• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Technikum czy Liceum?

kryzys

New Member
Joined
Sep 11, 2009
Messages
138
Reaction score
0
Jak myślicie gdzie lepiej iść jeśli zamierzam iść na politechnikę łódzką na informatykę gdzie wymagana jest matura z matmy fizyki język obcy.
Trzeba wziąć pod uwage, że liceum do którego chce iść jest jednym najlepszym z województwie i tam jest 7h w tygodniu matmy + 2 kółka, a fizyki 3h i 2 godziny infy :D
W technikum za to mam 3h matmy 1h fizyki i jakieś średnio 12h w tygodniu infy.
Co myślicie na ten temat, jakie macie własne doświadczenia i spostrzeżenia. Pytam tą część otlandu co ma pojęcie i z racji wieku ma już jakieś własne doświadczenia/spostrzeżenia. Z góry dzięki za pomoc.
 
Jak myślicie gdzie lepiej iść jeśli zamierzam iść na politechnikę łódzką na informatykę gdzie wymagana jest matura z matmy fizyki język obcy.
Trzeba wziąć pod uwage, że liceum do którego chce iść jest jednym najlepszym z województwie i tam jest 7h w tygodniu matmy + 2 kółka, a fizyki 3h i 2 godziny infy :D
W technikum za to mam 3h matmy 1h fizyki i jakieś średnio 12h w tygodniu infy.
Co myślicie na ten temat, jakie macie własne doświadczenia i spostrzeżenia. Pytam tą część otlandu co ma pojęcie i z racji wieku ma już jakieś własne doświadczenia/spostrzeżenia. Z góry dzięki za pomoc.

ciężko mi ocenić, bo narazie sam rozpocząłem naukę w technikum, ale jeśli potrzebna matura z matmy i fizyki to gdzie nie pójdziesz i tak zdasz podstawową maturę :)
 
ja bardziej myśle nad rozszerzoną matura z fizyki i matmy. W końcu i na informatyce muszę mieć matme w jednym palcu. programowania troche podszkole się przez te 4 lata zamierzam uczyć się już c++ nawet kupiłem synfonię :)
Gość od infy w liceum uczy też w technikum programowania, więc też coś może nauczyć
I tak rozmyślam bo niedługo egzamin i się wole zapytać kogoś kto się wybiera na studia po technikum lub liceum lub już się wybrał.
 
liceum = dobre przygotowanie do matury, a taka sama szansa dostać robotę co po technikum.
technikum (przynajmniej informatyczne) = chujowe przygotowanie do matury, za trudny egzamin zawodowy (samo MEN tak twierdzi i nie wiedzą co z tym zrobić), po skończeniu brak roboty.
 
aha czyli po technikum raczej nie dostane się na studia pracy w zawodzie nie znajde i będę mógł iśc na operatora wózka widłowego w castoramie?
Ty Elf do technikum chodzisz?
 
liceum = dobre przygotowanie do matury, a taka sama szansa dostać robotę co po technikum.
technikum (przynajmniej informatyczne) = chujowe przygotowanie do matury, za trudny egzamin zawodowy (samo MEN tak twierdzi i nie wiedzą co z tym zrobić), po skończeniu brak roboty.

wtf? za trudny? ja oglądałem egzamin z 2005 to jeszcze błędny w nim znalazłem... dotyczące standardów, no i napisany po wydaniu tych standardów :)

#Edit
btw. chodzę do technikum ale elektroniczno-informatycznego i nie uważam, że jest hujowe, tylko to czego uczą, to większość informacji już znam :| no i na większości przedmiotów to przepisywanie podręcznika do zeszytu..
 
wtf? za trudny? ja oglądałem egzamin z 2005 to jeszcze błędny w nim znalazłem... dotyczące standardów, no i napisany po wydaniu tych standardów :)

nie wiem jak w innych szkołach, ale np w mojej źle uczą, minęło już prawie 3 miesiące od początku roku, a my zrobiliśmy jakieś śmieszne algorytmy na programowaniu (2h w tygodniu), na UTK historia procesorów leci, które były 30 lat temu, na egzaminie takich rzeczy nie ma, ale są inne - także większość osób z mojej klasy tego po prostu nie zda

praktyczny oglądałeś czy testowy?
 
nie wiem jak w innych szkołach, ale np w mojej źle uczą, minęło już prawie 3 miesiące od początku roku, a my zrobiliśmy jakieś śmieszne algorytmy na programowaniu (2h w tygodniu), na UTK historia procesorów leci, które były 30 lat temu, na egzaminie takich rzeczy nie ma, ale są inne - także większość osób z mojej klasy tego po prostu nie zda

praktyczny oglądałeś czy testowy?

praktyczny nie miałem jak, ale test owszem, co do lekcji, ja mam programowanie od 2 klasy dopiero, ale do 2 klasy to jeszcze...
a o historii procesorow nie wiem czy mielismy lekcje bo mnie nie bylo ostatnio w szkole :( musze przepisac zeszyty to wtedy bede wiedzial xD

#edit
Udało mi się znaleźć przykładowe zadanie z praktycznego testu:
3.4. Przykład zadania praktycznego
Opracuj projekt realizacji prac prowadzących do lokalizacji i usunięcia usterki systemu
komputerowego zgłoszonej przez klienta, opisanej w załączniku 1. Naprawa ma być
wykonana u klienta, a nie w serwisie. Zlokalizuj i usuń usterki, bez reinstalacji systemu oraz
zabezpiecz system przed podobnymi przypadkami. Opracuj wskazania dla użytkownika
systemu dotyczące bezpiecznego korzystania z komputera podłączonego do Internetu.
Projekt realizacji prac powinien zawierać:
− listę prawdopodobnych przyczyn usterki systemu komputerowego na podstawie opisu
objawów ,
− wykaz działań związanych ze zlokalizowaniem i usunięciem usterki systemu
komputerowego z uwzględnieniem ich kolejności oraz wykazu oprogramowania,
− wskazania dla użytkownika systemu, dotyczące bezpiecznego korzystania z komputera
podłączonego do Internetu.
Do projektu realizacji prac dołącz:
− rejestr kolejno wykonywanych czynności podczas lokalizowania i usuwania usterki
oraz zabezpieczania systemu.
Do wykonania zadania wykorzystaj:
Opis objawów świadczących o nieprawidłowym działaniu systemu komputerowego
i informacje o użytkowaniu komputera - Załącznik 1.
Do opracowania projektu realizacji prac oraz lokalizacji i usunięcia usterki systemu
komputerowego przygotowano stanowisko komputerowe z drukarką, pakietem biurowym,
standardowymi narzędziami systemu operacyjnego oraz programy diagnostyczne,
antywirusowe, do zarządzania obrazami dysków, sterowniki urządzeń wchodzących w skład
serwisowanego zestawu komputerowego oraz zbiór aktualizacji systemu i baz
antywirusowych.
Czas na wykonanie zadania wynosi 240 minut.
Etap praktyczny egzaminu
– 37 –
Załącznik 1
Opis objawów
Objawy: Po uruchomieniu komputera, użytkownik może zalogować się do systemu (Windows XP
Pro) na swoje konto. Komputer działa w sposób uniemożliwiający normalną pracę:
po zalogowaniu się bardzo długo ładują się ustawienia osobiste, bardzo powoli pojawiają się
ikony na pulpicie, co pewien czas komputer zawiesza się na kilkanaście sekund, przy
korzystaniu z przeglądarki internetowej Internet Explorer, samoczynnie pojawiają się
reklamy.
Informacje dodatkowe przekazane przez klienta:
- komputer na co dzień jest wykorzystywany w księgowości małej firmy i jest podłączony
do Internetu przez sieć lokalną,
- z serwisowanego komputera korzysta jedna osoba, logująca się na prywatne konto lokalne
(nazwa konta: księgowość),
- komputer nie jest podłączony do domeny Active Directory,
- prywatne konto użytkownika ma uprawnienia grupy Administratorzy, chronione jest
hasłem: qwertyuiop,
- lokalne konto Administrator jest zablokowane,
- na dysku komputera utworzona jest jedna partycja, na cały obszar dysku, z systemem
plików NTFS,
- na dysku zainstalowane jest oprogramowanie użytkowe: pakiet biurowy, aplikacja dla
księgowości z lokalną bazą danych. Konfiguracja programów, wszystkie dane i dokumenty
muszą zostać zachowane.
 
Ja też chodzę do technikum i na razie jest fajnie. Nauczyciele dobrze uczą. Na programowaniu piszemy w Borland C, poznajemy język c od podstaw (jesteśmy już na if, else xD). Na UTK bramki logiczne, układy cyfrowe. Na Oprogramowaniu Biurowym to Word a na Technologi Informatycznej Word od podstaw (akapity itp.). Ogólnie rzecz biorąc więcej z infy nauczysz się w technikum. W liceum też się nauczysz ale duużo trzeba pracować w domu.
Pozdro.
 
Ja też chodzę do technikum i na razie jest fajnie. Nauczyciele dobrze uczą. Na programowaniu piszemy w Borland C, poznajemy język c od podstaw (jesteśmy już na if, else xD). Na UTK bramki logiczne, układy cyfrowe. Na Oprogramowaniu Biurowym to Word a na Technologi Informatycznej Word od podstaw (akapity itp.). Ogólnie rzecz biorąc więcej z infy nauczysz się w technikum. W liceum też się nauczysz ale duużo trzeba pracować w domu.
Pozdro.

to ciekawie macie, bo programowanie macie, ale ja jak zaczne programowanie w 2 klasie to bede sie nudzil, z reszta nawet jak teraz bym mial to bym sie nudzil :p
 
Ja też chodzę do technikum i na razie jest fajnie. Nauczyciele dobrze uczą. Na programowaniu piszemy w Borland C, poznajemy język c od podstaw (jesteśmy już na if, else xD). Na UTK bramki logiczne, układy cyfrowe. Na Oprogramowaniu Biurowym to Word a na Technologi Informatycznej Word od podstaw (akapity itp.). Ogólnie rzecz biorąc więcej z infy nauczysz się w technikum. W liceum też się nauczysz ale duużo trzeba pracować w domu.
Pozdro.

Moze dla Ciebie jest fajnie, bo tych podstaw sie uczysz dopiero, ale dla ludzi, ktorzy znaja juz te rzeczy, ktore Ciebie tam ucza to po prostu marnowanie czasu. xd
 
Moze dla Ciebie jest fajnie, bo tych podstaw sie uczysz dopiero, ale dla ludzi, ktorzy znaja juz te rzeczy, ktore Ciebie tam ucza to po prostu marnowanie czasu. xd

a pozniej sie dziwia, ze uczniowie wola siedziec w domu zamiast spedzac pare h w szkole, moim zdaniem przez 1,5h w domu nauczyc sie mozna duzo wiecej niz w szkole ;p czesto jest tak, ze uczen wie wiecej niz nauczyciel, wiec czego on chce uczyc? taki kraj ;/
 
a pozniej sie dziwia, ze uczniowie wola siedziec w domu zamiast spedzac pare h w szkole, moim zdaniem przez 1,5h w domu nauczyc sie mozna duzo wiecej niz w szkole ;p czesto jest tak, ze uczen wie wiecej niz nauczyciel, wiec czego on chce uczyc? taki kraj ;/

kurde, dlaczego czytajac Twoj psot widze swoja wypowiedz xD, dokaldnie to samo co ja bym napisal :D
1,5h w domu to jak 42h w szkole :D
 
No ja też chodzę do technikum.
Na UTK bramki logiczne, układy cyforwe.
Na Oprogramowaniu Biurowym to Word/Outlock
Na Technologi Informatycznej Środowisko Linux Skrypty itp.
A na Systemach Operacyjnych i Sieciach Windows 2003 Server - tryb tekstowy, zarządzanie przez mmc domeną itp.
 
No to w końcu lepiej gdzie iść?
Mi się wydaje, że do liceum (matura jednak za tym przemawia) c++ będę uczyć się w domu, myślę, że do końca roku nauczę się go na jakimiś średnim poziomie. Później php+mysql i jakieś inne języki później. W sumie z gościem od infy w liceum będzie z 4h infy bo z 2 kółka zrobi dla nas i nawet będzie dobre przygotowanie.
 
Głosy są jak zawsze podzielone, to ty musisz dokonać wyboru, każdy ma inne warunki życia, upodobania itp.
Nie ma jedno gorsze drugie lepsze bo zdarzają się technika lepsze od liceów i na odwrót, dlatego tak jak wyżej wspomniałem to ty musisz dokonać wyboru ^^
 
Ja jestem teraz w II klasie liceum, wyszedłem z założenia, że matematyka i fizyka rozszerzone ułatwią mi start na studia. Trzeba zaznaczyć, że teraz po technikum masz wiedzę zawodową znacznie większą, ale nikt do pracy nie chce ludzi ze średnim wykształceniem, a do tego pamiętać trzeba że egzaminy zawodowy prawie zlewa się z maturą w sensie terminarzu. No i ostatni argument za liceum to rok mniej nauki niż technikum. Do tego informatyka to nauka prób i błędów, jest tyle książek/tutoriali itd, że jeżeli ktoś się tym interesuje to mu ta nauka sprawi ogromną przyjemność.
 
Ale u mnie jest sytuacja taka, że liceum ma bardzo wysoki poziom - zawsze top5 w najlepszy wynikach w województwie. Mi zależy na studiach bo nie chce zostać operatorem wózka widłowego w castoramie. Technikum z kierunkiem technik informatyk jest dopiero od roku i nie zabardzo ma wyrobią opinie ta szkoła i właśnie dlatego nie wiem.
Technikum ma dużego plusa z przygotowania zawodowego. ma minusa z matmy i fizyki.
Liceum ma znowu plusa z matmy fizyki + zdana matura lepiej lub gorzej :) za to ma minusa z tego przygotowania zawodowego.
I trudno podjąć mi decyzje... co najgorsze jest to, że nie wiem jak uczą w tym technikum czy dobrze czy źle.
 
Mam lepszy pomysl, rzuc kostka. Przedzial 1-3 = Technikum, 4-6 = Liceum. Ew. rzuc moneta.
 
Back
Top