• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Solved 2 Errors - Lua Talkactions Error/Windows in depots

pierroth

Mar Co.
Joined
Sep 11, 2008
Messages
343
Reaction score
10
Location
Mexico - California
Edit: Added a picture of another error after logging in... :(
Hi everyone!

I was able to fix some of the errors in a distro but I am still wondering how to fix the ones on the subject topic.

So here is the first one:
Code:
[11/10/2015 12:46:06] > Loading buypremium_command.xml...[Warning - TalkAction::configureEvent] Duplicate registered talkaction with words: !buypremium
[11/10/2015 12:46:06]  done.
[11/10/2015 12:46:06] > Loading changender_command.xml...[Warning - TalkAction::configureEvent] Duplicate registered talkaction with words: !changender
[11/10/2015 12:46:06]  done.

2ylvdrs.jpg


The error above happens when I run the server.

The 2nd error is in the actual client. When I go to the depots in thais, I have windows instead of normal tiles.

Could anyone please give me a hand with this 2 please.

Thank you!

PS: Lots of Kebabs for anyone who answers! :D
 
Last edited:
Put this query in mysql:

Code:
ALTER TABLE `accounts` ADD `vip_time` int(11) NOT NULL DEFAULT 0;

About the another error post here your talkactions.xml
 
Thanks for the assistance Techrlz!

Code:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<talkactions>
    <!-- Gods -->
    <talkaction log="yes" words="/addskill" access="5" event="function" value="addSkill"/>
    <talkaction log="yes" words="/attr" access="5" event="function" value="thingProporties"/>
    <talkaction log="yes" words="/serverdiag" access="5" event="function" value="diagnostics"/>
    <talkaction log="yes" words="/closeserver" access="5" event="script" value="closeopen.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/openserver" access="5" event="script" value="closeopen.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/promote;/demote" access="5" event="script" value="promote.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/shutdown" access="5" event="script" value="shutdown.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/mode" access="5" event="script" value="mode.lua"/>
   
    <!-- Community Managers -->
    <talkaction log="yes" words="/s" access="4" event="script" value="summon.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/n" access="4" event="script" value="creature.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/m" access="4" event="script" value="creature.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/reload" access="4" event="script" value="reload.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/raid" access="4" event="script" value="raid.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/newtype" access="4" event="script" value="newtype.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/r" access="4" event="script" value="remove.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/owner" access="4" event="script" value="owner.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/storage" access="4" event="script" value="storage.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/config" access="4" event="script" value="configinfo.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/i" access="4" event="script" value="createitem.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/bc" access="4" event="script" value="broadcastclass.lua"/>
    <talkaction log="yes" access="4" words="/mkick" event="script" value="masskick.lua"/>
    <talkaction access="4" words="/z" event="script" value="magiceffect.lua"/>
    <talkaction access="4" words="/x" event="script" value="animationeffect.lua"/>
    <talkaction access="4" words="/y" event="script" value="animatedtext.lua"/>

    <!-- Gamemasters -->
    <talkaction log="yes" words="/ghost;/invisible" access="3" event="function" value="ghost"/>
    <talkaction log="yes" words="/squelch" access="3" event="script" value="gamemaster.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/cliport" access="3" event="script" value="gamemaster.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/t" access="3" event="script" value="teleportmaster.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/c" access="3" event="script" value="teleporthere.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/goto" access="3" event="script" value="teleportto.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/a" access="3" event="script" value="teleporttiles.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/kick" access="3" event="script" value="kick.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/send" access="3" event="script" value="teleportsend.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/unban" access="3" event="script" value="unban.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/town" access="3" event="script" value="teleporttown.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/up" access="3" event="script" value="teleportfloor.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/down" access="3" event="script" value="teleportfloor.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/save" access="3" event="script" value="save.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/clean" access="3" event="script" value="clean.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/reports" access="3" event="script" value="reports.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/mc" access="3" event="script" value="multicheck.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/wp" access="3" event="script" value="waypoints.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/jail;/unjail" access="3" event="script" value="jail.lua"/>

    <!-- Senior Tutors -->
    <talkaction log="yes" words="/notations" access="2" event="script" value="notations.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/gethouse" access="2" event="script" value="gethouse.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/b" access="2" event="script" value="broadcast.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/info" access="2" event="script" value="playerinfo.lua"/>

    <!-- Tutors -->
    <talkaction log="yes" access="1" words="/baninfo" event="function" value="banishmentInfo"/>
    <talkaction log="yes" access="1" words="/pos" event="script" value="position.lua"/>
    <talkaction log="yes" access="1" hide="yes" words="!pos" event="script" value="position.lua"/>

    <!-- Players -->
    <talkaction words="!frags;/frags" event="script" value="frags.lua"/>
    <talkaction words="!online;/online" event="script" value="online.lua"/>
    <talkaction words="!uptime;/uptime" event="script" value="uptime.lua"/>
    <talkaction words="!deathlist;/deathlist" event="script" value="deathlist.lua"/>
    <talkaction words="!pvp;/pvp" event="script" value="pvp.lua"/>
    <talkaction words="!q;/q" event="script" value="money.lua"/>
    <talkaction words="!serverinfo;/serverinfo" event="script" value="serverinfo.lua"/>
    <talkaction words="!commands;/commands" event="script" value="commands.lua"/>
    <talkaction words="!notice;/notice" event="script" value="notice.lua"/>
    <talkaction words="!rank;/rank" script="ranks.lua"/>   
    <talkaction words="!afk;/afk" event="script" value="afk.lua"/>
    <talkaction words="!buybless;/buybless;!bless;/bless" script="bless.lua" />
    <talkaction words="!changesex;/changesex;!changender;/changender" script="changesex.lua" />
    <talkaction words="!buypremium;/buypremium;!premium;/premium" script="premium.lua" />
    <talkaction words="!check;/check" event="script" value="check.lua"/>
    <talkaction words="!party;/party" event="script" value="party.lua"/>
    <talkaction words="!spells;/spells" event="script" value="spells.lua"/>
    <talkaction words="!local;/local" event="script" value="local.lua"/>
    <talkaction words="!aol" event="script" value="aol.lua" />

    <!-- Houses -->
    <talkaction words="!buyhouse;/buyhouse" filter="word-spaced" event="function" value="houseBuy"/>
    <talkaction words="!sellhouse;/sellhouse" filter="word-spaced" event="function" value="houseSell"/>
    <talkaction words="alana sio" filter="word-spaced" event="function" value="houseKick"/>
    <talkaction words="aleta grav" filter="word-spaced" event="function" value="houseDoorList"/>
    <talkaction words="aleta sio" filter="word-spaced" event="function" value="houseGuestList"/>
    <talkaction words="aleta som" filter="word-spaced" event="function" value="houseSubOwnerList"/>
    <talkaction words="alana som" filter="word-spaced" event="script" value="leavehouse.lua"/>

    <!-- Guilds -->
    <talkaction words="!createguild;/createguild" event="function" value="guildCreate"/>
    <talkaction words="!joinguild;/joinguild" event="function" value="guildJoin"/>
       
    <!-- PollSystem -->
    <talkaction words="!createpoll;/createpoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!activepoll;/activepoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!cancelpoll;/cancelpoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!seepoll;/seepoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!seeresults;/seeresults" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!remvotes;/remvotes" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!rempoll;/rempoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!votepoll;/votepoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>

    <!-- VIP System -->
    <talkaction log="yes" words="/vip" access="5" event="script" value="VIP/addvipp.lua" />
    <talkaction words="!vipdays" event="script" value="VIP/vipdays.lua" />

    <!-- Guild System -->
    <talkaction filter="word" words="!guild;/guild" script="guildcast.lua"/>
    <talkaction words="!attackguild;/attackguild" event="script" value="attackguild.lua"/>
</talkactions>
 
Change to this:
Code:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<talkactions>
    <!-- Gods -->
    <talkaction log="yes" words="/addskill" access="5" event="function" value="addSkill"/>
    <talkaction log="yes" words="/attr" access="5" event="function" value="thingProporties"/>
    <talkaction log="yes" words="/serverdiag" access="5" event="function" value="diagnostics"/>
    <talkaction log="yes" words="/closeserver" access="5" event="script" value="closeopen.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/openserver" access="5" event="script" value="closeopen.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/promote;/demote" access="5" event="script" value="promote.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/shutdown" access="5" event="script" value="shutdown.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/mode" access="5" event="script" value="mode.lua"/>
   
    <!-- Community Managers -->
    <talkaction log="yes" words="/s" access="4" event="script" value="summon.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/n" access="4" event="script" value="creature.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/m" access="4" event="script" value="creature.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/reload" access="4" event="script" value="reload.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/raid" access="4" event="script" value="raid.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/newtype" access="4" event="script" value="newtype.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/r" access="4" event="script" value="remove.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/owner" access="4" event="script" value="owner.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/storage" access="4" event="script" value="storage.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/config" access="4" event="script" value="configinfo.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/i" access="4" event="script" value="createitem.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/bc" access="4" event="script" value="broadcastclass.lua"/>
    <talkaction log="yes" access="4" words="/mkick" event="script" value="masskick.lua"/>
    <talkaction access="4" words="/z" event="script" value="magiceffect.lua"/>
    <talkaction access="4" words="/x" event="script" value="animationeffect.lua"/>
    <talkaction access="4" words="/y" event="script" value="animatedtext.lua"/>

    <!-- Gamemasters -->
    <talkaction log="yes" words="/ghost;/invisible" access="3" event="function" value="ghost"/>
    <talkaction log="yes" words="/squelch" access="3" event="script" value="gamemaster.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/cliport" access="3" event="script" value="gamemaster.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/t" access="3" event="script" value="teleportmaster.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/c" access="3" event="script" value="teleporthere.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/goto" access="3" event="script" value="teleportto.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/a" access="3" event="script" value="teleporttiles.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/kick" access="3" event="script" value="kick.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/send" access="3" event="script" value="teleportsend.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/unban" access="3" event="script" value="unban.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/town" access="3" event="script" value="teleporttown.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/up" access="3" event="script" value="teleportfloor.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/down" access="3" event="script" value="teleportfloor.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/save" access="3" event="script" value="save.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/clean" access="3" event="script" value="clean.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/reports" access="3" event="script" value="reports.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/mc" access="3" event="script" value="multicheck.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/wp" access="3" event="script" value="waypoints.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/jail;/unjail" access="3" event="script" value="jail.lua"/>

    <!-- Senior Tutors -->
    <talkaction log="yes" words="/notations" access="2" event="script" value="notations.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/gethouse" access="2" event="script" value="gethouse.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/b" access="2" event="script" value="broadcast.lua"/>
    <talkaction log="yes" words="/info" access="2" event="script" value="playerinfo.lua"/>

    <!-- Tutors -->
    <talkaction log="yes" access="1" words="/baninfo" event="function" value="banishmentInfo"/>
    <talkaction log="yes" access="1" words="/pos" event="script" value="position.lua"/>
    <talkaction log="yes" access="1" hide="yes" words="!pos" event="script" value="position.lua"/>

    <!-- Players -->
    <talkaction words="!frags;/frags" event="script" value="frags.lua"/>
    <talkaction words="!online;/online" event="script" value="online.lua"/>
    <talkaction words="!uptime;/uptime" event="script" value="uptime.lua"/>
    <talkaction words="!deathlist;/deathlist" event="script" value="deathlist.lua"/>
    <talkaction words="!pvp;/pvp" event="script" value="pvp.lua"/>
    <talkaction words="!q;/q" event="script" value="money.lua"/>
    <talkaction words="!serverinfo;/serverinfo" event="script" value="serverinfo.lua"/>
    <talkaction words="!commands;/commands" event="script" value="commands.lua"/>
    <talkaction words="!notice;/notice" event="script" value="notice.lua"/>
    <talkaction words="!rank;/rank" script="ranks.lua"/>  
    <talkaction words="!afk;/afk" event="script" value="afk.lua"/>
    <talkaction words="!buybless;/buybless;!bless;/bless" script="bless.lua" />
    <talkaction words="!check;/check" event="script" value="check.lua"/>
    <talkaction words="!party;/party" event="script" value="party.lua"/>
    <talkaction words="!spells;/spells" event="script" value="spells.lua"/>
    <talkaction words="!local;/local" event="script" value="local.lua"/>
    <talkaction words="!aol" event="script" value="aol.lua" />

    <!-- Houses -->
    <talkaction words="!buyhouse;/buyhouse" filter="word-spaced" event="function" value="houseBuy"/>
    <talkaction words="!sellhouse;/sellhouse" filter="word-spaced" event="function" value="houseSell"/>
    <talkaction words="alana sio" filter="word-spaced" event="function" value="houseKick"/>
    <talkaction words="aleta grav" filter="word-spaced" event="function" value="houseDoorList"/>
    <talkaction words="aleta sio" filter="word-spaced" event="function" value="houseGuestList"/>
    <talkaction words="aleta som" filter="word-spaced" event="function" value="houseSubOwnerList"/>
    <talkaction words="alana som" filter="word-spaced" event="script" value="leavehouse.lua"/>

    <!-- Guilds -->
    <talkaction words="!createguild;/createguild" event="function" value="guildCreate"/>
    <talkaction words="!joinguild;/joinguild" event="function" value="guildJoin"/>
       
    <!-- PollSystem -->
    <talkaction words="!createpoll;/createpoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!activepoll;/activepoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!cancelpoll;/cancelpoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!seepoll;/seepoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!seeresults;/seeresults" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!remvotes;/remvotes" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!rempoll;/rempoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>
    <talkaction words="!votepoll;/votepoll" event="script" value="PollSystem.lua"/>

    <!-- VIP System -->
    <talkaction log="yes" words="/vip" access="5" event="script" value="VIP/addvipp.lua" />
    <talkaction words="!vipdays" event="script" value="VIP/vipdays.lua" />

    <!-- Guild System -->
    <talkaction filter="word" words="!guild;/guild" script="guildcast.lua"/>
    <talkaction words="!attackguild;/attackguild" event="script" value="attackguild.lua"/>
</talkactions>
 
It worked nicely now! All errors have gone! Thank you a lot Techrlz :)

I fixed my map by replacing the walls with tiles.. I just hope it didn't change other windows somewhere in the map hahaha xD
 
Back
Top