• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

League of Legends (Polish discussion topic).

Potar

SocialWorld
Senator
Joined
Mar 1, 2009
Messages
1,664
Reaction score
125
Location
Warsaw, Poland
League%20of%20Legends%202.png

Jak wiecie bądź nie w dziale Games jest od tego subforum ale wiele polaków także z PB gra w lola i nie znają angielskiego, wpadłem na świetny pomysł by utworzyć owy temat, gdzie każdy może wyrazić swoje żale i pretensje na temat tej pięknej gry, oczywiście dla Polskich graczy jest Polski klient wraz z dźwiękami, odgłosami !

Link owej gry (podałem najbardziej cywilizowane serwery):

1. EU West: http://euw.leagueoflegends.com/
2. North America: http://na.leagueoflegends.com/
3. EU Nordic&EAST: http://eune.leagueoflegends.com/pl

A teraz dla tych co nie grają a powinni krótkie wprowadzenie:

Ogólnie:

W grze wystepuja dwa tryby gry:
Tryb klasyczny – gracze zostaja podzieleni na dwie druzyny, kazda po trzech lub pieciu graczy (zaleznie od wybranej mapy). Druzyny rozpoczynaja rozgrywke w przeciwnym rogach mapy, w poblizu tzw. „Nexusa”. Aby wygrac mecz, druzyna musi zniszczyc Nexus przeciwnika. W tym celu nalezy zniszczyc szereg wiez, zwanych "turretami". Sa one umieszczone wzdluz sciezek do baz, zwanych "lane'ami". Po drodze gracze zdobywaja poziomy, zabijajac tzw. "minions" lub "creeps" (male NPC, które falami wychodza z Nexusa i atakuja przeciwna druzyne) oraz wrogich bohaterów, a takze kupuja wyposazenie, pozwalajace ulepszyc cechy bohatera. W League of Legends gracze zaczynaja z 1 poziomem z mozliwoscia zdobycia maksymalnie poziomu 18. Rozwijaja 4 rózne umiejetnosci: 3 z nich to umiejetnosci zwykle, które maja niski czas odnowy i jedna zwana "ultimate" lub "ulti", która jest potezniejsza od innych, ale zazwyczaj ma ona dlugi czas odnowy (niektórzy bohaterowie, np. Kog'Maw, Corki lub Anivia maja bardzo krótkie odnowienie umiejetnosci specjalnej).

Tryb dominacji – podobnie jak w trybie klasycznym gracze podzieleni sa na dwie piecioosobowe druzyny. Celem gry jest zniszczenie wrogiego Nexusa, który posiada 500 pkt. zdrowia. Nie mozna go jednak uszkodzic bezposrednio atakujac bohaterem. Na mapie twórcy umiescili piec miejsc (wiatrak, wiertlo, cmentarzysko, kamieniolom i rafineria), które gracze moga przejac. Jezeli w posiadaniu druzyny znajduje sie ponad polowa miejsc liczba punktów zdrowia wrogiego Nexusa spada. Predkosc z jaka Nexus traci punkty jest zalezna od liczby kontrolowanych miejsc - im wiecej, tym szybciej Nexus traci zdrowie. Dodatkowo twórcy gry wprowadzili specjalne zadania, które pojawiaja sie wraz z rozwojem gry. Zadaniem moze byc np. przejecie cmentarzyska czy kamieniolomu. Wykonanie zadania skutkuje natychmiastowa utrata czesci punktów zdrowia wrogiego Nexusa. Przejecie miejsca odbywa sie poprzez podejscie do niego bohaterem (lub minionami) i utrzymanie pozycji przez kilka lub kilkanascie sekund (im wiecej bohaterów i minionów przejmuje miejsce tym szybciej sie to odbywa). W czasie przejmowania miejsca bohater nie moze walczyc. Punkty moga przechodzic z rak do rak nieograniczona ilosc razy[2].

Skróty uzywane w grze:

Afker (AFK = Away From Keyboard) – okreslenie, którego uzywa sie w odniesieniu do osoby nie bioracej udzialu w rozgrywce, a pozostajacej w niej w celu uzyskania punktów za ukonczenie meczu, mozna reportowac takie osoby.
Care - przypomnienie, aby sojusznik uwazal.
Back - sygnal dla sojusznika, by sie cofnal, albo informacja o tym, ze my sie wycofujemy.
Feeder - osoba, która czesto ginie, przez co przeciwnicy otrzymuja zloto i doswiadczenie, (z ang. feed - karmic).
Focus - polega na skoncentrowaniu ataków na jedna postac w celu szybkiego wykluczenia jej z walki.
Gank - atakowanie wroga w kilka osób, najczesciej z zaskoczenia.
Harass - atakowanie wroga umiejetnosciami nie czyniacymi wiekszych szkód, jednak przeszkadzajacymi mu w grze i zmuszajace do czestego powracania do bazy. Czesto harass jest przygotowaniem pod focus.
Miss/SS/MIA (Missing In Action) - informacja dla sojuszników, ze brakuje przeciwnika z jego sciezki.
RE (z j.ang. Return-powrót) - Informacja dla sojuszników, ze przeciwnik który opuscil sciezke powrócil (trzeba to napisac po wpisaniu miss/ss/mia gdyz moze sie wydarzyc taka sytuacja ze sojusznik nie zauwazy na minimapie powrotu przeciwnika i moze byc w ciaglej gotowosci do ewentualnej zasadzki)
Push - atakowanie konkretnej linii, czesto chodzi o szybkie "pchniecie" w celu zniszczenia wiezy.
Pull Blue - prosba zwykle od gracza grajacego w dzungli, zeby inny gracz zaatakowal stwora z niebieska aura w celu unikniecia kilku pierwszych ciosów.
Leaver - osoba wychodzaca z gry podczas trwajacej rozgrywki (wychodzac znacznie zmniejsza szanse na wygrana).
Backdoor - polega na skrytym niszczeniu bazy wroga, (np. gdy pieciu graczy niszczy baze niebieskich, a w tym czasie to samo robi jedna osoba z druzyny fioletowych lub gdy cztery osoby z danej druzyny "pushuja" jedna sciezke, a piata to samo robi z inna).
Zoneing - pozorowanie ataku na przeciwnika we wczesnej fazie gry, majace na celu odsunac go od minionów i uniemozliwienie mu tym samym zdobywanie doswiadczenia i zlota.
Roaming - charakterystyczne dla gier rankingowych gankowanie linii przez bohaterów z innych "lane'ów", po zniszczeniu wiezy na swoich odcinkach, na przyklad solo top, po zniszczeniu wiezy wroga moze zgankowac linie dolna - bot'a.
Jungler - bohater porzucajacy dzialanie na linii, zajmujac sie zdobywaniem zlota i doswiadczenia poprzez zabijanie neutralnych potworów w lasach pomiedzy glównymi sciezkami. Zdobywa w ten sposób doswiadczenie i zloto oraz bonusy (buffy). Korzysci z takiego dzialania czerpie cala druzyna, ze wzgledu na efekt zaskoczenia w czasie naglych ataków "junglera". Ponadto, zamiast pieciu graczy na trzech liniach jest ich czterech. Dzieki temu na dwóch liniach bohaterowie maja wyzszy poziom.
Buff - rodzaj dopalacza, ulepszenia dzialajacego przez krótki czas na bohaterze zdobywane po pokonaniu neutralnego potwora. Jest ich kilka rodzajów: zwieksza predkosc poruszania sie, wieksza predkosc ataku, zmniejszony czas oczekiwania na umiejetnosci (Cooldown), spowalnianie wrogów swoimi atakami, zwiekszone zadawane obrazenia. Ponadto zabicie najsilniejszego potwora na mapie Summoner's Rift - Barona Nashora zwieksza wspólczynnik ataku i umiejetnosci oraz odnawianie zycia i many dla calej druzyny. Te dodatkowe efekty trwaja przez ograniczony czas lub do momentu smierci bohatera, który je posiadal. Jezeli zostal on zabity przez bohatera z druzyny przeciwnej, to zabójca przejmuje efekty (nie dotyczy to m.in. buffa uzyskiwanego po zabiciu Nashora).
Kill Steal (KS) - Kradziez zabójstwa przez czlonka druzyny sojuszniczej, traktowane jest to bardzo negatywnie.
U - Oznacza you [ z j.angielskiego ty lub wy ]
Dodatkowo w grze wykorzystywane sa skróty lub przezwiska na imiona niektórych bohaterów (np. Voli-Volibear, WW-Warwick, Cow(z ang "Krowa")-Alistar, GP-Gangplank.

Rozpoczynanie rozgrywki:

League of Legends jest gra oparta na krótkich sesjach. Dopasowywanie graczy nastepuje w oparciu o sredni ranking szachowy kazdego gracza. Rozgrywka moze byc na razie prowadzona w trzech róznych trybach: normalnej, niestandardowej oraz rankingowej.
Custom game (gra niestandardowa) - gracze tworza swoje wlasne sesje lub dolaczaja do juz istniejacych. W tym trybie mozliwa jest gra zarówno z botami(komputerem) jak i z zywymi przeciwnikami, a ilosc otrzymywanych po zakonczonej grze PZ/XP jest mniejsza o 25%. Jest to takze jedyna mozliwosc rozpoczecia rozgrywki w niezbalansowanych skladach (np. 3 na 1) i w takiej sytuacji obie strony nie otrzymuja za taka rozgrywke PZ ani XP. W ten sposób mozna równiez organizowac walki pomiedzy przyjaciólmi (np. gdy dwaj znajomi chca zagrac 1 na 1 albo gdy zbieraja sie dwie druzyny 5 na 5 etc.).
Co-op vs. AI (razem przeciw sztucznej inteligencji) - system dobiera graczy o podobnym poziomie, a przeciwnikami sa boty. Do wyboru sa aktualnie dwa poziomy - Beginner (poczatkujacy), oraz Intermediate (zaawansowany). Ilosc otrzymywanych po zakonczonej grze PZ/XP jest mniejsza o 25%.
Normal game (gra normalna) - system automatycznie dobiera graczy o zblizonym poziomie. Istnieje jednak mozliwosc dolaczenia do takiej gry jako zespól stworzony wczesniej w menu (1-5 graczy), co system takze bierze pod uwage przy dobieraniu przeciwników.
Ranked game (gra rankingowa) - system automatycznie dobiera graczy majacych 30 poziom (maksymalny). Wybieranie "championów" nastepuje w systemie Draft Mode (tryb draftowy) (co znaczy, ze kazda z druzyn ma mozliwosc zablokowania 3 "championów" na czas rozgrywki). Statystyki z gier rankingowych sa dokladnie zapisywane na koncie. W przypadku gier rankingowych uformowany wczesniej zespól musi liczyc 1, 2 lub 5 osób w przypadku Summoner's Rift oraz 3 osoby w przypadku Shadow Isles(nie ma mozliwosci rozgrywania gier rankingowych w trybie Dominion).
ARAM (wszyscy na 1 linii) - gracze tworza wlasne, niestandardowe gry, aby wybrac mape i sposób wybierania postaci. Innym sposobem nie mozna sie dostac do trybu.

Fields of Justice:

Mapy w League of Legends zwane sa Fields of Justice, czyli Polami Sprawiedliwosci. Obecnie istnieja cztery mapy:
Summoner's Rift – mapa oparta na DoT’cie. Ma 3 linie i jest przystosowana dla 10 graczy.
Shadow Isles (wczesniej znane jako Twisted Treeline) – mniejsza mapa, posiada tylko 2 linie. Grac na niej moze 6 osób.
The Crystal Scar – mapa typu "hold and capture" (tzw. dominion). Glówna czesc mapy jest zrobiona w ksztalcie kola, przez co linia jest wlasnie kolo. Gracze moga na niej tworzyc 5 osobowe druzyny.
The Proving Grounds – najmniejsza mapa w grze. Ma tylko jedna, krótka linie. Kiedys sluzyla wylacznie jako mapa w samouczku, ale przerobiono ja tak, by maksymalnie 10 graczy moglo wziac udzial w rozgrywce.

Bohaterowie:

Kazdy gracz kontroluje jednego championa (bohatera). W grze dostepnych jest aktualnie 109 bohaterów[3]. Kazdy z nich posiada unikalne cechy. Bohaterów mozna podzielic ze wzgledu na styl gry:
tank (wytrzymala postac majaca na celu przyjecie na siebie obrazen),
carry (postac na poczatku slabsza, która "nosi" reszta druzyny, w pózniejszych fazach gry mocniejsza, tak ze ona "nosi" innych),
mage/caster (postac rzucajaca zaklecia),
support (postac wspomagajaca);
fighter (postac specjalizujaca sie w walczeniu z innymi przeciwnikami, najczesciej umiarkowana przez wiekszosc gry);
Ze wzgledu na sposób zadawania obrazen:
AD (Attack Damage, zadaje najwieksze obrazenia podstawowymi atakami)
AP (Ability Power, zadaje obrazenia umiejetnosciami).
Lub ze wzgledu na odleglosc ataku:
ranged (postac walczaca na dystans)
melee (postac walczaca w zwarciu)
Na poczatku sesji kazdy gracz ma mozliwosc wyboru bohatera. Moze wybrac sposród wykupionych przez siebie bohaterów lub z 10 tymczasowo odblokowanych, co kazdy tydzien sa to inni bohaterowie - postacie w danej rotacji sa zawsze zbalansowane, tak aby wszyscy gracze znalezli pasujacego do swojego stylu gry. Gracze zdobywaja zloto zabijajac miniony, bohaterów oraz turrety . Niektóre umiejetnosci i przedmioty generuja dodatkowe zloto. Zdobyte zloto moze zostac wykorzystane do kupienia przedmiotów w sklepie znajdujacym sie przy Nexusie. Wiekszosc przedmiotów mozna laczyc w potezniejsze za pomoca skladania tych slabszych.

Summoner (Przywolywacz):

Kazdy gracz jest tzw. Summonerem, który na poczatku rozgrywki przyzywa wybranego przez siebie bohatera, kieruje jego poczynaniami oraz wspiera dwoma wybranymi przed gra zakleciami. Summoner zdobywa punkty doswiadczenia i tak zwane "Influence Points" czyli walute, za która moze nabyc runy i nowych bohaterów.

Masteries (Specjalizacje):

Masteries to dodatkowe zdolnosci umieszczone w drzewkach umiejetnosci. Sa podzielone na 3 rodzaje: Atak, Obrona i Wsparcie. Summoner moze umiescic w takim drzewku jeden punkt na kazdy zdobyty poziom (maksymalnie 30 punktów). Masteries moga byc ponownie rozdzielane przed kazda bitwa.

Runy:

Podobnie jak specjalizacje, runy w niewielkim stopniu wplywaja na gre. Istnieja 4 typy: Znaki - ofensywne, Pieczecie - defensywne, Glify – magiczne, esencje – uniwersalne. Runy sa równiez podzielone na 3 „kregi”. Wyzsze kregi wymagaja wiekszego poziomu przywolywacza, ale daja lepsze bonusy. Runy mozna kupic w zakladce Sklep. Przywolywacz musi umiescic runy w Ksiedze Run. Wyrózniamy kilka gatunków run, za wzgledu na to, jakie wlasciwosci polepszaja:
na zdolnosci (zmniejszone czasy odnowienia czarów, zwiekszona moc umiejetnosci i penetracja obrony przed magia),
na obrone (zwiekszony pancerz i obrona przed magia),
na zdrowie (zwiekszone zdrowie i regeneracja zdrowia),
na mane/energie (zwiekszona mana i energia lub zwiekszona regeneracja many i energii),
na atak (zwiekszaja atak bazowy i szybkosc ataków, zwiekszaja szanse i obrazenia z trafienia krytycznego, zwiekszaja penetracje pancerza),
na wsparcie (zwiekszaja szybkosc ruchu, przyrost zlota i doswiadczenia, zwiekszaja wampiryzm zaklec i kradziez zycia).

Sklep:

Sklep League of Legends posiada mozliwosc kupowania za Riot Points (RP) i Punkty zaslug (PZ). RP mozna kupic za prawdziwe pieniadze, podczas gdy PZ zdobywa sie po zakonczeniu rozgrywki.
Bohaterowie moga byc odblokowani za PZ I RP.
Skórki, czyli alternatywne wyglady bohaterów mozna kupic tylko za RP.
Dopalacze(ang. boosts) na PZ i doswiadczenie (XP) – RP.
Runy sa do nabycia tylko za PZ.
Pakiety odblokowujace np: wielu bohaterów – RP.
Riot Points moga byc kupione poprzez karte kredytowa, SMS-em, a takze poprzez system Paysafecard lub PayPal.

Na mocy prawa i porządku żeby nie było czytałem regulamin.

Na Polish Board można tworzyć tematy niezwiązane bezpośrednio z (Open) Tibia, czyli tematy ogólne. Nie mogą to być jednak tematy całkowicie niezwiązane z forum, lub wybitnie nadające się na inne fora, na przykład (i w szczególności): prośby o odrobienie zadania domowego, rozwiązywanie problemów rodzinnych, proszenie o przesłanie pieniędzy na PayPal.

Napiszcie śmiało na jakim serwerze gracie, nick, ogólnie wrzucajcie filmiki, screeny itp.

Każdy post odnośnie tibi będzie raportowany do moderatorów.

Miłego grania życzy Potar.
 
Last edited:
Gram już troche w tą gre ale po pewnym czasie powoli się nudzi... Za mało trybów rozgrywki i map...

Nick w grze: Hayabuzo :)
 
Gram już troche w tą gre ale po pewnym czasie powoli się nudzi... Za mało trybów rozgrywki i map...
Uwierz mi, że gra wcale się nie nudzi jak masz z kim grać.
Jak grasz samemu, to może zacząć czy się nudzić - ale jak grasz już z kimś to już raczej nie ma takiej możliwości.
 
Najbardziej irytujące w tej grze są te naabki , i osoby afkujące/wychodzące z gry.
Przez takich ludzi , aż nie chce się grać.
 
Najbardziej irytujące w tej grze są te naabki , i osoby afkujące/wychodzące z gry.
Przez takich ludzi , aż nie chce się grać.

na rankedach już takich rzeczy nie ma więc przemęcz się te 30 lvli i masz spokoj
 
Nie do końca się zgodzę , gram juz trochę w lola , i nie takie rzeczy widziałem.
 
Strasznie nudna gra, grałem jakieś 3 miechy 30lvl elo 1900 i uninstall nie polecam tylko "zjada czas" i tyle. Grałem wraz z kumplami i wszyscy usunęliśmy to i teraz gramy znowu gramy w tibioszke ;)
 
Fajny poradnik, ja mogę od siebie tylko tyle powiedzieć, że w życiu bym takiej gry nie odpalił na kompie, gdyby nie paru kumpli którzy mnie do tego namówili. Gra jest zajebista, ma swój unikalny klimat. Ale tak jak kolega napisał, mam to samo zdanie na ten temat, przydały by się nowe mapy, nowe tryby gry.
 
Mnie dużo osób namawia ale jakoś nie bardzo chcę to zainstalować jakoś nie przekonuje mnie ta gra.
 
Fajny poradnik, ja mogę od siebie tylko tyle powiedzieć, że w życiu bym takiej gry nie odpalił na kompie, gdyby nie paru kumpli którzy mnie do tego namówili. Gra jest zajebista, ma swój unikalny klimat. Ale tak jak kolega napisał, mam to samo zdanie na ten temat, przydały by się nowe mapy, nowe tryby gry.

ja miałem tak samo, do tego jak patrzyłem ile to waży to z moim netem powiedziałem bb, chociaż namawiali mnie do tego praktycznie od powstania LoL'a, dopiero jakoś ostatnio kumpel mnie namówił i przyniósł mi na pendrive, no to sobie zagrałem z nim, raz, drugi, trzeci, a teraz napierdalam :D


co do poradnika to nie czytałem całego, ale fajnie, czasem zajrzę tu po te skróty.

co do angielskiego to się nie zgodzę, bo akurat polacy na tle innych dobrze gadają nawet (ludzie 20+ )

ja osobiście najczęściej napierdalam z takim typkiem z Kuwejtu, który studiuje na Malcie, bo teraz kumple na ferie wyjechali, pare razy zagrałem też z paroma osobami z PB boardu ;p
 
JA kiedyś zacząłem grać skończyłem na 13 poziomie, później wróciłem, poczytałem o tej grze masę artykułów aż zaczęło się granie, idzie się bardziej uzależnić niż od innej gry, tutaj każdy zespół ma szanse do samego końca, miałem kilka meczy gdzie dostawaliśmy w dupe w killsach nawet 15-30 a wystarczyło wpaść po 2 gości, 3 rozwalić przy turretach (wieża) i mieliśmy ACE (wszyscy wrogowie nie żyją) na jakieś 40 sek co wystarczyło by skończyć mecz.

grałem jakieś 3 miechy 30lvl elo 1900

To dobry jesteś, ludzie grają po ponad rok czasu żeby mieć taki rating, i z 1900 elo szybko gra by Ci się nie zniechęciła, więc może to było 900 elo ?
 
Potar gratulacje wgl że dałeś się strolować to jest pewien trap gdy w jednym zdaniu przeczytasz grałem "3 miechy" "lol" i "1900 elo" :p
 
Dota2 tyle Wam powiem.

p.s. lol jest brzydki.
 
Odśnieżam bo napadało i -10 w wawie.

Dodaj dokładnie ile expa ile złota i jakie rzeczy dodają konkretne potwory w jungli ;]
 
Taki tam permbanik nie wiadomo dlaczego, pierwszy mój ban wżyciu i permik.

110 champów, 70skinów (8 legendarnych) 10 slotów na runy.

To są dopiero skurwysyny.

fVJnIfV.png
 
Back
Top