytanie czy stworzenie identycznego samochodu jak ten obecny na rynku to naruszenie własności intelektualnej producenta czy zupełnie legalny produkt?
 
Jeszcze nic nie zostało podpisane, może nie zostanie. A wy już panikujecie :>
 
IMHO same głupoty to, że kod otsa został stworzony od podstaw waszym zdaniem powoduje jego legalność? OTS emuluje grę Tibię wraz z jej wszystkimi opcjami, funkcjami, możliwościami które zostały wymyślone i stworzone przez CipSoft. Fakt ten daje przesłankę aby stwierdzić, że jest to ich własność intelektualna. Nie pod postacią kodu, a jego praktycznego wykorzystania. Takie wnioskowanie ma swoje wady ale ma uzasadnienie. Nasuwa się też następujące pytanie czy stworzenie identycznego samochodu jak ten obecny na rynku to naruszenie własności intelektualnej producenta czy zupełnie legalny produkt?

To jest nie ważne, obojętnie jaka gra, jaki serwis kiedykolwiek powstanie to według prawa możesz napisać taki SAM. Nikt Ci nic nie zrobi, nielegalne jest tylko i wyłącznie łączenie się przez klienta, stworzenie identycznego samochodu z tego co wiem nie łamie praw autorskich, ale mogę się mylić :] w ogóle to porównanie to 2 inne bajki.
 
To jest nie ważne, obojętnie jaka gra, jaki serwis kiedykolwiek powstanie to według prawa możesz napisać taki SAM. Nikt Ci nic nie zrobi, nielegalne jest tylko i wyłącznie łączenie się przez klienta, stworzenie identycznego samochodu z tego co wiem nie łamie praw autorskich z tego co mi się wydaje, pewien nie jestem :]
A to wszystko wnioskujesz z powielanych na forach opinii czy wiarygodnego źródła. Jaka jest różnica pomiędzy stworzeniem takiej samej gry a takiego samego samochodu/produktu
 
A to wszystko wnioskujesz z powielanych na forach opinii czy wiarygodnego źródła. Jaka jest różnica pomiędzy stworzeniem takiej samej gry a takiego samego samochodu/produktu

O to samo mogę spytać Ciebie? bo to jest moja opinia, jak już pisałem. Rzeczywiście może być zupełnie inaczej.
 
O to samo mogę spytać Ciebie? bo to jest moja opinia, jak już pisałem. Rzeczywiście może być zupełnie inaczej.
W obecnym stanie prawnym afik zasady i idee dające podstawę programowi nie mogą być objęte ochrona praw autorskich. Problem pojawia się przy definicji czy kwestia ta dotyczy samego kodu czy rozwiązań, mechaniki gry, opcji juz po skompilowaniu. Problem chyba kluczowy. Wracając do ACTA. Skoro akt ten ma dotyczyć wszystkich przejawów własności intelektualnej to nic nie będzie legalne ;/
 
Do czego mógłby się cipsoft przyczepić i odpowiedź czy może czy nie:

1. Nazwy monsterów
Heh cipsoft jest na tyle tempy, że dał sobie wytknąć użycie nazwy "beholder", która została przez kogoś opatentowana, jednak sami nie opatentowali swoich monsterów, więc nie mogą się przyczepić, że na naszym ots'ie są takie moby o ich nazwach.

2. Questy z quest loga i dialogi z npc
Tutaj może być niby sprawa kradzieży własności intelektualnej, gdyż akurat wiele ots'ów ma takie same dialogi, ale niewielka ich zmiana powinna wykluczyć ewentualną możliwość przypierdolenia się.

3. Specjalni NPC/monsterzy/ nazwa tibia/cipsoft
Nie można używać nazwy "cipsoft" ani "tibia" bo obie te nazwy są opatentowane i jeśli coś na serverze tak piszę to mogą się przyjebać, weźmy np. takiego invoba który jest kretynem gdyż umieścił na layu jeszcze do tego, że jest przerobiony to lay cipsoftu, to jeszcze dopisał "layout by cipsoft"

4. Nazwy itemów
Jeśli mamy ots'a pod 9.4+ to nazwy itemów są też w tibia.dat i możemy się z tego wybronić, po za tym raczej nie są one opatentowane.

5. Wyglądy
Na otsie używamy items.otb, jednakże to jest tylko baza informacyjna o itemach dla servera, nie ma tam grafik, ani nazw, więc mogą possać, prawo łamią tylko ludzie, którzy się logują do nas używając clienta cipsoftu i ich tibia.spr i tibia.dat


6. Odwzorowanie
To, że mamy rl mape nie ma żadnego znaczenia, bo mapę zapisuje się w formacie .otbm wykorzystując dane z items.otb, to, że my widzimy grafiki z rl tibii, to tylko dlatego, że używamy tibia.spr, więc takim sposobem hoster nie łamie zasad

7. Sremuluje
Chuja mogą zrobić, że ktoś odwzorował ich grę, jedynie do konkretnych nazw, dialogów itp. się mogą przyczepić, po za tym ots nie odwzorowuje tibii, gdyż nie ma swoich grafik, a we wszystkich rzeczach takich jak items.otb daje przekaz, który jest odczytywany przez clienta gracza, który się do nas loguje, więc to ten gracz łamie prawo, a nie my.
 
@op Przestałem czytać kiedy napisałeś o opatentowaniu własności intelektualnej. Odrazu widać ze nie masz zadnego pojecia o czym piszesz
 
Pamiętajcie, ich grafiki i skrypty nie są opatentowane. For Not ACTA...
 
Cipsoft nigdy się nie przyzna, że ich serwery są do "haknięcia". Myśle że wolą sytuacje gdzie gracz znudzony miesięcznym expieniem idzie na kilka dni na ots wbija szybko level i nudzi mu się to, zaraz wraca do nich, niż żeby gracz szukał zabawy w innej grze, bo wtedy nie koniecznie zatęskni.
 
Pamiętajcie, ich grafiki i skrypty nie są opatentowane. For Not ACTA...
What means 'For Not ACTA'?

Rozwiejmy większość wątpliwości. Post Seminari jest sratytaty kapusta i gnaty, radziłbym go pominąć, gdyż wielu może wprowadzić w błąd.
Do czego mógłby się cipsoft przyczepić i odpowiedź czy może czy nie:

1. Nazwy monsterów
Heh cipsoft jest na tyle tempy, że dał sobie wytknąć użycie nazwy "beholder", która została przez kogoś opatentowana, jednak sami nie opatentowali swoich monsterów, więc nie mogą się przyczepić, że na naszym ots'ie są takie moby o ich nazwach.

2. Questy z quest loga i dialogi z npc
Tutaj może być niby sprawa kradzieży własności intelektualnej, gdyż akurat wiele ots'ów ma takie same dialogi, ale niewielka ich zmiana powinna wykluczyć ewentualną możliwość przypierdolenia się.

3. Specjalni NPC/monsterzy/ nazwa tibia/cipsoft
Nie można używać nazwy "cipsoft" ani "tibia" bo obie te nazwy są opatentowane i jeśli coś na serverze tak piszę to mogą się przyjebać, weźmy np. takiego invoba który jest kretynem gdyż umieścił na layu jeszcze do tego, że jest przerobiony to lay cipsoftu, to jeszcze dopisał "layout by cipsoft"

4. Nazwy itemów
Jeśli mamy ots'a pod 9.4+ to nazwy itemów są też w tibia.dat i możemy się z tego wybronić, po za tym raczej nie są one opatentowane.

5. Wyglądy
Na otsie używamy items.otb, jednakże to jest tylko baza informacyjna o itemach dla servera, nie ma tam grafik, ani nazw, więc mogą possać, prawo łamią tylko ludzie, którzy się logują do nas używając clienta cipsoftu i ich tibia.spr i tibia.dat


6. Odwzorowanie
To, że mamy rl mape nie ma żadnego znaczenia, bo mapę zapisuje się w formacie .otbm wykorzystując dane z items.otb, to, że my widzimy grafiki z rl tibii, to tylko dlatego, że używamy tibia.spr, więc takim sposobem hoster nie łamie zasad

7. Sremuluje
Chuja mogą zrobić, że ktoś odwzorował ich grę, jedynie do konkretnych nazw, dialogów itp. się mogą przyczepić, po za tym ots nie odwzorowuje tibii, gdyż nie ma swoich grafik, a we wszystkich rzeczach takich jak items.otb daje przekaz, który jest odczytywany przez clienta gracza, który się do nas loguje, więc to ten gracz łamie prawo, a nie my.

Ogólnie podsumowując- bzdury, bzdury, bzdury. Tak naprawdę, jeżeli spojrzeć na stronę CipSoftu, nie doszukacie się tam żadnych zasad dotyczących klienta (ToS jest w wielkim skrócie i dotyczy wyłącznie kont- Tibia - Free Multiplayer Online Role Playing Game - Support), zatem podlega pod zwykłe prawa autorskie w Niemczech, jak i zresztą nazwa 'Tibia' koło której możecie zobaczyć znaczek (R), ale ten zaś jest akurat zarejestrowanym znakiem towarowym należącym do firmy CipSoft. Idąc po kolei...

1. Fakt, to jedyny punkt z którym mogę się zgodzić. I to również nie do końca, gdyż nazwy typowo tibijskie mogą zostać uznane za własność ich autorów.
2. Jak już wspomniałem- oryginalne dialogi należą do ich autorów i oni mogą pozwać na tych samych zasadach, co kopiowanie materiału książki.
3. Bredzisz, opatentowane?! Echh... Weźmy sobie za przykład, że prowadzę bloga. Napisałem dziś wpis, iż piłem Pepsi. Jest to takie samo nadużycie, jak pisanie słowa Tibia, czyli proszę Cię, ale wyjdź. Znaczek (R) znaczy tyle samo, że nie możesz nazwać swojego towaru w ten sposób, gdyż obecny jest chroniony prawnie (na podstawie praw autorskich, wspomniane przeze mnie w przedmowie) i przynależy do wspomnianej firmy. Co do nazwy CipSoft- jest to nazwa firmy (na terenie Niemiec) i nic poza tym. Równie dobrze mogę iść i założyć dziś firmę CipSoft na terenie naszego kraju.
Jeśli natomiast chodzi o potwory i NPC- jeżeli są to typowo tibijskie (bo oczywiście Demon to mogą sobie patentować...), CipSoft może na podstawie praw autorskich ubiegać się o ich usunięcie i ukaranie.
4. To co, mając OTSa pod 8.6 nie mogłem przekopiować nazw z OTSa 9.4? Proszę Cię, zmień mózg. Do nazwy short sword, czy fire sword nie mogą się przyczepić jak w poprzednim punkcie, natomiast carlin sword już jest naciągane, gdyż sama nazwa 'Carlin' została wymyślona przez kogoś i wydana przez CipSoft, jako autora.
5. Są nazwy i hashe sprite'ów. Prawo łamią ludzie używający zmodyfikowanego .exe, ipchangery w takim wypadku działają jak "trainery". Jednakże nie jest nikt w stanie tego namierzyć jak w przypadku trainerów do gier.
6. Znowu bredzisz. Mapa będąca dokładną kopią ichniejszej również łamie prawo. Wyobraź sobie, że ściągasz plik MP3, konwertujesz go do formatu WMV. Myślisz, że już jesteś bezkarny?

Jako puentę dodam, że rl mapa jest jednym z największych zagrożeń dla was, "hosterzyki". Potem layout.
 
What means 'For Not ACTA'?

Rozwiejmy większość wątpliwości. Post Seminari jest sratytaty kapusta i gnaty, radziłbym go pominąć, gdyż wielu może wprowadzić w błąd.


Ogólnie podsumowując- bzdury, bzdury, bzdury. Tak naprawdę, jeżeli spojrzeć na stronę CipSoftu, nie doszukacie się tam żadnych zasad dotyczących klienta (ToS jest w wielkim skrócie i dotyczy wyłącznie kont- Tibia - Free Multiplayer Online Role Playing Game - Support), zatem podlega pod zwykłe prawa autorskie w Niemczech, jak i zresztą nazwa 'Tibia' koło której możecie zobaczyć znaczek (R). Idąc po kolei...

1. Fakt, to jedyny punkt z którym mogę się zgodzić. I to również nie do końca, gdyż nazwy typowo tibijskie mogą zostać uznane za własność ich autorów.
2. Jak już wspomniałem- oryginalne dialogi należą do ich autorów i oni mogą pozwać na tych samych zasadach, co kopiowanie materiału książki.
3. Bredzisz. Weźmy sobie za przykład, że prowadzę bloga. Napisałem dziś wpis, iż piłem Pepsi. Jest to takie samo nadużycie, jak pisanie słowa Tibia, czyli proszę Cię, ale wyjdź. Znaczek (R) znaczy tyle samo, że nie możesz nazwać swojego towaru w ten sposób, gdyż obecny jest chroniony prawnie (na podstawie praw autorskich, wspomniane przeze mnie w przedmowie). Co do nazwy CipSoft- jest to nazwa firmy (na terenie Niemiec) i nic poza tym. Równie dobrze mogę iść i założyć dziś firmę CipSoft na terenie naszego kraju.
4. To co, mając OTSa pod 8.6 nie mogłem przekopiować nazw z OTSa 9.4? Proszę Cię, zmień mózg. Do nazwy short sword, czy fire sword nie mogą się przyczepić, natomiast carlin sword już jest naciągane, gdyż sama nazwa 'Carlin' została wymyślona przez kogoś i wydana przez CipSoft, jako autora.
5. Są nazwy i hashe sprite'ów. Prawo łamią ludzie używający zmodyfikowanego .exe, ipchangery w takim wypadku działają jak "trainery". Jednakże nie jest nikt w stanie tego namierzyć jak w przypadku trainerów do gier.
6. Znowu bredzisz. Mapa będąca dokładną kopią ichniejszej również łamie prawo. Wyobraź sobie, że ściągasz plik MP3, konwertujesz go do formatu WMV. Myślisz, że już jesteś bezkarny?

Jako puentę dodam, że rl mapa jest jednym z największych zagrożeń dla was, "hosterzyki". Potem layout.

Tylko, że w kodzie zapisywanym przez np. remerea nie ma konkretnych odwołań do tibia.dat tylko do items.otb, a to one mają zakodowane czym się mają odwołać do tibia.daty, której server nie ma tylko gracz.


Co do punktu z używaniem nazw "tibia" i "cipsoft" dałem konkretny przykład, myślałem, że nie muszę tak tutaj konkretyzować by ludzie wiedzieli, że nie chodzi o napis typu "grałem w tibie", natomiast chodzi o takie rzeczy jak np. "by Cipsoft" lub "tibia client 8.60" jak napiszemy w info, to teoretycznie przyznajemy się do namawiania ludzi z korzystania z clienta tibii do łączenia się do nas.

Co do punktu gdzie wymieniłeś przykłady z carlin swordem itp. napisałem "po za tym.. "
Co do nazwy Carlin, Thais itp. kiedyś jak dawali opowieści o konkretnych lokacjach to napisali, że inspirowali się niektórymi rzeczami z ksiązek fantasy itp. Więc nie jest to ich własność.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top