• There is NO official Otland's Discord server and NO official Otland's server list. The Otland's Staff does not manage any Discord server or server list. Moderators or administrator of any Discord server or server lists have NO connection to the Otland's Staff. Do not get scammed!

Tutorial Ventrilo-Bez tajemnic

Faith

Scream...Aim...Fire!
Joined
Jan 23, 2010
Messages
93
Reaction score
0
Location
Poland-Tarnów
Witam.

Tak... Postanowiłem rozszerzyć korzenie poradnika i również wam go udostępnić "otlandowicze" =d Myślę, że uda mi się go skończyć do wakacji i mam też nadzieję, że wam się przyda bo trochę się przy tym siedzi, a jest co do opisywania :)


Wstęp

Ventrilo jest prostym w użyciu programem którego używają zazwyczaj gracze rozrywki online. Jest często używany głównie z powodu, że nie zajmuje procesor co się równa zero lagów spowodowanym tym programem co się często dzieje gdy gracze używają skype.

Dużą zaletą tego programu jest także to, żeby coś powiedzieć należy wcisnąć swój hotkey na klawiaturze bądź myszce co niestety jest niemożliwe na skype na którym często są przegłosy z racji tego, że takiej opcji nie ma.

Gracze używają najczęściej wersji 2.1.4 z powodu dużej ilości serwerów w tejże wersji. Opisuję jednak 3.0.1 ponieważ ma więcej opcji których 2.1.4 nie ma lecz czytając ten poradnik opanujecie każdą wersję ventrilo która dotychczas wyszła.

W poradniku opiszę najczęściej używane opcje, ale jeśli będziecie chcieli czegoś więcej to z chęcią to opiszę w tym poradniku!

Spis treści:

Dział:
I Początkujący użytkownik:

1.Podstawy
*Stworzenie użytkownika
*Dodanie serwera
*Zalogowanie się
*Kilka opcji

2.Opcje ventrilo
*Omówienie i opisanie opcji
3.Setup
*Najpotrzebniejsze na początek opcje setup i opisanie ich
4.Opcje użytkownika
*Poszczególnie możliwości zwykłego usera
5.Zakończenie
*Omówienie dalszego rozwoju poradnika
6.Download
*Pobierz ventrilo mix

Dział:
II Zaawansowany użytkownik
W trakcie pisania.

Dział:
III Administrator
1.Wstęp
*
O Adminie
2.Opcje

*Wszystkie opcje admina
3.Możliwości
*User editor
*Rang list
*Admin channel
*Dalszy ciąg wkrótce

Dział:
IV Rejestracja
W trakcie pisania.
Podstawy
Podstawy takie jak wymieniłem w spisie treści zostały opisane w poradniku Herun'a dość szczegółowo więc myślę, ze nie muszę niczego dodawać. Kliknij tutaj aby przeczytać poradnik. Jeśli mi czas na to pozwoli opublikuje własną wersję podstaw.

Opcje ventrilo
W tej części poradnika opiszę wszystkie opcje jakie ma ventrilo na początku screen:
24l0oi9.jpg

1.Tutaj możesz stworzyć swojego użytkownika. Może ich być nieograniczona ilość. Taki nick jaki tam wpiszesz będzie widoczny dla pozostałych użytkowników.
2.W zakładce serwer ustawiasz parametry potrzebne do zalogowania się na określony serwer ventrilo. Przy jednym użytkowniku możesz mieć parę serwerów co ułatwia komunikację z innymi osobami na innych serwerach, a nick masz na nich jednakowy.
3.Ta opcja Ci się nie przyda więc ją nie będę opisywał.
4.Connect-Gdy już skonfigurujesz użytkownika i serwer tą opcją możesz się połączyć z serwerem.
5.Comment-ustawiasz swój komentarz. Widoczny będzie on koło nicku w nawiasach np. Faith(Jakiś koment).
6.Chat-czyli po prostu ogólny czat. Gdy w niego wejdziesz będziesz mógł pisać z wszystkimi użytkownikami na serwerze które też włączyły czat. Gdy włączyłeś czat lub ktoś inny przed jego nickiem jest litera C : "C"Faith.
7.Tutaj ustawiasz główne funkcje ventrilo np.dźwięk, hotkey mikrofonu, głos itp. Dokładne informacje na ten temat w dalszej części poradnika.
8.Tutaj możesz zobaczyć wersję ventrilo, datę wydania, producent, prawa autorskie itp.
9.Close-czyli po prostu zamykasz program.
10.Help-pomoc. Gdy to wciśniesz program przeniesie Cię na stronę pomocy technicznej.
11.Mute Sound-wyciszasz całe ventrilo.
12.Mute Microphone-wyciszasz swój mikrofon.

Setup
W tej części poradnika przedstawię Ci funkcje które będą Ci na początku najpotrzebniejsze. W dalszym rozwoju poradnika postaram się opisać więcej na ten temat na razie myślę, że wystarczy to co trzeba wiedzieć na początek.
i587sz.jpg

1.Tutaj ustawiasz, czy chcesz ustawić sobie hotkey'a. Kiedy go ustawisz po naciśnięciu wybranego hota i przytrzymaniu go będziesz mógł mówić.
2.Jeśli chcesz aby po wciśnięciu hotkey'a wydał się krótki dźwięk.
3.Tutaj ustawiasz sobie hotkey'a(czyt. punkt 1)
4.Monitor test-gdy go naciśniesz będziesz mógł sprawdzić swoje głośniki poprzez mówienie coś nie wciskając hotkey'a. Wyniki testu pokazują się po prawej stronie na białym tyle(punkt 6). Im większe liczby tym lepsza jest głośność twojego mikrofonu.
5.Test-gdy włączysz tą opcje będziesz mógł sprawdzić jak Cię inni słyszą. Aby była możliwość mówienia musisz nacisnąć swój hotkey, a potem odsłuchać tego co powiedziałeś.
6.Okno do sprawdzania wyników testu.
7.Ogólnie ustawienia głosu.
8.Events-tutaj możesz włączyć lub wyłączyć wszelkie dźwięki na ventrilo.
Opcje użytkownika
W tym dziale przedstawię wam najczęściej używane opcje użytkownika. Opcje adminów dodam niedługo. Skupię się tutaj na podstawowych opcjach ponieważ nie chcę wam mieszać na początek, myślę, że stworzę osobny post dla użytkownika zaawansowanego, ale na razie się skupmy na rzeczach najważniejszych.

wu5d7r.jpg

1.Tutaj ustawiasz głównie wygląd ventrilo, położenie kanałów, widok rang itp.
2.Gdy najedziesz na wybranego usera będziesz mógł w tych opcjach zmutować go lub wysłać prywatną wiadomość
3.Wybranemu użytkownikowi dajesz mute co powoduje, że go nie słyszysz gdy mówi.
4.Prywatna wiadomość do wybranego usera. Przez tą prywatną wiadomość możesz pisać jak i mówić tylko do wybranej osoby.
5.Tutaj możesz skopiować czyjś comment bądź sam adres url. Poza tym możesz wyczyścić tam zapisane hasła z kanału bądź(dla adminów) stworzyć podsłuch na wybranych kanałach.
6.Tutaj ustawiasz swoje opcje np. czy chcesz przyjmować pw, akceptować pages itp.
7.Nie przyda Ci się.
8.Jeśli słuchasz muzyki na iTunes, winamp lub Media Player po zaznaczeniu jednej z trzech opcji w twoim komencie widoczne będzie co aktualnie słuchasz.
9.Server admin, channel admin, move user to-opcje admina i admin channela(będą opisane w kategorii Zaawansowany użytkownik).


Zakończenie
Na tym poradnik się niestety kończy. Jednak to jest tylko część poradnika "Podstawowy użytkownik" więc w 3 postach omówię całe ventrilo. W części P.U opisałem najczęściej używane opcje jednak w dalszych częściach poradnika będzie omawiana każda opcja na vt więc jeśli nie zadowolił Cię poradnik dla nowicjuszy i wciąż czujesz niedosyt poznania więcej opcji to nie pozostaje nic innego jak czekać na pozostałe dwie części poradnika w których omówię każdą opcje setup jak i cały punkt "Opcje użytkownika" ponieważ tylko je lekko omówiłem. Związku z tym, że niedługo będzie oficjalne ventrilo dla tibia.net.pl pozwoliłem sobie dodać kategorię "Rejestracja" która poprowadzi was przez rejestrację na nasze ventrilo =d

Czyli składając wszystko w jedno poradnik składa się z trzech części: "Podstawowy użytkownik", "Zaawansowany użytkownik", "Administrator". Postaram się te dwie pozostałe części omówić jak najszybciej.

Download
Tutaj zamieszczę wam Ventrilo Mix składający się z Ventrilo 2.1.4, Ventrilo 2.2, Ventrilo 2.3, Ventrilo 3.0.1 oraz Teamspeak 2. Jest on o tyle dobry, że nie musisz instalować każdej wersji od nowa tylko w jednym programie masz parę vt i możesz wszystkie naraz odpalić.

Ventrilo mix 1.22 download - Klik



Cała treść jak i screeny poradnika są moją własnością i zabraniam kopiowania poradnika na inne fora bez mojej wyraźnej zgody!©
 
Last edited:
III Administrator
W tej części poradnika opiszę wam funkcje i zadania administratora ventrilo, ale zanim co i jak przejdźmy do wstępu.

Wstęp
Administrator na ventrilo pełni wiele zadań m.in. zarządza całym vt, tworzy rangi, ustawia właściwości aby były jak najlepsze dla użytkowników, ustawia motd itp. Administrator powinien być opanowany i pilnować serwera oraz kontrolować użytkowników. Sam byłeś jako admin świadkiem niejednej kłótni więc trzeba je jakoś godzić. Teraz przejdźmy do części technicznej.

Opcje
Admin ma dosłownie każdą opcję jaka jest tylko na vt, ale zanim zaczniesz się nimi posługiwać powinieneś poznać ich działanie. Na początku standardowo screen:
69gflw.jpg

1.Wylogowanie się z admina.
2.Lista przyznanych banów.
3.MOTD-Wiadomość dnia, tutaj możesz ją ustawić tzn. co ma wyskoczyć użytkownikowi zaraz po zalogowaniu się. Mogą być to newsy, ważne informacje na temat vt itp.
4.Jeśli już utworzyłeś MOTD klikając na tą opcję widzisz swoją wiadomość.
5.Tutaj możesz tworzyć użytkowników, dawać im nowe możliwości bądź nagrodzić jakąś rangą.
6.RCON-tutaj wpisuje się komendy ventrilo.
7.Ustawienia opcji ventrilo m.in komentarz koło nazwy vt, ilość slotów, ustawienia chata itp.
9.Tutaj możesz zobaczyć jakie sa rangi na ventrilo, dodawać je bądź edytować.
10.Kick-czyli po prostu wyrzucenie użytkownika z serwera, jednak może się z powrotem zalogować.
11.Wyrzuć wszystkich gości z servera
12.Zbanuj usera.
13.Użytkownik ma na wszystkich kanałach mute wygląda wtedy tak: "G"Faith.
Możliwości
Tutaj przedstawię wam głębiej możliwości admina, nie będę tutaj dokładnie każdej opcji omawiał, ponieważ omówię wam tutaj najważniejsze rzeczy-reszty można się domyślić bądź samemu poeksperymentować. Wiadomo, że jak się przeczyta poradnik sam to się tego nie opanuje-trzeba z tym trenować =d

User editor:
jkggb7.jpg

1.Zarejestrowani użytkownicy na vt.
2.Załaduj listę userów.
3.Zapisz listę userów.
4.W tych zakładkach ustawiasz jakie user ma prawa. Podstawowy user nie ma tam nic zaznaczone =d
5.Nazwa nowego usera
6.Hasło.
7.Właściciel.
8.Ranga(wybierasz jaką mu dajesz rangę).
9.Notatka.
10.Otwierasz listę rang.
11.Dodajesz usera.
12.Tworzysz nowego usera.
13.Usuwasz usera.
14.Właściciel/właściciele.

Rang list:
nq7n75.jpg


1.Dodaj rangę.
2.Edytuj rangę.
3.Usuń rangę.
4.Zamknij.
5.Pomoc.
6.Napis przed nickiem np. [Admin] Faith
7.Pełna nazwa rangi.
8.Poziom rangi.

Admin channel:
167l6v8.jpg

1.Stwórz kanał.
2.Usuń kanał.
3.Edytuj kanał.
4.Informacje o kanale.
5.Lista banów na kanale.
6.Kick z kanału na lobby.
7.Ban na kanał.
8.Mute na kanał.

Dalszy ciąg wkrótce...



Cała treść jak i screeny poradnika są moją własnością i zabraniam kopiowania poradnika na inne fora bez mojej wyraźnej zgody!©
 
Do usunięcia? To jest tutorial dla polaków, a nie tak jak 80% tego działu spam...

#Edit
ze az odechcialo mi sie go czytac
Weź wyjdź, świeże powietrze dobrze Ci zrobi...
 
Last edited:
Jeden Normalny post na tym boardzie. Wiec nie widze czemu by mial byc usuniety.
 
Anco, ale nie każdy potrafi docenić wkład i pracę dla kogoś i lepiej napisać "do wyjebania". 80-90% tematów w PB to spam, a gdy ktoś da wam poradnik to się strzelacie(nie wszyscy oczywiście) bo pospamować nie można...
 
Ode mnie masz + ...
Poradnik dobry ;), w końcu coś normalnego..
 
Zapraszam do komentowania ew. jakieś uwagi/ propozycje :) Gdy skończę parę projektów zajmę się kontynuacją poradnika i zabranie się za nowy =d
 
Nie wiem czy ktoś wspominał o tym ale ustaw wszystko w zakładce "Events" na "Nothing" - poprostu każdy szanujący się użytkownik tego softu tak ma.
 
Back
Top