• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Polski Role Play OTS

szoniak

New Member
Joined
Jan 30, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Witam. Jako że pograłem trochę na serwerach roleplay samp, oraz gothic 2, od dłuższego czasu nachodził mnie pomysł stworzenia małego polskiego serwera ots roleplay, czyli z odgrywaniem stworzonych postaci. Zamysł jest taki że serwer miałby być targetowany do niewielkiego grona osób które bardziej niż grindem, powerlvlingiem są zainteresowane wspólną klimatyczną rozgrywką i nadawaniem życia światu. Poświęciłem trochę czasu aby poukładać sobie w głowie jak by to miało/mogło wyglądać i postaram się w kilku punktach streścić swoją wizję.

1. Roleplay / Dynamika serwera
Przed otwarciem serwera zgromadziłbym grupkę osób które miały by za zadanie zająć się doglądaniem poszczególnych frakcji takich jak: rzemieślnicy, rolnicy/farmerzy, myśliwi, duchowni. Były by to startowe frakcje, kolejne były by dodawane wraz z rozwojem fabuły i nowymi aktualizacjami (straż miejska, najemnicy itd.) Gamemod byłby przygotowany tak żeby wszystkie frakcje niosły swoje profity i się wzajemnie uzupełniały, żeby system życia miasta wymagał do funkcjonowania kilku zazębiających się mechanizmów. O samym odgrywaniu rp (role play) nie będę się rozpisywał, wydaje mi się że temat jest oczywisty, jeśli nie odsyłam do google.

2. Nacisk na socjalizację / Ekonomia
Jak wspomniałem wyżej mechanika gry zaprojektowana tak żeby poszczególne jej elementy zazębiały się na wielu płaszczyznach, z fabułą w tle która nadawała by sens i logikę pewnym rozwiązaniom zastosowanym w grze. Farmerzy produkują żywność i podstawowe materiały potrzebne każdemu-> Myśliwi/Zbieracze dzięki temu mogą udać się poza bezpieczne miasto i przynieść lepszą żywność, materiały dla rzemieślników --> Rzemieślnicy przygotowują lepsze narzędzia, uzbrojenie co pozwala na dalszą ekspansję ludności i powstanie nowych frakcji w miarę potrzeb rozwoju fabuły.

3. Permadeath / poziom trudności
Bardzo wysoki poziom trudności, niepozwalający na omijanie ścian wynikających z charakterystyki świata. Przykładowo opuszczenie bezpiecznego terenu przez gracza ze statusem rp farmera bez odpowiedniego przygotowania nie skończy się pozytywnie. Śmierć naszej postaci w grze będzie równać się permadeath, czyli koniecznością założenia zupełnie nowej postaci, a nasze przedmioty pozostaną w miejscu naszej śmierci. Poziom naszej postaci nie będzie wpływał na umiejętności bojowe, a jedynie ekwipunek i nabyte skille.

4. Dlaczego warto? Przemyślałem to i jestem w stanie oszacować że stworzenie serwera w takiej niewielkiej skali nie będzie wymagało lat pracy jak niektóre wielkie RPG projekty i nie jest porywaniem się z motyką na słońce, bo kilka lat temu siedziałem mocno w temacie OTS'ów i dużą część ze swoich pomysłów jestem w stanie oskryptować sam, jedynie przy kilku rzeczach pojawia się niepewność. Mała mapa, nieskomplikowane profesje i zasady, na początku nacisk jedynie na życie miejskie, rolnictwo, myślistwo, więc tak na prawdę jeśli znajdą się osoby zainteresowane moją wizją i wspólnie zabierzemy się do pracy, wszystko powinno pójść w miarę sprawnie. Kluczem jest mierzenie sił na zamiary i skupienie się na jak najszybszym oddaniu w ręce graczy tego czego na początku potrzebują, kawałka miasta i jego okolic, garści skryptu , bardzo dogłębnie przemyślanego i zaprojektowanego, a feedback z bety pozwoli zaplanować dalsze kroki rozwoju.


Jeśli ktoś byłby zainteresowany współpracą ze mną przy tworzeniu tego projektu, lub jeśli macie jakiekolwiek pytania, proszę pisać tutaj lub na mój prywatny discord Szony#2556. Pozdrawiam
 
Pomysł może wydawać się szalony bo RolePlay głównie widzi się w GTA
Jak dla mnie koncept jest fajny i możliwe że grało by się fajnie.
Myślę że trzeba było by to dobrze zbalansować żeby gracze nie mieli w głowie tylko jednego przez wgląd na to że wciąż jest to Tibia i ciągło ich jedynie do expienia/topki, rankingu w zabójstwach itp.
Jeśli chodzi o mnie to chętnie bym zagrał na takim serwerze lecz obawiam się paru rzeczy takich jak:
  • mała ilość osób online (może powodować brak sensu samodoskonalenia się na serwerze)
  • mała ilość kontentu itp.
  • nieprzestrzeganie zasad RP
Możliwe że coś jeszcze by się znalazło.
Trzymam kciuki za projekt i czekam na jego otwarcie, wpadnę zobaczyć jak co i jak :)
 
Pomysł ciekawy, choć to raczej nie moje klimaty, to jednak sentyment do Tibii sprawiłby że mógłbym spróbować. Zapewne kluczem do sukcesu jest zebranie odpowiedniej grupy ludzi. Fajnie gdyby projekt był open source, i każdy gracz mógł wpływać na rozwój serwera, tym samym przyciągałby dev'ów którzy wpływaliby na kształtowanie świata.

Tylko czy na silniku Tibii można oddać odpowiednią immersję dla role play? Niewątpliwie gdyby spróbować stworzyć potwory/npc (choć w RP jest to raczej tożsame) na bazie AI, wówczas poziom immersji byłby zadowalający, a wpływ osób łamiących zasady byłby zniwelowany przez samo odbudowujący się świat. Choć w tym momencie trochę odpłynąłem, i są to rzeczy wymagające ogromnego nakładu pracy. Jednak można na początek spróbować z botami z rozległymi scenariuszami (skryptami), które mogłyby symulować część społeczności świata a tym samym istotnie wpłynąć na jego immersję.

Przy takich projektach warto pomyśleć o rozległych pracach koncepcyjnych z wykorzystaniem np. GitHub projects/Trello, wówczas część osób mogłaby zająć się koncepcjami gry, a inni wdrażaniem ich do gry.
 
Dziękuję za odpowiedzi w temacie, miło że jest jakiekolwiek zainteresowanie projektem. Również na discordzie kilka osób odezwało się na pw i wyraziło chęć zaangażowania się w projekt, więc podjąłem decyzję założenia na początek serwera discord, na którym zgromadzę zainteresowane osoby, chcące dołożyć cegiełkę do projektu i wspólnie przeanalizujemy wszystkie założenia oraz mechaniki potrzebne do funkcjonowania takiego ots. Serwer discord został dopiero założony i świeci pustkami, ale w najbliższych dniach postaram się zainicjować dyskusje i wymianę poglądów pomiędzy zainteresowanymi. Zapraszam: Join the Polski OTS RP Discord Server! (https://discord.gg/g6Wx8uKn)
 
Back
Top