• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Problem z laptopem

ErnesTT

Azi styleeee
Joined
Feb 12, 2013
Messages
110
Reaction score
13
Location
Poland
Siemanko!
Dzień jak co dzień wstaje rano po południu, włączam lapka, patrze na monitorze nic nie ma, odłączyłem monitor zewnętrzny, żeby sprawdzić czy to nie jego wina (wtedy powinna się matryca świecić (świecić bo zepsuta)), ale nie działa, a więc tak wykluczyłem możliwość uszkodzenia monitora.
A więc do rzeczy laptop się niby włącza (power kontrolka się świeci), myszka się świeci, otwiera się cd-rom, tak jakby komputer działał, ale! wiatraczek się załącza nie zawsze (po którymś uruchomieniu) tak samo z dyskiem (słychać jakby zaczął chodzić dopiero wtedy kiedy wiatraczek, kontrolka od dysku się nie świeci). Dysk jest sprawny, sprawdziłem.
Wie może ktoś jaka może być przyczyna? Po włączeniu ekran jest czarny, nic się nie ładuje, nawet po wyjęciu RAM nie piszczy, że go brak...
 
może padła Ci bateria biosu?
nie wiem gdzie taka bateryjka się znajduję a w google ciężko znaleźć na telefonie, jeżeli ktoś by mógł to z góry dzia
Toshiba Satellite L650D


btw. czemu grafika miała by paść skoro komputer normalnie działał i wyłączył się, dopiero przy ponownym włączeniu jebło xD
 
Nie jestem dokładnie pewien co do tej baterii BIOSu, ponieważ mimo to iż jest "wyczerpana/zepsuta" - komputer powinien normalnie się włączyć.
Hm.. z tego co kojarzę widać ją, gdy odkręcisz pokrywę od pamięci RAM ( to takie coś okrągłe :D ).

Nie jestem ekspertem w tych sprawach
 
No mówię Ci że grafika padła.
Miałem to samo jakieś 2 tygodnie temu zapodaj jeszcze model dokładny.
 
Tak jak pan @up napisał, najprawdopodobnie padł ci układ graficzny, BIOS bez grafiki ci się nie wyświetli również. Daj do serwisu jeżeli się za bardzo na tym nie znasz, jeżeli jednak się znasz/gwarancja już ci się skończyła to rozkręć laptopa, znajdź układ graficzny, sprawdź czy kabelki są dokładnie połączone próbując nie uszkodzić przy tym tych tasiemek, jeżeli coś się odłączyło to podłącz, zobacz co z wiatrakiem, przeczyść. Jeżeli to nic nie da to szukaj pomocy u specjalisty. Poza tym nie koniecznie musi sie świecić matryca jeśli jest zepsuta, zależy od modelu, firmy. Pracowałem na Asusach, Lenovo, Acerach i Samsungach i były przypadki uszkodzenia matrycy, którego "swoją metodą" byś nie wykrył.

Pozdrawiam Advent
 
@up
Ewentualnie może poczekać na pomoc Lancqa, on jest specem od wszystkiego.

@temat
Mój znajomy miał podobny problem, grafa mu padła.
 
Trochę za mało danych jak na zdalną diagnozę ale mogę Ci powiedzieć że są 3 możliwości.

1. Uszkodzone MOBO.
2. Uszkodzony chipset od biosa.
3. Uszkodzona grafika.

Ja bym najbardziej celował w problem z tym, że jakiś komponent na mobo odpowiedzialny za wyświetlanie jest uszkodzony, przepalony, cokolwiek. Jak to laptop to na Twoim miejscu sam bym tego nie rozkręcął i nie diagnozował, oddaj do serwisu bo bez tego się raczej nie obejdzie. Chyba że wolisz ryzykować i zaoszczędzić te kilka dyszek to próbuj ale pamiętaj że układy w laptopach są trochę bardziej poupychane i strasznie trudno się tam połapać w czymkolwiek więc sugeruję oddanie jednak do serwisu.
 
Po co serwis ja miałem laptopa z samsunga co prawda w moim modelu trzeba było go rozebrać na pierwsze częsci ale wymiana to bajka w prównaniu np. z wymianą matrycy co też robiłem na 99 % to układ graficzny radzę podjechać do serwisu na 100 % diagnozę i zabrać go do domu poświęcić parę godzin i gotowe a dodam że grafika to chyba najdroższa sprawa w lapku.
Napisałem 99 % bo ten 1 % to też płyta robiłem także ostatnio i takie przypadki - dla nie wiedzących płyta może się załączać tym bardziej że kolega mówi raz się włącza wiatrak a raz nie.
 
Back
Top