• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Tutorial A ile ten dedyk kosztuje, a ile udzwignie...

Status
Not open for further replies.
Joined
Jun 16, 2008
Messages
626
Reaction score
3
Location
Gdańsk, Ustka
Po jaką cholerę pytać...​
"Ile [ten VPS/RPS/Dedyk] udźwignie graczy przy mapie X MB?"​
Poradnik, prawda życiowa​

Kto pyta?
W mojej bajeczce z wyrąbanym morałem:
Janek - Lat 14, pierwsza klasa gimnazjum. Grał w tibie na rl 2 lata.
Koledzy - Lat 12-15, zapaleni gracze. Motyw przewodni: "Gdy mam czas to gram, a czas ciągle mam".

Istota poruszanej kwestii: Po co pytają?
Janek z kolegami z osiedla chcą założyć swojego OTS. Janek odkłada kieszonkowe od kilku miesięcy, z nadzieją że kiedyś założy własnego OTS, który będzie utrzymywał się z dotacji. Janek i jego koledzy zarobią swoje pierwsze pieniądze.

Mija kilka miesięcy Janek i koledzy zebrali pokaźną sumę 150zł. Przeglądają (jak to brzmi!) oferty różnych serwerowni, firm. Oczywiście racjonalnym wydaje się zajrzeć na forum, aby zapoznać się z opinią i sugestiami innych internautów. Większość poleca OVH bo ma polski support i dużo osób o nim dyskutuje(!). Janek wchodzi na ovh.pl. Przegląda kolejne zakładki z serwerami "sharedami" (o ile Janek nie pierdolnie tematu na forum czy może tam postawić OTS to...), RPS i Dedykami.

Dochodzimy do sedna sprawy: Janek widzi RPSy za 50, 70, 90 [...] 200zł.
Nie wie który wybrać, więc zaraz zakłada temat na forum.

Tylko po co skoro czyta ten tutorial?

Przypuszczamy, że Janek ma na tyle rozumu, żeby wiedzieć co to RAM i martwi się czy jego RPS pociagnie mape o X MB.

Skąd dowiedzieć się ile nasz RPS potrzebuje RAM?
Uruchamiamy swój TFS (albo inny shit) na swoim domowym komputerze.
Magiczna kombinacja klawiszy (ALT+CTRL+DEL), jeden klik (przejscie do zakładki Procesy) i wszystko jasne:
lky0x5o73jtb6vs2pyer.png

Mój OTS wymaga 10MB RAM dla 0 graczy.
Wasz może wymagać więcej, więc nie sapać się, że za dużo albo za mało, bo mnie to gówno obchodzi.
Warto doliczyć jakieś 20% ze względu na to, że na domowym serwerze nie mamy graczy, a mimo wszystko dodatkowy gracz to obciążenie.

Warto mieć na uwadze, że na RPS pewne zasoby wykorzystuje sam system (doliczyć 50MB RAM) i serwer www, ale ja jestem cwany i strony nie stawiam, bo mój TFS korzysta z "passuF" 1/1 :] i oszczędzam RAM.

Co z procesorem?
Prawda jest taka, że procesor nie jest istotny przy zakupie serwera na OTS (TFS!). Oczywiście lepiej jak jest mocniejszy, ale różnice odczuwa się jedynie przy save i clean :) (oczywiście nie twierdzę, że procesor nie jest potrzebny!).

Transfer
Nie wypowiem się, bo i nie miałem z tym nigdy problemów. Masz możliwość - bierz VPS/Dedyk bez ograniczenia transferu (no chyba, że dostajesz 1TB+).

Mity o RPS w OVH.
Dlaczego RPS w OVH są chuja warte przy większych projektach? NFS - i wszystko jasne. W OVH nie dostajesz "dedykowanego" dysku, ani części dedykowanego (no w pewnym sensie tak - wyobraź sobie, że masz dysk jako FTP - chodzi wolno, ogólnie rzecz biorąc chujnia), a jedynie dysk sieciowy - wolny dysk. Jeśli chcesz więc stawiać większy projekt - Odradzamy vps/rps z NFS :).

Koniec spamu w Polish Board!
 
Last edited:
Warto mieć na uwadze, że na RPS pewne zasoby wykorzystuje sam system (doliczyć 50MB RAM) i serwer www, ale ja jestem cwany i strony nie stawiam, bo mój TFS korzysta z "passuF" 1/1 :] i oszczędzam RAM.
Cfaniak.

A co jesli nie uzywam windowsa, jak mam sprawdzic uzycie ramu?

"Lucyf3r na admina!"
Kto to?
 
@Chojrak
Spójrz czasami na mój avatar =P...

Jak sprawdzic zuzycie RAM jak nie mam M$ WinSHITa?
To znaczy, że używasz linuxa: ps ux.
A, jeśli MAC'a albo innego kombajnu to masz pecha ;>.
 
Cfaniak.

A co jesli nie uzywam windowsa, jak mam sprawdzic uzycie ramu?


Kto to?

Jak masz linux to terminal i wklepujesz buraku top lub jak wolisz fajniejszy bajer
sudo apt-get install htop && htop
Nie rób sobie jaj. Jak wiadomo tylko nuupki się pytają o udzwignięcie otsa.

a jak mam solarisa? ;D
 
@krzys
Jak już wspomniałem:
"masz pecha"

@Chojrak
Miło :)

@edit
Odpaliłeś TFS na solarisie? Brawo =p
 
Last edited:
Myslisz, ze googlowac nie potrafie? Tak jego tylko sprawdzalem.

Myślisz, że nie wiem buraku, że robisz sobie jaja? ten żart można wyczuć na kilometr. Pisałem to z ironią.
 
No ja nie wiem z Twojej strony zawsze widze ofensywne posty, wiec nie bylbym taki pewien czy to byla ironia, "buraku".
 
ja jako cichy obserwator stwierdzilbym, ze to do Chojraka bylo pisane serio, a nie z ironia, lecz jest to tylko moje skromne zdanie
 
@up
krzys jak widać jest kolejnym niedowartościowanym dzieciaczkiem, który "gra jak ma czas, a czas zawsze ma", w szkole ma "ojebane", żyje w swoim małym świecie...

Człowieku, czy mówienie do kogoś per burak jest normalne? Toż, nawet jakby Chojrak Tobie pojechał od - no czegokolwiek, od k**w po po**by - należałoby (przynajmniej spróbować) wykazać się wyższym poziomem intelektualnym...

Pozdrawiam

@edit
Jeżeli nie potrafisz się opanować i wszystkich wyzywasz od buraków, debili itd. to znaczy, że jesteś chory.
Kiedyś sorka na biologi wspominała nam, że to jest choroba i to się normalnie leczy.


Swoją drogą ciekawe wyczucie ironii...
Pedale? Debilu? Buraku? Może od dzisiaj ironią nazwiemy bezpodstawne obładowywanie kogoś wymienionymi przymiotami?
 
Z pewnością topic zapobiegł spamowi na forum, teraz fajniej spamować jest tutaj...
(Teraz kolejne 2 strony poświęcone będą dyskusji czy to była ironia)
 
Już miałem dedyka kupować, ale na szczęście to przeczytałem bo bym kasę stracił :(
 
*nie będę się już wypisywał na temat SANu i RPS*


Co do wyzwiska sorka. Nie powinnem cie obrażać Chojraczku. Wybacz mi bo będę musiał skakać z mostu.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top