• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Dedyk ? Chyba nie...

dragon1155

New Member
Joined
Mar 5, 2010
Messages
113
Reaction score
3
Mam takie pytanie, raczej retoryczne, otóż po co komu dedyk, który kosztuje kosmiczne pieniądze, a zostawiając komputer 24/7 mamy to samo. Od lutego nieprzerwanie mam włączony komputer na noc, 5 albo 4 razy był restartowany od tego czasu. Nikt na ots nie skarży się na lagi, komp mi nie muli a lekko dzwiga 150 players online. Z opinii wynika, że z ddosami dedyk gorzej sobie radzi. Za prąd zapłaciłem 18 zł więcej jedynie (wyłączam na noc monitor i głośniki) Więc po co komu dedyk ?
 
łącze, ile zapłacisz za dobre 100/100 w domciu?
Zasilanie awaryjne ile ci uciągnie? stabilne upsy mają kilka minut, mniej stabilne kilkanaście(możesz niby podłączyć szeregowo ale to raczej średni pomysł)
poza tym drugi komp i niezależne łącze żeby serwowi nie przeszkadzać, fajnie się robi co?
 
Mam takie pytanie, raczej retoryczne, otóż po co komu dedyk, który kosztuje kosmiczne pieniądze, a zostawiając komputer 24/7 mamy to samo. Od lutego nieprzerwanie mam włączony komputer na noc, 5 albo 4 razy był restartowany od tego czasu. Nikt na ots nie skarży się na lagi, komp mi nie muli a lekko dzwiga 150 players online. Z opinii wynika, że z ddosami dedyk gorzej sobie radzi. Za prąd zapłaciłem 18 zł więcej jedynie (wyłączam na noc monitor i głośniki) Więc po co komu dedyk ?

O kurcze, ja to myślałem że komputery różnią się w 100% od serwerów dedykowanych. To chyba oczywiste że możesz to hostować u siebie tylko po co mieć w domu serwerownie jak płacąc troche więcej jakiejś dobrej firmie możemy wogle się nie przejmować stanem serwera?
 
Czemu nie, można mieć u siebie w domu serwerek tylko, że wiatraki chodzą w nim jak w odkurzaczu hehe :) Wyliczyłem, że przy 98% uptime pobiera na ok. 150zł prądu na miesiąc. I łącze jak tam mówili lipaaa
 
Jakby podliczyć koszty prądu+DOBREGO łącza+konserwacji kompa (awarie,itd.) to wychodzi dużo drożej niż za całkiem dobry dedyk W SERWEROWNI u jakiejś firmy ;)

Po za tym zrobienie w domu warunków takich jak w prawdziwej serwerowni jest niemal niemożliwe i kosmicznie drogie.
 
nie mam zajebistego łącza, jak mówiłem - o wiele, wiele, wiele taniej jest tak i jak dla mnie wygodniej i lepiej ogólnie.

@edit: tak ponoszę koszty internetu, prądu a konserwacji na razie nie koniecznie a z dedykiem bym opłacał ciężki abonament + to co przed chwilą powiedziałem, chociaż mniejsza cena prądu ale to jest kwestia 18 złotych, tak jak powiedziałem w temacie.
 
Last edited:
nie mam zajebistego łącza, jak mówiłem - o wiele, wiele, wiele taniej jest tak i jak dla mnie wygodniej i lepiej ogólnie.

@edit: tak ponoszę koszty internetu, prądu a konserwacji na razie nie koniecznie a z dedykiem bym opłacał ciężki abonament + to co przed chwilą powiedziałem, chociaż mniejsza cena prądu ale to jest kwestia 18 złotych, tak jak powiedziałem w temacie.

1. zdosowac to Cie mozna z glupiego vpsa
2. bierzesz pod uwage koszty amortyzacji sprzetu ? Zapewne wiesz, ze PC chodzac 24/7 zuzyje sie duzo szybciej niz przy normalnym uzytkowaniu.
3. nie jestes w stanie zapewnic takiej niezawodnosci jak vps/dedyk. Jak Ci wylacza prad na 6h to Twoj OTS lezy i kwiczy. Jak Ci padnie dysk ( sprzet soho nie jest przyzwyczajony do 24/7 ) to Twoj OTS lezy i kwiczy. Padnie zasilacz - lezysz i kwiczysz ( a to sie czesto zdarze, sprzety serwerowe maja redundatne zasilanie )
4. No i jeszcze kwestia samego Internetu, Twoj mega hiper internet 20mb z kablowki nie rowna sie internetowi z firmy hostingowej, ktora przewaznie siedzie w jakims IXie i ma punkty styku z wiekszymi operatorami. Wiec jak Tobie padnie net Twoj OTS lezy, jak hostingowi padnie jaka trasa to ruch poleci inna.

EDIT: pkt 4,

@down
ja znam piaska i mam paszport polsatu o_O
 
Last edited:
osobiście znam ludzi, którzy puszczali komputer 24/7 seriami po pół roku (chwila przerwy) i kolejne pół itd. 4 lata na tym minimum można zajechać (podobno)
 
4 lata 24/7? hehehehehehe W domu nie osiągniesz warunków jak w serwerowni bo po prostu się nie da.
 
1. zdosowac to Cie mozna z glupiego vpsa
2. bierzesz pod uwage koszty amortyzacji sprzetu ? Zapewne wiesz, ze PC chodzac 24/7 zuzyje sie duzo szybciej niz przy normalnym uzytkowaniu.
3. nie jestes w stanie zapewnic takiej niezawodnosci jak vps/dedyk. Jak Ci wylacza prad na 6h to Twoj OTS lezy i kwiczy. Jak Ci padnie dysk ( sprzet soho nie jest przyzwyczajony do 24/7 ) to Twoj OTS lezy i kwiczy. Padnie zasilacz - lezysz i kwiczysz ( a to sie czesto zdarze, sprzety serwerowe maja redundatne zasilanie )
4. No i jeszcze kwestia samego Internetu, Twoj mega hiper internet 20mb z kablowki nie rowna sie internetowi z firmy hostingowej, ktora przewaznie siedzie w jakims IXie i ma punkty styku z wiekszymi operatorami. Wiec jak Tobie padnie net Twoj OTS lezy, jak hostingowi padnie jaka trasa to ruch poleci inna.

EDIT: pkt 4,

@down
ja znam piaska i mam paszport polsatu o_O

I tu się mylisz , tzn co do drugiego punktu :) Chociażby dysk im więcej chodzi bez resetowania jest mniej awaryjny :> jak zadbasz i nie zapomnisz o pastach z dobrym chłodzeniem to na lajcie pół roku komputer jest on :>
 
co do chłodzenia cup/gpu to jeśli kilka h na 100% ustoi to pół roku na 5% tym bardziej, w końcu się nie grzeje
tylko jakoś trzeba odkurzać czasami
 
Co nie zmienia faktu, że dedyk w serwerowni jest bardziej profesjonalnym rozwiązaniem niż jakiś komp w domu. Moim zdaniem każdy dobry OTS powinien być na dedyku.
 
dla mnie tam nie widać różnicy i nie będę przepłacał - gracze na ots są święcie przekonani, że stoi on na dedyku więc ja połowę (nawet może więcej) mniej płacę, a ze strony graczy różnicy nie widać, a to jest najważniejsze.
 
Czemu nie, można mieć u siebie w domu serwerek tylko, że wiatraki chodzą w nim jak w odkurzaczu hehe :) Wyliczyłem, że przy 98% uptime pobiera na ok. 150zł prądu na miesiąc. I łącze jak tam mówili lipaaa
Nie wiem jakiego masz kompa. Tez kiedys myslalem, ze prad wychodzi za kompa 24/7 okolo 150 zl, a wlaczylem kompa na obciazeniu 100% dla 4 rdzeni i wychodzi 70 zl miesiac (200 wat ciagnie).
Komp z obciazeniem 10-20% i 2 routery (netia, kablowka) biora razem 150 wat.
Nie ma jednak tego jak porownac do serwerow dedykowanych ktore sa projektowane tak, zeby braly malo pradu. Przeciez przy najtanszych dedyka prad to pewnie z 50% miesiecznych kosztow.
Kosztow sprzetu nie masz jak porownac, bo serwerownie maja sprzet przed swiatowa premiera i za ceny o wiele nizsze.

Jesli chodzi o neta to mozesz hostowac w domu jesli znasz admina sieci. Jesli np. osiedle ma lacze 2gb/s i admin moze przekierowywac dosy 'na siec' to spokojnie, ale jak masz 5 czy 20 mb w UPC czy u innego duzego dostawcy to nikt ci nie pomoze podczas ataku :(

Liczac w sumie na hostowanie w domu wydasz 2 razy wiecej niz w serwerowni. Przeciez po to one powstaly... zeby bylo taniej.
 
osobiście znam ludzi, którzy puszczali komputer 24/7 seriami po pół roku (chwila przerwy) i kolejne pół itd. 4 lata na tym minimum można zajechać (podobno)

To taki podstawowy komputerek z allegro za 1k by nie wytrzymał pół roku, widocznie albo kolega miał komputer serwerowy + jakaś wentylacja albo nas ładnie w **** robisz.

@BTW.
Ej chłopaki może on sprawdzał czy nie ma lagów na localhoście :D ?

@down
Niby dlaczego ?
 
Last edited by a moderator:
jak to nie , mój komp chodzi 24/7 , raz na tydzień zrobie mu restart i tyle , wcześniej miałem kompa 6 lat i tak samo robiłem w skutek tego raz wymieniałem procesor , ale jeśli robi małego otsa na np. 100 osób jak są te dragon balle czy coś to po co mu lepszy? skoro rodzice mu pewnie płacą za prąd i on myśli ,że taniej ^^? wszystko pewnie pod xp bo szkoda te 50 zł na miesiąc za vpsa , ale trzeba znać podstawy linuxa : /
 
Back
Top